کمک مؤمنانه یاری گر اقشار آسیب‌پذیر جامعه است /همدلی ملت ایران در دنیا بی‌نظیر است کشف ساختارهای معماری دوره ساسانی در تپه «قزل‌قلعه» فراهان مدیریت بازار خودرو با روش قرعه کشی؛ قیمت خودرو همچنان گران! نباید چینی‌ها را بدون جایگزین از دست می دادیم جهاد اسلامی: رژیم صهیونیستی هرگز قادر به پیروزی در برابر مقاومت نخواهد بود شرکت‌های دارویی چقدر ارز دولتی دریافت کرده‌اند؟ + اسامی پرونده| تناقض ارشاد درباره ممیزی‌های نمایش خانگی؛ (6) از همراهی دوربین در اتاق خواب تا دغدغه تغییر جنسیت دختر خانواده! دولت تار و پود فرش دستباف را قیچی کرد/ توانایی مدیریت صنعت فرش توسط تاجران سعودی‌ها چگونه به یک بازنده بزرگ در شمال یمن تبدیل شدند؟ / رزمندگان یمنی در آستانه تکمیل روزهای سیاه متجاوزان در استان الجوف + نقشه میدانی افزایش ریسک سرمایه‌گذاران بورس به دلیل اختلال هسته معاملات
سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۱
کد خبر: 73858
تاریخ انتشار: ۰۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۵
کارشناس مسائل سیاسی:

باید سریعا در همکاری ها با آژانس بین المللی انرژی اتمی تجدید نظر صورت گیرد

یاری کارشناس مسائل سیاسی گفت: غرب و خصوصا رژیم صهیونیستی با استفاده از ابزار آژانس فشار را بر جمهوری اسلامی بیشتر کرده و اغراض سیاسی خود را دنبال می کنند. لذا به نظر می رسد باید سریعا در همکاری ها با آژانس بین المللی انرژی اتمی تجدید نظر صورت گرفته و از اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی انصراف داده و از ان پی تی خارج شد تا غرب هزینه های ناشی از اقداماتش را بپردازد.

جواد یاری کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با دیار آفتاب در خصوص قطعنامه صادر شده از سوی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، گفت: با امضای این قطعنامه و تصویب آن در شورای حکام، یک قدم به ادامه محدودیت خرید و فروش سلاح که در آبان ماه سال جاری برداشته می شد، نزدیک تر شدیم. چرا که در صورت تصویب این قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل این اتفاق خواهد افتاد و کشور به شرایط زمستان سال 91 باز می گردد و در واقع به عقب برمی‌گردیم.

وی افزود: البته با این تفاوت که رآکتور هسته ای را نابود کردیم، 11تن اورانیوم را از کشور خارج کردیم، ممنوعیت های بسیاری را پذیرفتیم، فروش نفت هم بسیار کمتر شده و شرایط اسف‌بار اقتصادی را تجربه می کنیم.

یاری با بیان اینکه شرایط کشور حاصل حل مسائل کشور با عرف و حقوق بین الملل و بده بستان است، تصریح کرد: دیپلمات های دولت با نگاه اشتباه خود تصور می کردند می توان با روش های مرسوم سیاسی مشکلات را با دشمنان حل و فصل کرد؛ این در حالی است که علت دشمنی های غرب، ماهیت انقلاب اسلامی است.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به عدم استقلال رای نهاد های بین المللی، گفت: آژانس بین المللی انرژی اتمی یکی از همین نهادهایی است که کاملا متاثر از فشار قدرت ها است و تبدیل به ابزاری برای پیشبرد اهداف آنان شده است.

وی با بیان اینکه متاسفانه دیپلمات های دولت تدبیر و امید گوش به بیانات مقام معظم رهبری هم ندادند، افزود: رهبر معظم انقلاب بار ها در سخنان خود از عدم اعتماد به غرب سخن گفتند و در یکی از سخنرانی هایشان فرمودند به اروپا هم نباید اعتماد کرد ولی مذاکره کنندگان ایرانی چندین سال کشور را معطل وعده های دروغین آمریکا و اروپا کردند و همکاری فراتر از عرف با آژانس بین المللی انرژی اتمی انجام دادند.

یاری با اشاره به بازدید های بی سابقه بازرسین آژانس از مراکز هسته ای کشور، گفت: با اینکه تعداد این بازرسی ها در طول تاریخ بیشتر از کشورهای دیگر است، امروز شاهد صدور قطعنامه ای علیه کشورمان هستیم مبنی بر اینکه نیاز است تا از دو سایت غیر هسته ای که به زعم غرب احتمال وجود مواد هسته ای در آن است، بازدید شود. لذا تجربه چندین سال همکاری ما با آژانس نشان می دهد که این همکاری کاملا یک سویه بوده و که نه تنها نتیجه ای برای ایران در بر نداشته بلکه کارکرد معکوسی نیز داشته است که نهایتا منجر به گرفتار شدن در دام های جدید غرب می شود.

وی ادامه داد: غرب و خصوصا رژیم صهیونیستی با استفاده از ابزار آژانس فشار را بر جمهوری اسلامی بیشتر کرده و اغراض سیاسی خود را دنبال می کنند. لذا به نظر می رسد باید سریعا در همکاری ها با آژانس بین المللی انرژی اتمی تجدید نظر صورت گرفته و از اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی انصراف داده و از ان پی تی خارج شد تا غرب هزینه های ناشی از اقداماتش را بپردازد.

یاری با بیان اینکه باید غرب متوجه این نکته شود که اقداماتش بدون پاسخ نمی ماند، گفت: متاسفانه حتی غربی ها نیز متوجه این موضوع شده اند که برجام برای دولت به عنوان تنها دستاورد سیاسی مطرح است؛ به همین علت فشار ها را بیشتر کرده تا دولت را برای حفظ برجام به امتیاز دهی بیشتر مجبور کنند.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه ایران در حال از دست دادن زمان است، گفت: 7 سال تمام ظرفیت های کشور معطل وعده طرف های غربی ماند و نتیجه آن تورم باور نکردنی در کشور شده است.

یاری تاکید کرد: سوالی جدی از دولتمردان داریم و آن این است که غرب باید چه بکند که دولت متوجه بشود آن ها قابل اعتماد نیستند. خوش خیالی دولت تدبیر باعث شده که منافع 84میلیون نفر ایرانی آسیب جدی ببیند.

وی افزود: جالب اینجاست که دولتمردان هنوز هم برجام را فتح الفتوح می دانند و حاضر به پذیرش مضرات آن نیستند. امروز شاهدیم برجامی که آقایان آن را حل المسائل کشور می دانستند، نتیجه عکس داده است.

یاری خاطرنشان کرد: بنابراین برجام تنها به عنوان دستاوردی سیاسی برای دولت مطرح است و این قابل قبول نیست که منافع ملی، قربانی منافع شخصی و سیاسی دولت شود.

انتهای پیام/

captcha