شکست تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران انزوای سیاسی آمریکا را نمایان تر کرد میزان فوت ناشی از کرونا در استان مرکزی در مردادماه 2.5برابر تیرماه شده است/ بسیج در نظارت بر برگزاری صحیح عزاداری، تبلیغات اسلامی را کمک کند مرگ راکب موتورسیکلت در برخورد با خودرو پس از دو هفته شکنجه در استخبارات عراق، حکم اعدامم صادر شد/ وحدت، رمز پیروزی رزمندگان ایرانیِ اسیر در زندان های رژیم بعث نفت خریداری شده توسط مردم کجا و چگونه مصرف خواهد شد؟ 4 در 93؛ دربی مرگ!/ زنگ‌ها برای که به صدا در می‌آیند؟ تصاویر/ برداشت سیب زمینی از مزارع همدان سپاه پاسداران: توافق امارات و رژیم صهیونیستی حماقتی تاریخی و محکوم به شکست است زیان انباشته در «بانک شهر» 7 برابر شد/ شرکت زیان‌ده با صف خرید سنگین در بورس کشتی‌های توقیف‌شده ایرانی نبودند/ امارات خطای بزرگی مرتکب شد
شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۵
کد خبر: 74298
تاریخ انتشار: ۱۴ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۵

آزمایش واکسن کرونا بر روی آفریقایی‌ها جنایت حقوق بشری است

حنیف غفاری گفت: تصمیم اروپایی‌ها برای آزمایش واکسن کرونا بر روی آفریقایی‌ها یک جنایت حقوق بشری است.

به گزارش دیار آفتاب؛ حنیف غفاری در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی مرصاد اظهار داشت: نخستین بار مسئله آزمایش واکسن کرونا بر روی شهروندان آفریقایی از سوی فرانسوی‌ها مطرح شد آنها در مصاحبه ای تلویزیونی رسما اعلام کردند این آزمایش باید در آفریقا انجام شود.

وی افزود: این در حالی بود که در آن زمان تعداد مبتلایان به کرونا در اروپا چندین برابر آفریقا بود و همین نشان دهنده حاکمیت نگاه نژادپرستانه به صورت سیستماتیک در بخش‌های درمان و آزمایشگاهی غرب نسبت به سیاه پوستان است.

این کارشناس مسائل بین المللی گفت: کشورهای اروپایی و آمریکایی و شرکتهای دارویی دولتی و خصوصی آنها در طول دهه های گذشته بارها اقدام به انجام آزمایش و واکسن در نیجریه و آفریقا کردند.

غفاری گفت: حتی آزمایش واکسن مننژیت در نیجریه توسط یک شرکت آمریکایی منجر به کشته شدن کودکان شد، اما این شرکت داروسازی زیر بار اقدام خود نرفت و جرم خود را نپذیرفت.

وی عنوان کرد: متاسفانه برخی از دولت های آفریقایی هم در این خصوص سکوت کردند و عملا راه را برای شرکت های واکسن و داروسازی در آمریکا و اروپا باز کرده اند.

این کارشناس مسائل بین‌المللی بیان داشت: نه تنها واکسن کرونا بلکه بر سر سایر واکسن ها نیز اتفاقات این چنینی در حوزه بهداشت و سلامت رخ می دهد و در واقع اروپاییان و آمریکایی ها واکسن ها و داروهای خود را بر روی زنان و کودکان آفریقایی آزمایش می‌کنند.

غفاری تصریح کرد: این جنایت حقوق بشری است و حتی بسیاری از شرکتهای دارویی در غرب ارسال داروهای معمولی به کشورهای آفریقا را منوط به انجام این آزمایش ها در آنجا می دانند که نوعی گروکشی از مردم آفریقا توسط شرکتهای آزمایشگاهی و داروسازی در غرب است.

وی افزود: با این حال شاهد سکوت سازمانهای حقوق بشر از جمله سازمان ملل متحد هستیم به گونه‌ای که نه‌تنها اقدامی در این راستا انجام نمی دهند بلکه با سکوت هدفمند خود زمینه را برای تکرار این جنایات فراهم می‌کنند.

انتهای پیام/

captcha