اتفاقات خوزستان نتیجه عملکرد دولت بود/ اعتراضات مردمی منحرف نشود اصلاح قیمت نقش بسزایی در مدیریت مصرف برق دارد آماده سازی مصلی بیت المقدس اراک برای تزریق سریع واکسن به افراد تحولات منطقه محور دیدارهای فرمانده سپاه قدس با مراجع عظام تقلید «فغانی» دیدار سایپا و آلومینیوم را در تهران سوت می زند روحانی با چه سندی ادعا می‌کند مذاکرات در اسفند به نتیجه رسیده است موج حمله به انتخابات از لندن به تهران رسید / چه کسی در جبهه اصلاحات نفوذی است؟ هوای اراک و ساوه در وضعیت ناسالم قرار گرفت/ گرد و خاک در راه استان مرکزی واکسیناسیون معلمان بدون تاریخ معلوم/ مدارس مهر امسال حضوری می‌شوند؟ واکاوی تجربیات کشورها در ساماندهی مجوزهای کسب وکار/ ۳ روش متداول برای کاهش بار اداری مجوزها
شنبه ۰۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۸
کد خبر: 74046
تاریخ انتشار: ۰۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۵
بر اساس اعلام مرکز آمار ایران؛

مرکزی پایین‌ترین نرخ تورم استانی را دارد/ سهم بسزای تولیدات داخل استان در کاهش نرخ تورم

نگاهی به جدول تورم استان ها در خرداد ماه سال جاری نشان می دهد که استان مرکزی با 16.9درصد کمترین افزایش تورم نقطه به نقطه را در بین استان های کشور داشته است.

به گزارش دیار آفتاب؛ مرکز آمار ایران تورم نقطه به نقطه استان ها در خرداد ماه ۹۹ را اعلام کرد.

نگاهی به جدول تورم استان ها در خرداد ماه سال جاری نشان می دهد که استان مرکزی با 16.9درصد کمترین افزایش تورم نقطه به نقطه را در بین استان های کشور داشته است.

یکی از دلایل این مهم، خودکفایی استان در بخش محصولات مصرفی و خوراکی ها خصوصا محصولات کشاورزی و دامی است.

بنا بر اعلام مرکز آمار استان مرکزی در زمره ۱۰ استان نخست کشور در بخش کشاورزی است که ۹۰ هزار بهره بردار شامل ۲۰ درصد شاغلان استان در این حوزه فعال هستند. آمار تولیدات بخش دامی نیز نشان می دهد، استان مرکزی با تولید حدود ۵۴ هزار تن گوشت سفید، ۵۳ هزار تن تولید گوشت قرمز، ۳۲۰ هزار تن شیر، حدود ۴۱ هزار تن تولید تخم مرغ از جایگاه ویژه ای در کشور برخوردار است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی:

ثبت بیش از یک و نیم میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در استان مرکزی

سعید فرخی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی گفت: سال ۹۸ علیرغم همه‌ی فشارها و محدودیت‌ها در حوزه‌ی اقتصادی کارنامه‌ی موفقی داریم .

فرخی تصریح کرد: استان مرکزی یک استان صنعتی و هم کشاورزی است که قابلیت‌های ما در حوزه‌ی کشاورزی کم نیست چراکه در برخی رده‌های تولیدات این حوزه مانند تولید گوشت قرمز، گوشت مرغ و شیر خام رتبه‌های خوبی در کشور داریم که با توجه به اینکه سرمایه‌گذاری در این حوزه به‌سختی صورت می‌گیرد ولی رشد خوبی در تولیدات شاهد بوده‌ایم و در زمینه‌ی تسهیلات اشتغال روستایی رتبه‌ی دوم کمیت و کیفیت را در اختیارداریم.

وی همچنین افزود: در بخش کشاورزی برنامه‌ریزی‌هایی برای توسعه‌ی کشت گیاهان دارویی در استان صورت گرفته است و سال گذشته تولیدات این حوزه عددی بالغ‌بر ۱۲۰۰ تن بوده است و در حدود ۱۶۸ درصد رشد را نشان می‌دهد.

فرخی ادامه داد: طی سال ۹۸ به‌صورت کمی ۳۱۷ طرح صنعتی با اعتبار ۱۴۰۰ میلیارد تومان پروانه بهره‌برداری دریافت کرده‌اند و ۷۹۱ جواز تأسیس صادرشده است و با توجه به اینکه در سال ۹۶ وضعیت استان مرکزی در شاخص‌های کسب‌وکار ناخوشایند بود اما در زمستان سال ۹۸ در ارزیابی این شاخص‌ها رتبه اول کشور را داشته‌ایم.

