مشارکت ۴۹ درصدی مردم استان مرکزی در انتخابات ریاست جمهوری/بیاتی از حوزه تفرش،آشتیان و فراهان به مجلس راه یافت/پایان شمارش آرای شورای شهر در استان مرکزی مضرات شیر موز که باورش سخت است!  ۹ فوتی و شناسایی ۱۳۶مورد مبتلا به کرونا ویروس در استان مرکزی  اعضای منتخب دوره ششم شورای شهر خنداب و جاورسیان مشخص شدند 2 کشته در حوادث رانندگی روز گذشته در استان مرکزی  منتخبین شورای شهرهای کمیجان و میلاجرد مشخص شدند سقوط بالگرد حامل صندوق‌های اخذ رای در دزفول/ یک نفر کشته و ۱۱ زخمی درخشش ملت در اولین آزمون قرن/ آیت‌الله رئیسی؛ هشتمین رئیس جمهور ایران اسامی اعضای دوره ششم شورای شهر تفرش اعلام شد کشف780 دستگاه گوشی تلفن همراه در توقیف 2دستگاه خودروی شوتی در شازند
یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۴:۳۲
کد خبر: 73820
تاریخ انتشار: ۰۷ تیر ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰

شهدای حادثه «7 تیر» استان مرکزی را بیشتر بشناسید+تصاویر

استان مرکزی در حادثه ی تلخ هفتم تیرماه سال 1360 در کنار خیل عظیم شهدای این اقدام تروریستی پنج شهید به اسامی حجت‌الاسلام علی هاشمی سنجانی، حجت‌الاسلام محمدحسین صادقی، حجت‌الاسلام غلامرضا دانش آشتیانی، محمود بالاگر و علی‌اصغر آقا زمانی را تقدیم انقلاب کرده است. 

به گزارش دیار آفتاب؛ سال‌های ابتدایی بعد از انقلاب اسلامی و به‌خصوص دهه‌ی 60 یادآور روزهای پر التهاب و اتفاقاتی است که دشمنان با انواع تحرکات خصمانه در ابعاد مختلف به دنبال ضربه زدن و درنهایت فروپاشی نظام نوپای اسلامی بودند.

حملات تروریستی یکی از توطئه‌های دشمن و از جمله برنامه‌های اصلی آنان بود که علاوه بر بحران‌آفرینی‌های سیاسی و اجتماعی به دنبال ایجاد رعب و وحشت در بین مردم و همچنین حذف شخصیت‌های اصیل انقلاب و یاران نزدیک و مورد اعتماد حضرت امام خمینی(ره) بودند،این اقدامت ضد مردمی و خرابکارانه در اولین سال‌های پس از انقلاب اسلامی با جدیت توسط گروهک‌های تروریستی مزدور و موردحمایت آمریکا و غرب دنبال می‌شد.

کشور ما طعم تلخ تروریسم را چشیده و ما توطئه‌های گوناگونی را دیده‌ایم لذا طبق آمارها تاکنون ۱۷ هزار شهید ترور توسط ۳۵ گروهک تروریستی شناسایی و ثبت ‌شده است که بیش از 12 هزار مورد آن توسط سازمان منفور منافقین انجام‌شده است.

اما یکی از کوردلانه ترین اقدامات تروریستی منافقین با هدف ترور شخصیت های تاثیر گذار انقلاب و وارد کردن آسیب به سه قوه، انفجار مهیب برنامه‌ریزی‌شده‌ای بود که ساعت 21 هفتم تیر ۱۳۶۰ در ساختمان مرکزی حزب جمهوری اسلامی در بهارستان روی داد و خیل عظیمی از یاران انقلاب و مقامات کشوری به شهادت رسیدند.

در این بین عامل اصلی انفجار حزب جمهوری اسلامی یعنی محمدرضا کلاهی که از نیروهای نفوذی منافقین به داخل حزب بود و به‌عنوان مسئول حفاظت فعالیت می‌کرد، توانست با فرار از مهلکه و پشتیبانی منافقین از کشور بگریزد، در ابتدا گمان می‌رفت که او نیز در انفجار کشته‌شده اما پس از تحقیقات مشخص شد که عامل اصلی بمب‌گذاری خود کلاهی بوده است، وی به واسطه‌ی مسئولیتی که در حزب جمهوری اسلامی داشت هنگام ورود به ساختمان مورد بازرسی قرار نمی‌گرفت و به همین علت توانسته بود بمبی را با جاسازی در کیف‌دستی خود وارد ساختمان حزب کرده و قبل از انفجار خارج شود.

در حادثه ی تلخ هفتم تير 60 علاوه بر شهيد ‌آيت‌الله دکتر بهشتی رئيس ديوان عالی كشور، ۷۲ مقام عالی دیگر ازجمله ۴ وزير، چند معاون وزير، ۲۷ نماينده مجلس و جمعی از اعضای حزب جمهوری اسلامی به شهادت رسيدند.

استان مرکزی نیز پنج شهید به اسامی حجت‌الاسلام علی هاشمی سنجانی، حجت‌الاسلام محمدحسین صادقی، حجت‌الاسلام غلامرضا دانش آشتیانی، محمود بالاگر و علی‌اصغر آقا زمانی در حادثه هفتم تیر تقدیم انقلاب کرده است در ادامه به معرفی شهدا می پردازیم.

