استفاده 70درصد از شهروندان استان مرکزی از ماسک/ برگزاری مراسم عزاداری محرم در فضای سرپوشیده، ممنوع شکست تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران انزوای سیاسی آمریکا را نمایان تر کرد میزان فوت ناشی از کرونا در استان مرکزی در مردادماه 2.5برابر تیرماه شده است/ بسیج در نظارت بر برگزاری صحیح عزاداری، تبلیغات اسلامی را کمک کند مرگ راکب موتورسیکلت در برخورد با خودرو پس از دو هفته شکنجه در استخبارات عراق، حکم اعدامم صادر شد/ وحدت، رمز پیروزی رزمندگان ایرانیِ اسیر در زندان های رژیم بعث نفت خریداری شده توسط مردم کجا و چگونه مصرف خواهد شد؟ 4 در 93؛ دربی مرگ!/ زنگ‌ها برای که به صدا در می‌آیند؟ تصاویر/ برداشت سیب زمینی از مزارع همدان سپاه پاسداران: توافق امارات و رژیم صهیونیستی حماقتی تاریخی و محکوم به شکست است زیان انباشته در «بانک شهر» 7 برابر شد/ شرکت زیان‌ده با صف خرید سنگین در بورس
شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۷
کد خبر: 74122
تاریخ انتشار: ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۸
مهران آزاد شد قلب امام شاد شد؛

افتخارآفرینی رزمندگان استان مرکزی در عملیات «کربلای1»

امروز ۱۰ تیرماه مصادف با سالروز آزادسازی مهران قهرمان است، شهری که طی ۱۰ روز نبرد سخت در عملیات کربلای یک آزاد شد و بار دیگر نوید بخش پیروزی اراده های مستحکم رزمندگان اسلام در برابر ارتش تا دندان مسلح رژیم بعثی عراق بود.

به گزارش دیار آفتاب؛ با گذشت سال­ها از دوران حماسه، ایثار، جهاد و شهادت، همچنان یاد شهیدان حماسه‌آفرین 8 سال دفاع مقدس مایه مباهات ملت ماست. خاطره پیروزی‌های باشکوه و افتخارآفرین رزمندگان اسلام همچون آزادسازی مهران از چنگال اشغالگران بعثی در دهم تیرماه 1365 طی عملیات کربلای یک، هرگز از ذهن ملت ما و از صفحات درخشان تاریخ انقلاب اسلامی پاک نخواهد شد.

امروز ۱۰ تیرماه مصادف با سالروز آزادسازی مهران قهرمان است، شهری که طی ۱۰ روز نبرد سخت در عملیات کربلای یک آزاد شد و بار دیگر نوید بخش پیروزی اراده های مستحکم رزمندگان اسلام در برابر ارتش تا دندان مسلح رژیم بعثی عراق بود.

شهر مهران طی سالهای آغاز و حتی در پایان جنگ و پذیرش قطعنامه سه بار به دست ارتش بعث عراق و یک‌بار در همکاری گروهک تروریستی منافقین، اشغال و هر بار با تلاش و همت رزمندگان اسلام آزاد شده است.

 تیرماه سال 65 در چنین روزهایی عملیاتی تحت عنوان عملیات کربلای1 آغاز شد که منجر به آزادسازی منطقه مهران و ارتفاعات فوق استراتژیک قلاویزان و چندین منطقه دیگر گردید، حرکت تاریخ سازی که جز با مجاهدت و ایثارگری انسان‌های پاک و استواری که از جنس آسمان بودند، انجام‌شدنی نبود.

با توجه شرایط حساس جنگ و اهمیت راهبردی مناطق اشغال شده و ضرورت ­های سیاسی و نظامی برای اجرای این عملیات به حدی بود که حتی امام خمینی (ره) تسریع در آزادسازی مهران را پیگیری می کردند تا جایی که ایشان مکرراً درباره مهران سؤال می­ کردند و دو بار به مسؤلان جنگ فرموده بودند: «پس مهران چه شد؟»، لذا همین توجه ویزه ایشان باعث شده بود تا رزمندگان بعد از آزاد سازی مهران شعار «مهران ازاد شد، قلب امام شاد شد» را بر روی دیوارهای شهر بنویسند، همچنن حضرت امام(ره) بعد از این عملیات در پیام به رزمندگان پیروز اسلام فرمودند: «مهران را هم خدا آزاد کرد».

طی این عملیات، منطقه‌ای به وسعت ۱۷۵ کیلومترمربع از خاک ایران و نیز عراق شامل شهر مهران و روستاهای اطراف آن، جاده دهلران -مهران، ارتفاعات حساس  قلاویزان و حمرین و نیز دو پاسگاه مرزی آزاد شد، همچنین عقبه‌های دشمن ازجمله شهرهای بدره و زرباطیه در دید و تیررس قوای خودی قرار گرفت.

به واسطه ی عملیات کربلای یک که توسط نیروی زمینی سپاه پاسداران با همراهی و پشتیبانی هوانیروز، تیپ زرهی و توپخانه ارتش انجام شد، حدود 1400 نفر از نیروهای دشمن اسیر و 9000 هزار نفر کشته و زخمی شدند و درمجموع 1170 دستگاه انواع تانک، نفربر و خودروی زرهی دشمن منهدم شد و بیش از 200 دستگاه از این ادوات و هزاران قبضه سلاح سبک و نیمه سنگین نیز به غنیمت سپاه اسلام درآمد و همچنین طبق آمارها 800 شهید و 4500 جانباز تقدیم انقلاب شد.

در عملیات کربلای یک که منجر به آزادسازی مهران گردید و با ایثار رزمندگانی از سراسر کشور به سرانجام رسید، تعداد 800 رزمنده از استان مرکزی نیز حضور داشتند که 59 تن از آنان به جایگاه رفیع شهادت دست یافتند که شهیدان «مهدی ناصری» و «یعقوب‌علی صیدی» ازجمله فرماندهان شهید این عملیات از استان مرکزی بودند.

با حضور لشگر ۱۷ علی بن ابی طالب(ع) سه گردان از استان مرکزی نقش‌آفرین پیروزی در عملیات کربلای یک بودند، گردان‌های «علی ابن ابیطالب (ع)»، «روح‌الله (قدس سره)» و «ولیعصر (عج)» در عملیات «کربلای1» توانستند در قالب نیروهای خط‌شکن و عمل‌کننده اصلی در منطقه حضور یافته و پیروزی رزمندگان را رقم بزنند.

انتهای پیام/

captcha