عضو مجلس خبرگان: حضور حداکثری مردم در انتخابات، افزایش اقتدار نظام در عرصه بین‌الملل را به‌دنبال دارد نماینده ولی فقیه و جمعی از نمایندگان استان مرکزی در مجلس مردم را به حضور در انتخابات دعوت کردند تلاش دشمن برای دلسرد کردن مردم/با مشارکت بالا آنان را ناامید کنیم همتی طرفدار پرداخت حقوق‌های نجومی به مدیران است/ بررسی طرح تفحص از حقوق‌های نامتعارف به زودی در صحن مجلس اراک و 3 شهرستان استان مرکزی در وضعیت نارنجی و 8 شهرستان زرد هستند وقتی تاجزاده و رفقا بدون نظارت استصوابی هم مردود شدند انتخابات صحنه بروز اقتدار ملی است/ حضور مردم باعث تجدید نظر در اندیشه های بدخواهانه دشمنان می شود کشف 46 دستگاه استخراج ارز دیجیتال قاچاق در اراک و تفرش  الگویی فراتر از دموکراسی دعوت سپاه از آحاد ملت ایران برای مشارکت حداکثری در انتخابات
پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۸
کد خبر: 73904
تاریخ انتشار: ۰۴ تیر ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۵
معامله بچه هم در سیاهه ناهنجارهای فضای مجازی ثبت شد!

خرید و فروش نوزاد؛ عارضه حاکمیت «دیگران» در فضای مجازی

بررسی‌های صورت گرفته در فضای مجازی در روزهای اخیر حکایت از ادامه برخی ناهنجاری‌های فرهنگی و اجتماعی با رویکرد اقتصادی از جمله خرید و فروش نوزاد در فضای علنی و به روش ساده دارد که ضرورت برخورد با قاچاقچیان مجازی انسان و مقابله با حاکمیت «دیگران» در فضای مجازی در آن نقش قابل توجهی دارد.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از صبح توس؛ مجموعه‌ای از پارامترهای امنیت و سلامت جامعه در فضای مجازی هم تراز با این مقوله‌ها در فضای حقیقی مهم هستند و امروز تقریبا در تمام لایه های فضای مجازی وابسته به خارج هستیم و استقلال سایبری در این فضا پس از سالها اتفاق نیفتاده است. همه اینها نمی تواند ناشی از غفلت باشد بلکه بعضا آگاهانه و ناشی از سیاست های غلط متولیان است که در حوزه های مختلف رخ داده است.

شبکه ملی اطلاعات که مورد تأکید رهبر انقلاب است همچنان در وضعیت خوبی نیست ؛ راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات در سال 89 در قانون پنجم توسعه گنجانده شد و علی‌رغم اینکه قرار بود این شبکه تا پایان سال 95 به بهره‌برداری برسد اما پس از گذشت 10 سال هنوز این پروژه به اتمام نرسیده است و این امر باعث بروز مشکلات فراوانی در کشور شده است.

مقام معظم رهبری، بیش از 150 مورد به بحث شبکه ملی اطلاعات در بیانات خود اشاره داشته اند و تحقق شبکه ملی اطلاعات مورد تائید رهبری است و بارها در منویات ایشان می‌شود به آن رسید و از طرف شورای عالی فضای مجازی ابلاغ هم شده است.

 اگر نگاهی به اتفاقات و بلایایی که به دلیل رها بودن اینترنت و نداشتن زیرساخت ها طی این ده سال اخیر بر سر کشور آمده است، بیندازیم، ضرورت تشکیل هر چه سریعتر شبکه ملی اطلاعات را بیشتر و بهتر درک می کنیم. مسئله اصلی بستر خطرناک فضای مجازی و آسیب جدی اینجا بحث سبک زندگی است.

دشمن از فضای رها شده اینترنت به نفع منافع سیاسی و فرهنگی خود استفاده می‌کند و حال سوال اینجاست که چرا دولت و وزارت ارتباطات دنبال حل این داستان نیست و منویات رهبری روی زمین‌مانده است؟ در حالیکه حتی کشورهایی مثل کره جنوبی و ژاپن و فرانسوی‌ها در مدیریت فضای مجازی ورود کرده‌اند نباید شبکه ملی اطلاعات قربانی سیاسی‌کاری برخی مسئولان شود.

بعد از سلاح؛ نوبت به خرید و فروش نوزاد رسید!

با رصد فضای مجازی در تلگرام و اینستاگرام با آگهی فروش عجیب فروش نوزاد مواجه می شوید بسیاری از موضوعات از جمله نظارت دستگاه های مسئول و حتی دستگیری های گذشته باند خرید و فروش نوزاد در این زمینه از خاطرمی گذرد اما در این فضای مجازی رها شده هنوز شاهد چنین اخبار و تبلیغاتی در زمینه خرید  فروش و نوزاد هستیم و این معضل مورد توجه فعالان فضای مجازی در توییتر قرار گرفته است.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در این باره در گفتگویی در روزنامه «آرمان» می‌گوید: فقر و نیاز مالی خانواده دلیل اصلی این اتفاقات است. موضوعی که در سایه ضعف‌های نظام حمایت اجتماعی و تامین اجتماعی کشور در حمایت از افراد نیازمند شکل گرفته است. هرچند این روزها نمی‌توانیم مدعی شویم که این آسیب اجتماعی به‌مرز بحرانی‌اش رسیده است، اما این شرایط نمی‌تواند باعث شود تا ما چشم به روی آن ببندیم.