حجت‌الاسلام و المسلمین علی هاشمی سنجابی (نماینده مجلس شورای اسلامی)

این شهید والامقام در سال ۱۲۹۰ در منطقه سنجان از توابع اراک متولد شد، از کودکی به حوزه علمیه روی آورد و به عالمی متفکر، دانشمندی متعهد، عارفی کامل و شاعری توانا تبدیل شد.

از آیات عظام حجت، ابوالحسن اصفهانی، بروجردی، حکیم، شیرازی، گلپایگانی و امام خمینی اجازه اجتهاد گرفت و به تدریس در حوزه‌های علمیه پرداخت.

مبارزاتش با رژیم سبب شد تحت تعقیب ساواک قرار گیرد و چند سال از منبر رفتن منبع شود، با پیروزی انقلاب از طرف مردم اراک به نمایندگی دوره اول مجلس  انتخاب شد و در هفتم تیر ۱۳۶۰ همراه با شهید بهشتی و دیگر یاران امام به شهادت رسیدو  پیکرش در گلزار شهدای شیخان قم آرام گرفت.

حجت‌الاسلام و المسلمین محمدحسین صادقی (نماینده مجلس شورای اسلامی)

در سال 1302 در لرستان متولد شد و در 18 سالگی به حوزه علمیه قم رفت و در قیام 15 خرداد 1342، شرکت فعالانه داشت. فریادهای «ما پیرو قرآنیم – رفراندوم نمی‌خواهیم» او و نطق پرشوری که ایراد کرد، سبب شد، همان روز دستگیر و راهی زندان شود.

پس از آزادی از زندان پیام‌های امام خمینی (ره) را به روستاهای اطراف می‌برد و همین باعث دستگیری مجدد وی شد، در پي اعمال فشار و محدوديت از سوي ساواک از ازنا به قم و سپس به دعوت اهالي سنجان اراك راهي این منطقه شد و مدتي رهبري تظاهرات مردم آنجا را به عهده گرفت.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مسئولیت کمیته‌های انقلاب در ازنا را بر عهده گرفت و به ریاست دادگاه انقلاب انتخاب شد، در انتخابات مجلس شورای اسلامی با کسب آرای مردم ازنا به اولین دوره مجلس راه یافت و عاقبت در هفتم تیرماه 1360 به شهادت رسید.

حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر غلامرضا دانش آشتیانی (نماینده مجلس شورای اسلامی)

در سال ۱۳۰۹ در آشتیان به دنیا آمد، دروس حوزوی و دانشگاهی را باهم ادامه داد و دکترای خود را در الهیات تحصیل کرد و پس‌ از آن به معلمی مشغول شد.

مبارزاتش را از همان دوران طلبگی شروع کرد و بارها توسط ساواک دستگیر و تعقیب شد. پیش از پیروزی انقلاب و در ۱۷ شهریور، دخترش محبوبه دانش، در جریان تظاهرات علیه رژیم شاهنشاهی به شهادت رسید.

او بعد از پیروزی انقلاب برای ایجاد تغییر و دگرگونی در مدارس ایرانی خارج از کشور به ترکیه و سپس امارات متحده عربی سفر کرد و در بازگشت، از طرف مردم تفرش و آشتیان به مجلس شورای اسلامی راه یافت و عاقبت در شامگاه هفتم تیر ۱۳۶۰ به فیض شهادت نائل آمد، این شهید والامقام در کنار بسیاری از شهدای حادثه‌ی هفتم تیر در مقبره شهدای 72 تن بهشت‌زهرای تهران به خاک سپرده شد.

محمود بالاگر (عضو حزب جمهوری اسلامی)

در سال 1328 در اراک و در خانواده ای مذهبی متولد شد، زندگی سیاسی‌اش را در سال آخر دبیرستان و با پخش اعلامیه‌های حضرت امام خمینی شروع کرد.

در روزهای پیروزی و تسخیر پادگان‌های ارتش با فریادهای الله‌اکبر پیشاپیش فاتحان می‌جنگید. بعد از پیروزی به خدمت سربازی در سومار و قطور رفت، سپس به عضویت حزب جمهوری اسلامی درآمد و مسئول واحد سمعی و بصری حزب شد و در حادثه ی هفت‌تیر به جمع شهدا پیوست و پیکر مطهرش در مقبره شهدای 72 تن بهشت‌زهرای تهران به خاک سپرده شد.

علی‌اصغر آقا زمانی (مسئول دفتر حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی و عضو حزب)

در سال 1331 در نراق از توابع استان مرکزی متولد شد و فوق‌لیسانس حسابداری را از دانشگاه صنعت نفت اخذ کرد و با مطالعات مذهبیای که داشت، مبارزاتش را شروع کرد.

کلاس‌های درس شناخت شهید بهشتی در منزل ایشان دایر شد و در پیروزی انقلاب نقش فراوانی داشت و در همان روزهای اول به سازمان‌دهی کمیته‌ها پرداخت و سپس جهاد سازندگی و نهضت سوادآموزی را نیز همراهی کرد. اندکی بعد مسئول دفتر حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی شد و هماهنگی‌های ایشان را با مسئولین نظام و مجلس شورای اسلامی به انجام می‌رساند.

وی در هفتم تیرماه 1360 در انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی به شهادت رسید، مزار این شهید در مقبره شهدای 72 تن بهشت‌زهرای تهران قرار دارد.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار