وعده ربیعی برای تصویب حق مسکن کارگران/ مصوبه شورای عالی کار روی میز کمیسیون اقتصادی دولت شهید بابایی، خلبانی که شوق پرواز او را آسمانی کرد تصویب قانون مالیات بر خانه های خالی / چه خانه هایی مستثنی از پرداخت مالیات هستند فیلم| بارگیری 150جهیزیه در اراک برای اهدا به زوجهای جوان کم بضاعت گزارش تصویری| آماده سازی 150 جهیزیه برای زوج های نیازمند در اراک مجلس شفافیت را از خود شروع کرده است/ شفافیت به اعتماد بیشتر مردم به‌نظام و مسئولین کمک خواهد کرد کرامت و سربلندی ملت ها در گرو پایبندی به ارزش ها است کمک مومنانه کار بسیار پسندیده ای است/افراد متمکن اگر فرصت کمک به نیازمندان را غنیمت نشمارند، باخته‌اند لزوم ارائه مشوق‌های لازم به خانواده‌ها برای فرزند آوری بیشتر 9 کاروان شادی در شهرهای استان مرکزی به حرکت در می‌آید
چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۵
کد خبر: 74171
تاریخ انتشار: ۱۲ تیر ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۶
عضو هیئت رئیسه مجلس؛

مجلس مفاد قرارداد 25 ساله ایران و چین را با دقت بررسی می کند

سلیمی عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: نمایندگان مردم در مجلس یازدهم با دقت مفاد قرارداد 25 ساله ایران و چین را بررسی می کنند تا مانند قرارداد برجام مشکلی برای آینده کشور ایجاد نشود.

به گزارش دیار آفتاب؛ قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین یک توافق بین دو کشور برای سرمایه‌گذاری ۲۸۰ تا ۴۰۰ میلیارد دلاری چینی‌ها در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی ایران است که بخش عمده سرمایه آن در سال‌های نخست به صنعت ایران تزریق می‌شود.

پیش‌نویس نهایی برنامه ۲۵ ساله همکاری‌های جامع ایران و چین در تاریخ ۰۳ تیر ۱۳۹۹ در جلسه دولت و به ریاست حسن روحانی تصویب شد و به جواد ظریف به عنوان وزیر خارجه ماموریت داده شد تا درباره جزئیات این قرارداد با طرف چینی مذاکره کند و نتایج مذاکره را به دولت بیاورد.

حسن روحانی در توصیف این طرح گفت: این همکاری، زمینه‌ای برای مشارکت ایران و چین در پروژه‌های اساسی و زیرساخت‌های توسعه‌ای از جمله طرح بزرگ کمربند ـ راه است و فرصتی برای جذب سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف اقتصادی از جمله صنعت، گردشگری، فناوری اطلاعات و ارتباطات خواهد بود.

سخنگوی دولت نیز این طرح را "اثبات کننده شکست‌های آمریکا و سیاست‌های این کشور برای منزوی کردن ایران و قطع ارتباط ایران با جامعه بین‌المللی، و عزم جمهوری اسلامی بر توسعه روابط با دیگر کشورها" دانست و گفت: این راهبرد با اتخاذ رویکرد برد - برد و تاکید بر سیاست‌های متوازن جهت تأمین منافع متقابل، نوید بخش همکاری‌های طولانی مدت هم هست.

پیش از این وبسایت پترولیوم اکونومیست در گزارشی ادعا کرد چینی‌ها قرار است در قالب توافق شراکت جامع استراتژیک با ایران ۱۲۰ میلیارد دلار در حوزه توسعه زیر ساخت‌های تولید و حمل‌ونقل در ایران سرمایه‌گذاری کنند که بخش قابل توجهی از این سرمایه‌گذاری هم در پنج سال نخست انجام خواهد شد و مابقی آن دوره‌ای و براساس توافق دو کشور به بخش صنعت و حوزه حمل‌ونقل ایران تزریق می‌شود.

این وبسایت هم‌چنین یک ادعای مهم دیگر را نیز مطرح کرد و مدعی شد که در سفر وزیر امور خارجه ایران، تهران و پکن توافقی را که در سال ۲۰۱۶ به نام «مشارکت جامع استراتژیک چین و ایران» با رقم ۴۰۰ میلیارد دلار امضا کرده بودند، توسعه داده و بندهای غیرعلنی به آن افزوده‌اند.

این رسانه بریتانیایی ادعا کرده که چین قادر خواهد بود تا به طور کلی حداکثر ۳۲ درصد تخفیف از خریدهای خود از ایران در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی داشته باشد و ایران نیز ارزهای غیردلاری بدست آمده از این معاملات را از طریق بانک هایی در آلمان، اتریش و ترکیه به دلار یا دیگر ارزهای قوی تبدیل خواهد کرد.

چند ماه پیش از خبر منتشر شده توسط پترولیوم اکونومیست حسن نوروزی، نماینده مجلس در تذکری به دولت گفت: «مذاکراتی از سوی دولت در حال انجام بود که جزیره کیش به مدت ۲۵ سال به چینی‌ها واگذار شود.» او در همین زمینه به امتیاز صید ماهی در آب‌های جنوب کشور برای چینی‌ها اشاره کرد و گفت: «مذاکره‌هایی نیز درباره دریای خزر انجام شده است»، هرچند این ادعاها به ویژه واگذاری کیش و امتیاز در دریای خزر از سوی مقامات دولتی رد شد.

با این همه سید عباس موسوی تمام این اخبار را تکذیب کرده و می‌گوید که به نظر او این امکان وجود دارد تا تمام قرارداد در رسانه‌ها منتشر شود.

سخنگوی وزارت خارجه می‌گوید: هیچ کدام از مفادی که در رسانه‌ها و توسط افراد مطرح شده واقعیت ندارد. براساس نگاه راهبردی با کشورهای دوست و نزدیک تلاش داریم رابطه را درازمدت تعریف کنیم و با بقیه کشورها که با ما دارای روابط دوستانه و حسنه هستند براساس احترام و منافع متقابل آماده‌ایم چنین سندهایی را امضا کنیم و با برخی در حال مذاکره در این زمینه هستیم.

 عضو هیئت رئیسه مجلس:

مجلس مفاد قرارداد 25 ساله ایران و چین را با دقت بررسی می کند تا به عاقبت برجام دچار نشود

حجت الاسلام علیرضا سلیمی عضو هیئت رئیسه مجلس در گفتگو با دیارآفتاب؛ در خصوص قرارداد 25 ساله ایران و چین، گفت: در چنین قراردادهایی نقش عمده را نوع عملکرد و رفتار مسئولین تعیین می کند.

سلیمی تصریح کرد: گاهی اوقات قراردادها مشکلی ندارند ولی وادادگی برخی مسئولین ذیربط منشأ مشکل می شود.

وی با اشاره به لزوم ارسال مفاد این قرارداد به مجلس و بررسی دقیق آن توسط مجلس، گفت: هنوز این قرارداد به مجلس ارسال نشده است. ولی به محض وصول، نمایندگان مردم در مجلس یازدهم با دقت مفاد این قرارداد را بررسی می کنند تا خدایی ناکرده مانند قرارداد برجام مشکلی برای آینده کشور ایجاد نکند.

انتهای پیام/

captcha