سیدحسن موسوی چلک درباره حضور پررنگ دلالان در موضوع خریدوفروش نوازدان اظهار می‌کند: عمده کسانی که متقاضی فروش نوزادان خود هستند، خانواده‌های درگیر با معضل اعتیادند. خانواده‌هایی که به‌خودی خود نمی‌توانند با خریداران رایزنی کنند و به توافق برسند. بنابراین این شرایط زمینه حضور دلالان را فراهم می‌کند. کسانی که با بهره‌گیری از شرایط و وضعیت فروشندگان و درخواست خریداران همیشه پول هنگفتی را از این تجارت به جیب می‌زنند. اینکه گاهی از این بچه‌ها در قالب گروه‌های تکدی‌گری استفاده می‌شود. بچه‌هایی که به خانواده فروخته می‌شوند، باز شرایط بهتری دارند، اما بچه‌هایی که به‌گروه‌های برده‌داری کودک فروخته می‌شوند، آینده اسفناکی دارند. این موضوع نگرانی فعالان اجتماعی را دو چندان می‌کند. او ادامه می‌دهد: باید ابتدا به شناسایی جامعه‌های خریدار نوزادان بپردازیم. چه کسانی هستند و چه اهدافی دارند؟ بعد از تشخیص این موضوع است که می‌توان برنامه‌ریزی کرد. برای مثال اگر ما امروز شاهد استقبال گسترده خانواده‌های نابارور از فعالیت این گروه‌ها هستیم، باید چاره‌اندیشی کنیم و شرایط اخذ سرپرستی را سهل سازیم. برای پذیرش قانونی بچه توسط خانواده‌ها، باید به‌جای قوانین سختگیرانه، نظارت‌مان را برنحوه نگهداری این فرزندان در خانواده‌های متقاضی بیشتر کنیم.

 حجت‌الاسلام پژمان‌فر، نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار صبح‌توس اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب هم بر راه اندازی شبکه ملی اطلاعات تاکید خاص داشته اند تا ما بتوانیم بر این فضا حاکمیت داشته باشیم، اما این کار پیگیری نشده است که از لحاظ اقتصادی و فرهنگی ما را دچار بحران کرده است و ما در این فضاها بسیار منفعلانه عمل کردیم.

وی افزود: مقابله در برابر راههای نفوذ در فضای مجازی یکی از ضرورت‌های حال حاضر است، و یکی از مشکلاتی است که متأسفانه وزارت ارتباطات در این حوزه ایجاد کرده است.

پژمان‌فر گفت: ما بر این فضا تسلط کافی را نداریم و این فضا در دست حاکمیت ما نیست، یک فضای بی در و پیکر است که حاکمیت آن متعلق به دیگران است و ما تنها تلاشمان در حوزه سخت افزاری و توسعه کمی زیرساخت های ارتباطاتی بوده است.

رئیس سابق کمیته فضای مجازی مجلس ضمن اشاره به اینکه برای قوی شدن در حوزه فضای مجازی باید به این موضوع باور داشت و اعتماد به نفس و باور یک ضرورت است خاطرنشان کرد: ما از هردو منظر محتوا و نیروی انسانی استعدادهای زیادی داریم، که با پرورش هر چه بیشتر این استعدادهای انسانی و حمایت های سخت افزاری از این نیروها، آن ها می توانند در عرصه های مختلف با دشمنانی که در این عرصه حضور دارند به رقابت بپردازند.

در ادامه هادی شرکا، مسئول اداره تشخیص و پیشگیری پلیس فتا در گفت‌وگو با ما، اظهار کرد: همه رخدادهای اتفاق افتاده با موضوع جنگ نرم توسط کشورهای متخاصم دنبال می شود و از ظرفیت‌های فضای مجازی سعی دارند بهره مند شوند.

مسئول اداره تشخیص و پیشگیری پلیس فتا گفت: نیروهای انقلابی باید رویکرد آفندی و هجومی در این فضا داشته باشند و نباید منفعل باشیم.

وی افزود: رویکردی در استان خراسان رضوی اتخاذ شده تا از ظرفیت نهادها و دستگاه‌ها استفاده شود و در همین راستا ۲۷ نهاد مسئول در طرح مشارکت در پیشگیری از آسیب‌های فضای مجازی حضور دارند.

شرکا با بیان اینکه زمینه‌های نفوذ در فضای مجازی زیاد است و چالش های جنگ نرم در این بستر صورت می گیرد گفت: فضای مجازی تبدیل به فضای واقعی شده و باید بستر لازم برای فعالیت صحیح جامعه مهیا شود.

وی افزود: دغدغه رهبر معظم انقلاب هنوز پیرامون شبکه ملی اطلاعات پس از سالها متأسفانه محقق نشده است و بسیاری از مشکلات در همین رابطه است.

باوجود اینکه بخش عمده زیرساخت‌های شبکه ملی اطلاعات در کشور وجود دارد ضروری است هرچه سریع‌تر شبکه ملی اطلاعات راه اندازی شود و در برخی بحران های گذشته محک جدی خورده است البته به‌جای اینکه مسئولان مربوطه فقط در مواقع بحران و آشوب به یاد آسیب‌های اینترنت بین‌الملل بیفتند باید شبکه ملی اطلاعات را تقویت کنند.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار