وعده ربیعی برای تصویب حق مسکن کارگران/ مصوبه شورای عالی کار روی میز کمیسیون اقتصادی دولت شهید بابایی، خلبانی که شوق پرواز او را آسمانی کرد تصویب قانون مالیات بر خانه های خالی / چه خانه هایی مستثنی از پرداخت مالیات هستند فیلم| بارگیری 150جهیزیه در اراک برای اهدا به زوجهای جوان کم بضاعت گزارش تصویری| آماده سازی 150 جهیزیه برای زوج های نیازمند در اراک مجلس شفافیت را از خود شروع کرده است/ شفافیت به اعتماد بیشتر مردم به‌نظام و مسئولین کمک خواهد کرد کرامت و سربلندی ملت ها در گرو پایبندی به ارزش ها است کمک مومنانه کار بسیار پسندیده ای است/افراد متمکن اگر فرصت کمک به نیازمندان را غنیمت نشمارند، باخته‌اند لزوم ارائه مشوق‌های لازم به خانواده‌ها برای فرزند آوری بیشتر 9 کاروان شادی در شهرهای استان مرکزی به حرکت در می‌آید
چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۸
کد خبر: 74315
تاریخ انتشار: ۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۰

گزارش | اختتامیه «قلم زرین» همزمان با روز قلم؛ اعلام برگزیدگان جایزه «قلم زرین» با تجلیل از جمال شورجه

هجدهمین دوره جایزه ادبی قلم زرین از ساعتی پیش همزمان با روز قلم و با تجلیل از جمال شورجه در انجمن قلم ایران برپا شده است.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از خبرنگار فرهنگی خبرگزاری دانشجو، مراسم پایانی هجدهمین دوره جایزه «قلم زرین» از ساعتی پیش همزمان با روز قلم در محل سالن اجتماعات انجمن قلم ایران توسط این انجمن برگزار شده است. 

معرفی بهترین کتاب‌های سال 98 در سه حوزه نقد و پژوهش، داستان و شعر بزرگسال و شعر و داستان کودک و نوجوان به جامعه ادبی، از اهداف این برنامه است. ضمن اینکه نکوداشت یکی از اهالی پیشکسوت فرهنگ و ادب عضو انجمن از دیگر برنامه‌های این جشنواره ادبی بوده است. همچنین در این مراسم از جمال شورجه نیز به عنوان «هنرمند ارزشی و فرهنگی عضو انجمن قلم» تجلیل شده است، این مراسم به دلیل شرایط موجود و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا به صورت محدودتر برگزار شد.

اعلام برگزیدگان جایزه «قلم زرین» با تجلیل از جمال شورجه

 در ابتدای این مراسم اسامی نامزدهای نهایی این دوره جایزه در بخش‌های مختلف به این شرح است:

بخش «شعر بزرگسال»

«اندیمشک گوک تا راز» سروده اکبر بهداروند از انتشارات آثار برتر

«فقط او بخواند» سروده هادی محمدحسنی از انتشارات سوره مهر

«پرواز در پیله» سروده حامد حسین‌خانی از انتشارات شانی

«چمدانت چقدر جا دارد» سروده نغمه مستشار نظامی از انتشارات شهرستان ادب

«امان نامه» سروده سید اکبر میرجعفری از انتشارات قو

بخش «شعر کودک و نوجوان»