وی به موضوع نرخ بیکاری در استان مرکزی اشاره کرد و افزود: در زمستان ۹۷ نرخ بیکاری استان مرکزی ۸/۳ درصد بوده است که در زمستان ۹۸ این عدد به ۶/۹ درصد رسید، در سال ۹۸ حدود پانزده هزار شغل شناسنامه‌دار در استان ایجاد شد که قطعاً کافی و مناسب نیست البته در برخی از شهرستان‌ها وضعیت اشتغال بهتر است اما به‌عنوان‌مثال اراک نرخ بیکاری بالاتر از میانگین استان دارد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری تصریح کرد: در سال ۹۷ به رکورد ۱ میلیارد دلار صادرات از استان مرکزی رسیدیم و در سال ۹۸ نیز علیرغم تأثیرات شیوع کرونا به نزدیک این مبلغ دست‌یافته‌ایم، همچنین در سال ۹۸ رقم بی‌سابقه‌ی بیش از یک و نیم میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در استان مرکزی ثبت شد که تقریباً برابر کل سرمایه‌گذاری خارجی در طول ۴۰ سال گذشته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی:

استان مرکزی در بخش کشاورزی از جمله استان های شاخص کشوری است

چندی قبل مجید آنجفی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی در جلسه شورای معاونین این سازمان که در خصوص عملکرد و اقدامات جهاد کشاورزی در سال جهش تولید برگزار شد، بیان کرد: استان مرکزی با وجود صنایع بزرگ و کوچک و مادرتخصصی به عنوان پایتخت صنعتی ایران شناخته شده است و نقشی موثر در رونق اقتصادی کشور ایفا کرده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان، توسعه فعالیت های بخش کشاورزی استان را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: استان مرکزی در بخش کشاورزی از جمله استان های شاخص کشوری است.

براساس گفته های آنجفی، استان کمتر از ۲ درصد مساحت و جمعیت کشور را به خود اختصاص داده است، اما با این وجود بیش از سه درصد محصولات کشاورزی در استان مرکزی تولید می شود.

وی خاطر نشان کرد: طبق ارزیابی های انجام شده استان مرکزی به عنوان یکی از ۱۰ استان برتر کشور از لحاظ کیفیت محصولات، حجم تولیدات و ارزش مجموعه تولیدات شناخته شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی در ادامه به شاخص ها در عرصه تولیدات کشاورزی اشاره کرد و  افزود: استان مرکزی در عرصه تولید گل و گیاه زینتی رتبه اول و دوم کشوری، رتبه سوم کشور در عرصه تولید حبوبات و استان شاخص در بحث تولید گندم و انار را به خود اختصاص داده است.

آنجفی به وضعیت مطلوب تولید پسته در استان مرکزی اشاره کرد و گفت: استان مرکزی با بیش از ۱۲ هزار هکتار باغات پسته یکی از کیفی ترین پسته ها را تولید می کند. در واقع تنها پسته ارگانیک صادراتی در استان مرکزی تولید و به کشورهای اروپایی صادر می شود.

وی تاکید کرد: با توجه به شعار سال و نامگذاری آن به عنوان سال جهش تولید، همچون دوره های قبل این انتظار از بخش کشاورزی وجود دارد که علی رغم بروز مشکلات و تحریم ها زمینه پیشرفت در عرصه تولیدات محصولات کشاورزی و به تبع آن جهش تولید را فراهم سازد.

آنجفی بیان کرد: در سال ۹۸ بخش کشاورزی با رشد ۸/۸ درصد بالاترین آمار نرخ رشد را به خود اختصاص داده است. در واقع این امر با وجود تحریم ها و محدودیت ها، زمینه رشد اقتصادی کشور را به همراه داشته است .

آنجفی به وضعیت تولیدات دامی و طیور در استان اشاره کرد و گفت: در عرصه تولیدات دام، طیور و شیلات به طور متوسط 50 درصد مازاد بر مصرف در استان تولید می شود.

وی افزود: استان مرکزی، از جمله استان های شاخص در عرصه تولیدات شیلاتی و آبزیان است. در واقع در این عرصه با رشد 34 درصدی روبرو بودیم و توانستیم سهم تولیدات شیلات را از 4500 تن در سال گذشته به 6300 تن در سال جاری برسانیم.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار