استفاده 70درصد از شهروندان استان مرکزی از ماسک/ برگزاری مراسم عزاداری محرم در فضای سرپوشیده، ممنوع شکست تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران انزوای سیاسی آمریکا را نمایان تر کرد میزان فوت ناشی از کرونا در استان مرکزی در مردادماه 2.5برابر تیرماه شده است/ بسیج در نظارت بر برگزاری صحیح عزاداری، تبلیغات اسلامی را کمک کند مرگ راکب موتورسیکلت در برخورد با خودرو پس از دو هفته شکنجه در استخبارات عراق، حکم اعدامم صادر شد/ وحدت، رمز پیروزی رزمندگان ایرانیِ اسیر در زندان های رژیم بعث نفت خریداری شده توسط مردم کجا و چگونه مصرف خواهد شد؟ 4 در 93؛ دربی مرگ!/ زنگ‌ها برای که به صدا در می‌آیند؟ تصاویر/ برداشت سیب زمینی از مزارع همدان سپاه پاسداران: توافق امارات و رژیم صهیونیستی حماقتی تاریخی و محکوم به شکست است زیان انباشته در «بانک شهر» 7 برابر شد/ شرکت زیان‌ده با صف خرید سنگین در بورس
شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۳
کد خبر: 73917
تاریخ انتشار: ۱۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۰
بی‌تدبیری در بخش کشاورزی آشکار است؛

حذف «بودجه خودکفایی گندم» از ضعف سیاستگذاری تا تهدید امنیت غذایی

با توجه به اینکه در سال جهش تولید قرار داریم و انتظارت از بخش کشاورزی به‌عنوان فراگیرترین حوزه‌ی تولید در کشور بسیار بالاست قطعاً کاهش حمایت‌ها حذف (بودجه خودکفایی گندم) بر مجموع تولید ناخالص ملی از این بخش اثر منفی خواهد داشت و با سهل‌انگاری سیاست‌گذاران بخش کشاورزی کشور، دستاورد خودکفایی گندم که به‌سختی به‌دست‌آمده به‌راحتی از بین خواهد رفت.

به گزارش دیار آفتاب؛ گندم مهم‌ترین محصول استراتژیک در تأمین امنیت غذایی و پرمصرف‌ترین ماده اولیه در زنجیره غذایی کشور ماست که حجم عظیمی از مزارع سطح زیر کشت در بخش کشاورزی را شامل می‌شود.

طی سال‌های اخیر علیرغم بهبود شرایط اقلیمی و آب و هوایی کشور همچون افزایش میانگین بارش‌ها به لطف الهی و همت کشاورزان در تولید بسیاری از محصولات کشاورزی به خودکفایی در تولید گندم رسیده ایم اما متأسفانه توجه به تولیدکنندگان در بخش کشاورزی در حد قابل قبولی نیست درحالی‌که با توجه به ظرفیت‌های موجود و شرایط آب و هوایی مناطق مختلف کشور برنامه‌ریزی هدفمند در حوزه‌ی افزایش کمی و کیفی تولیدات کشاورزی می‌تواند علاوه بر تأمین کامل نیاز داخلی در ابعاد مختلف با جلوگیری از واردات در شرایط ارزی موجود موجب صرفه‌جویی و جلوگیری از خروج میلیون‌ها دلار ارز از کشور باشد.

پرواضح است که بازار عرضه‌ی تولیدات بخش‌ کشاورزی در دنیا یکی از بزرگ‌ترین و باارزش‌ترین بازارهای جهانی است و ورود به حوزه‌ی صادرات محصولات کشاورزی نیز می‌توانید به‌راحتی خلأ افت فروش نفت را جبران کرده و ارز آوری بسیار سرشاری را برای کشور به همراه داشته باشد.

اما درحالی‌که بسیاری از کشورهای بزرگ دنیا در زمینه ی تولید محصولات استراتژیک و به‌خصوص گندم با برنامه‌ریزی و ارائه یارانه‌های سنگین به این بخش به دنبال خودکفایی در این زمینه هستند برخی در کشور ماه معتقدند واردات گندم می‌تواند به‌مراتب هزینه‌های کمتری برای دولت در برداشته باشد.

هرچند باید متذکر شد که گره زدن امنیت غذایی کشور به واردات خطرناک‌ترین اتفاقی است که می‌تواند در تصمیمات و سیاست‌گذاری‌های دولت و وزارت کشاورزی رقم بخورد، درحالی‌که نرخ ارز به‌صورت افسارگسیخته در حال افزایش است و از سویی کشور ما تحت شرایط تحریمی شدید و در جنگ اقتصادی قرار دارد به‌هیچ‌وجه منطقی به نظر نمی‌رسد که تأمین کالای استراتژیکی چون گندم را به دست واردات بسپاریم تا دشمنان ما اهرم تحریمی جدید برای اعمال فشار علیه مردم ایران در اختیار داشته باشند.

مقام معظم رهبری نیز با دغدغه مندی بسیار در بخش کشاورزی همواره بر خودکفایی در محصولات اساسی استراتژیک تأکید ویژه داشته‌اند و در سال ۹۴ در دیدار با اعضای هیئت دولت فرموده بودند: «بخش کشاورزی مهم است. البته اعتقاد من این است آقای حجتی واقعاً می‌تواند کار کند. ایشان ازنظر من جزو وزرای خوش‌سابقه است در کار و واقعاً می‌تواند این کار را کند. منتها چیزی که ما از ایشان و مجموعه توقع داریم این است که در تولید محصولات حیاتی باید خودکفایی به وجود بیاید؛ یعنی خودکفایی را به حرف و گپ این‌وآن نگاه نکنید که گندم بیرون ارزان‌تر است و مانند این‌ها. ما باید در مواد حیاتی به خودکفایی برسیم.»

اما طی روزهایی اخیر اظهارات مجری طرح خودکفایی گندم در کشور باعث شده است که دغدغه مندان این بخش و بسیاری از کارشناسان با نگرانی به آینده‌ی خودکفایی در زمینه‌ی تولید این محصول استراتژیک بنگرند.

ردیف اعتباری طرح خودکفایی گندم حذف‌شده است

اسفندیاری پور، مجری طرح خودکفایی گندم اخیراً ضمن اعلام اینکه ردیف اعتباری طرح خودکفایی گندم حذف‌شده است گفته است: این پدیده در سابقه کشاورزی کشور طی ۴ دهه گذشته بی‌سابقه بوده که طرح خودکفایی گندم که مهم‌ترین طرح زراعی کشور است فاقد ردیف اعتباری برای اجرای پروژه‌ها باشد. ردیف اعتباری طرح خودکفایی گندم از سال ۹۴ تقریباً حذف‌شده و در حال حاضر به رقم اندکی رسیده و این اعتبار ناچیز هم در پایان سال تخصیص‌یافته و ابلاغ می‌شود.

وی همچنین در رابطه با محل مصرف این اعتبارات بیان می‌کند: ردیف اعتباری گندم صرف هزینه‌های اجرایی برای کمک به توسعه روش‌های جدید کاشت، کمک به تهیه ماشین‌آلات جدید، ارقام کیفی جدید با تولید بالا، مدیریت آفات و بیماری‌ها و روش‌های الگویی برای ارتقا کیفیت تولید که منجر به افزایش عملکرد در هکتار و درآمد کشاورز می‌شود.

اما در یک نگاه آماری بودجه‌ی طرح خودکفایی گندم در سال ۸۲ حدود ۳۵ میلیارد تومان بوده است اما در سال‌های اخیر به ۴ تا ۵ میلیارد تومان رسیده است و به گفته‌ی مجری این طرح از محل عنوان کلی طرح‌های خوداتکایی رقمی به این طرح مهم تولیدی که امنیت غذایی شدیداً به آن وابسته است اختصاص می‌یابد که در صورت مقایسه با ۱۷ سال قبل و لحاظ نرخ تورم سنواتی با شرایط موجود، ردیف اعتباری اجرای این طرح می‌بایست حداقل ۵۰۰ میلیارد تومان باشد.

همچنین دولت طی سال‌های اخیر علیرغم بالا رفتن نرخ تورم و هزینه‌های تولید و ماشین‌آلات در بخش کشاورزی همواره قیمت خرید تضمینی گندم را تحت‌فشار و ماه‌ها بعد از شروع سال زراعی افزایش داده است که البته این افزایش قیمت نیز به عقیده‌ی کارشناسان این حوزه و کشاورزان منصفانه و معقول نبوده است تا جایی که همین امر باعث شد در سال گذشته کشاورزان ترجیح بدهند حجم زیادی از گندم تولیدی خود را به مراکز خرید تضمینی تحویل ندهند.

محمد سبزی عضو کمسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس؛

بی‌تدبیری در بخش کشاورزی واضح و آشکار است/جایگزین نفت در بودجه توسعهی کشاورزی است

حجت‌الاسلام محمد سبزی عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس در گفتگو با دیارآفتاب؛ ضمن انتقاد از عملکرد دولت در بخش کشاورزی و عدم حمایت از کشاورزان گفت: بی‌تدبیری در این بخش واضح و آشکار است و به‌عنوان‌مثال الآن در بحث خرید گندم بسیاری از کشاورزان گلایه‌مند هستند که دولت برای خرید تضمینی گندم نسبت به سال‌های گذشته افت بسیار بالایی حتی تا 15 درصد در نظر می‌گیرد و درنتیجه کشاورز واقعاً متضرر می‌شود.

وی ادامه داد: در بسیاری از مناطق مراکز خرید گندم در اختیار کشاورزان قرار ندارد و کشاورز برای فروش گندم بعضاً به تعاونی‌ها ارجاع داده می‌شوند که ظرفیت لازم را ندارند و این موضوع به‌ویژه باعث بلاتکلیفی کشاورزانی است که تولید عمده دارند.

سبزی با اشاره به اینکه عدم برنامه‌ریزی در زمینه‌ی خرید تضمینی گندم باعث بی‌رغبتی کشاورزان به فروش محصول به دولت خواهد شد تصریح کرد: بعضاً مطالبات کشاورزان تا چند ماه پرداخت نمی‌شود و در سال زراعی جاری که با توجه به بارندگی‌ها تولید بسیار خوبی حتی بیش از نیاز داریم اما بی‌تدبیری دولت باعث می‌شود به مشکل بر بخوریم و گندم به نحوی از زنجیره‌ی خرید توسط دولت خارج شود و به‌صورت آزاد یا قاچاق به فروش برسد که درنتیجه دولت گندم به حد نیاز نخواهد داشت و مجبور به واردات می‌شود.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس به مسئله‌ی تورم موجود در بخش کشاورزی و قیمت‌گذاری گندم اشاره و اظهار کرد: تراکتوری که تا مدتی پیش حدود 80 میلیون تومان بوده است الآن تا 300 میلیون تومان قیمت دارد و ادوات کشاورزی به شدن گران شده است و حتی زمزمه‌هایی است که سوخت گران شود، نهاده‌های کشاورزی که بسیار گران هستند و حالا اگر دولت این چنین برای خرید تضمینی محصولات نرخ بگذارد کشاورز ضرر می‌کند و انگیزه تولید از بین می‌رود.

جایگزین نفت در بودجه توسع هی کشاورزی است

نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی ضمن انتقاد از عملکرد جهاد کشاورزی در تأمین به‌موقع نهاده‌های موردنیاز کشاورزان افزود: متأسفانه کود شیمیایی که یکی از نهاده‌های اساسی تولید است در اختیار کشاورز قرار نمی‌گیرد و کشاورزان ابراز نارضایتی می‌کنند که حتی پول آن را چند ماه جلوتر به تعاونی‌های کشاورزی پرداخت کرده‌اند اما کود تحویل نگرفته‌اند و مسئولین مربوطه نیز استدلال‌ها و توجیهاتی می‌آورند درصورتی‌که همین کود به مقدار نامحدود در بازار آزاد وجود دارد و با قیمت‌های بسیار بالا و گزاف به فروش می‌رسد.

وی در ادامه گفت: دولت به کشاورزان وعده می‌دهد که گندم را به ما بفروشید و در ازای گندم تحویلی کود یارانه ای بگیرید اما وقتی کشاورز گندم را به دولت می‌فروشد و خدمات حمایتی ارائه نمی‌شود دیگر رغبتی به تحویل گندم به مراکز خرید دولتی نخواهد داشت.

سبزی توجه به بخش کشاورزی را بسیار مهم و نیازمند یک اقدام انقلابی دانست و خاطرنشان کرد: کمیسیون کشاورزی در اولین فرصت بعد از شروع کار به این مسئله ورود خواهد کرد چراکه رشد اقتصادی ما اگر هم رشدی داشته باشیم به خاطر بخش کشاورزی است و اگر تولیدات این بخش نبود رشد ما منفی بود، حال اگر می‌خواهیم نفت را از بودجه حذف کنیم باید جایگزینی داشته باشیم که جایگزین آن کشاورزی است و اگر دولت بخواهد کشاورزی را هم با این بی‌تدبیری نابود کند بسیار نگران کننده خواهد بود.

با توجه به اینکه در سال جهش تولید قرار داریم و انتظارت از بخش کشاورزی به‌عنوان فراگیرترین حوزه‌ی تولید در کشور بسیار بالاست قطعاً کاهش حمایت‌ها بر مجموع تولید ناخالص ملی از این بخش اثر منفی خواهد داشت و با سهل‌انگاری سیاست‌گذاران بخش کشاورزی کشور، دستاورد خودکفایی گندم که به‌سختی به‌دست‌آمده به‌راحتی از بین خواهد رفت.

انتهای پیام/

captcha