«لباس پرپری» سروده مریم هاشم‌پور از انتشارات سروش

«در صدای هر پرنده‌ای» سروده کمال شفیعی از انتشارات سوره مهر

«بازی، شعر»، نمایش سروده افسانه شعبان‌نژاد از انتشارات لوپه تو

«باران در خودم می‌بارد» سروده حسین تولایی انتشارات علمی فرهنگی

«هزار و شصت و پانصد» سروده طیبه شامانی انتشارات به نشر

بخش داستان بزرگسال

«جادوی گوبتا»، محمد حنیف، انتشارات علمی فرهنگی

«کتیبه‌ی ژنرال»، اکبر صحرایی، انتشارات شهید کاظمی

«انگشت نگاری»، هادی خورشاهیان، انتشارات آنیما

«آتون نامه»، محمداسماعیل حاجی‌علیان، انتشارات سوره مهر

بخش داستان کودک و نوجوان

«تاریخ با طعم زغال اخته»، یوسف قوجق، سوره مهر

«کله آهنی»، ویدا اروجی، سوره مهر

«مردان نخیله»، زینب امامی‌نیا، سوره مهر

«رونی یک پیانو قورت داده»، تیمور آقامحمدی، سوره مهر

«آهنگی برای چهارشنبه‌ها»، فرهاد حسن‌زاده، پیدایش

بخش نقد و پژوهش

« مشق معنی بیدل»، مرحوم سیدحسن حسینی، انتشارات سوره مهر

«حماسه مسیب‌نامه» به تصحیح و مقدمه و تعلیقات میلاد جعفرپور، انتشارات بنیاد افشار و سخن

«تبارشناسی نقد ادبی ایدئولوژیک»، عیسی امن‌خانی، خاموش

اسامی برگزیدگان

بخش شعر کودک دو اثر «باران در خودم می‌بارد» سروده حسین تولایی از انتشارات علمی فرهنگی و «هزار و شصت و پانصد» سروده طیبه شامانی از انتشارات به نشر به صورت مشترک به عنوان برگزیده معرفی شدند.

در بخش شعر بزرگسال دو اثر «پرواز در پیله» اثر حامد حسین خانی از انتشارات شانی و «فقط او بخواند» سروده هادی محمدحسنی از انتشارات سوره مهر و به صورت مشترک برگزیده این جشنواره شدند.

در بخش داستان کودک و نوجوان از اثر «تاریخ با طعم زغال اخته»، اثر یوسف قوجق از انتشارات سوره مهر تجلیل شد.

در بخش داستان بزرگسال نیز کتاب «آتون نامه» اثر محمداسماعیل حاجی‌علیان از انتشارات سوره مهر تجلیل شد.

در بخش پژوهش و نقد ادبی کتاب «حماسه مسیب‌نامه» به تصحیح و مقدمه و تعلیقات اثر میلاد جعفرپور از سوی انتشارات بنیاد افشار و سخن به عنوان اثر برگزیده معرفی شد.

محسن پرویز رئیس انجمن قلم ایران در این مراسم ضمن اشاره به اینکه در سنوات گذشته طبق تصمیم هیأت مدیره انجمن قرار شد در کنار برنامه جایزه قلم زرین هر سال نکوداشتی از یک پیشکسوت عضو انجمن قلم ایران داشته باشیم، گفت: در این راستا علاوه بر نویسندگان و شعرا فیلمنامه‌نویسانی که حداقل یک فیلمنامه سینمایی در کارنامه داشته باشند می‌توانند عضو انجمن قلم باشند. از این رو آقای جمال شورجه از سینماگران کشورمان به واسطه عضویت در انجمن قلم در لیست تجلیل ما قرار گرفت و امروز از ایشان تجلیل به عمل می‌آید.

پرویز در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ما در جایزه قلم زرین داورانی را دعوت می‌کنیم که معمولا جزء اساتید حوزه شعر، داستان و پژوهش هستند، گفت: ما به داوری این اساتید اطمینان داریم ضمن اینکه یک قرار اولیه داریم و آن این است که در این جایزه بنا داریم درون‌مایه و تکنیک آثار در کنار هم توسط داوران مورد بررسی قرار گیرد.

رئیس انجمن قلم ایران با بیان اینکه اصل برای ما این است آثاری انتخاب شوند که در کنار برجستگی تکنیکی، به لحاظ درون مایه و محتوا هم برجسته باشند تصریح کرد: ما به مشکلی که در دوره هجدهم برخوردیم این بود که هر ساله در پاییز دبیر جایزه را انتخاب و معرفی می‌کنیم و پس از آن سرگروه‌های داوری و داوران هم انتخاب می‌شوند و سال به پایان نرسیده داوری‌ها تمام می‌شود، اما کرونا تهیه کتاب‌های این دوره را برای ما سخت کرد. از این رو تردید بود که امسال جشنواره را برگزار کنیم چرا که عمده آثار اغلب در نمایشگاه کتاب تهران تهیه می‌شد، اما امسال به دلیل عدم برگزاری نمایشگاه مشکلاتی برای ما ایجاد شد.

وی به نکته دیگر اشاره کرد و آن در اختیار قرار دادن کتاب‌ها به داوران و امکان انتقال ویروس کرونا در این روند را از دیگر موارد برشمرد و گفت: ما حتی برای برگزاری این نشست هم مردد بودیم که آیا با شرایط حضور این ویروس قادر به اهدا و برپایی نشست هستیم یا نه، اما با زحمات دبیر جایزه و دبیرخانه و هیأت داوران توانستیم نهایتاً جایزه را به سرانجام برسانیم و نتایج را اعلام کنیم.

پرویز جایزه امسال را دارای یک ویژگی متمایز دانست و گفت:‌امسال جایزه قلم زرین ویژگی خاصی دارد و آن داشتن برگزیده در همه رشته‌ها است.

 جمال شورجه در این مراسم در سخنانی کوتاه گفت: چندماه دیگر مجموعه پنج جلدی «موسی کلیم‌الله» منتشر خواهد شد. این اثر فیلم‌نامه‌ای است که بخشی از آن به قلم زنده‌یاد فرج‌الله سلحشور نوشته شده است.

جمال شورجه پیش از تقدیر در اختتامیه جایزه قلم زرین اظهار داشت: وظیفه خود می‌دانم از دوستان انجمن قلم تقدیر کنم من خودم را شایسته این تجلیل نمی‌دانم. امروز بعد از نماز صبح خواب دیدم علی‌بن‌موسی‌الرضا (ع) به این محفل تشریف آوردند و دستی سر و روی من کشیدند گفتند بلند شو با هم برویم همه دوستان به استقبال امام رضا (ع) آمدند ایشان هم مدام مرا همراهی می‌کردند.

وی گفت: خوشا به سعادت شما که این مرکز مهم و نافذ را تدارک دیده‌اید خوشا به سعادت شما که اهل قلم زرین هستید و تن استکبار و صهیونیست را با قلم‌تان به لرزه درآورده‌اید شاید بهتر بود با یک اثر اینجا حضور می‌یافتم، اما اگر ۵ ماه این مراسم به تأخیر می‌افتاد با مجموعه پنج جلدی «موسی کلیم‌الله» اینجا حاضر می‌شدم تا از آن رونمایی کنید در حال حاضر ۵۲ قسمت آن در ۵ جلد آماده انتشار است.

وی در پایان گفت:‌ای کاش فیلم سینمایی «احمد بای» که آماده شده و از سوی تهیه‌کننده آن بلوکه شده در اینجا به اکران در می‌آمد. این فیلم در الجزایر آماده شده و سرگذشت یکی از سرداران الجزایری است که علیه استکبار قیام کرد امیدواریم شاهد اکران این فیلم در آینده‌ای نزدیک باشیم.

گفتنی است، احمد بای بن محمد شریف شخصیت اصلی این فیلم است. او در سال ۱۷۸۶ به دنیا آمد و در سال ۱۸۵۰ درگذشت. وی فرزند محمد الشریف و از خانواده ابن قانه یکی از بزرگ‌ترین شیوخ عرب در منطقه الصحرای الجزایر بود. احمد بن محمد ریاست قبایل العواسی که در منطقه عین البیضاء و اطراف آن حضور داشتند را به عهده گرفت، منصبی که به جز کسانی که مورد اعتماد مردم بودند تعلق نمی‌گرفت. وی حافظ کل قرآن بود و فعالیت‌های قرآنی بسیاری داشت. همچنین در سن ۱۲ سالگی به حج مشرف شد که از همان زمان به حاج احمد معروف گشت. او همچنین مسئولیت نظارت به بخشی از نیرو‌های نظامی را در منطقه شرقی قسطنطنیه بعهده داشت.

در جریان زلزله‌ای که در ۲ مارس ۱۸۲۵ پایتخت را ویران کرد، حاج احمد نقش مهمی در عملیات نجات ایفا کرد و این باعث شد که «الدای حسین» حاکم وقت او را بعنوان حاکم قسنطینه منصوب کند. او در دوران حکومتش بر این منطقه توانست قبائل بزرگ را با هم متحد و نبرد‌های مختلفی را علیه استعمار فرانسه پیش ببرد. او دارای یک استراتژی دقیق و بسیار قوی برای پیشبرد جبهه مقاومت علیه فرانسویان بود که او را به یکی از بزرگترین سردمداران استقلال کشور الجزایر تبدیل کردد.

captcha