بعد از انتخابات مجلس نشست حضوری نداشتیم/ درباره شورای عالی سیاستگذاری اصلاحات بررسی و تصمیمی صورت نگرفته است همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در سال‌های بعد هم اجرا می‌شود راه‌اندازی کلینیک ویژه مبتلایان به دیابت، بیماران قلبی و فشارخون در اراک اهدای بسته های معیشتی پویش کمک مومنانه نجات دهنده است/ هنرمندان بخاطر محبوبیتشان می توانند در مقابله با کرونا مثمر ثمر باشند امام جمعه جدید فرمهین منصوب شد اجرای طرح بسیج همگام با کشاورز در ۵۰ روستای اراک پاداش ۲۰۰ دلاری مجیدی به استقلالی‌ها/ چالش مهم سرخ‌ها برای جانشینی بیرانوند/ رقابت بزرگان لیگ برای شکار آقای گل بازنشستگان مرفه می‌شوند؟/ نگران موج سومیم!/ حقوق کارگران هفت‌تپه در گرو غیر از آیت‌الله خامنه‌ای گزینه دیگری برای رهبری نداشتیم/ دفاع خبرگان از فقاهت آیت‌الله خامنه‌ای در جلسه 14 خرداد/ آقای منتظری به‌خاطر سادگی‌اش سقوط کرد دستور آیت الله رییسی به سازمان بازرسی کل کشور برای پیگیری ارزهای بازگردانده نشده
سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۴
کد خبر: 73727
تاریخ انتشار: ۰۱ تیر ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۸
سلیمی:

قطعنامه شورای حکام نشان داد مذاکره با غرب فرجامی ندارد/لزوم بازنگری ایران در خصوص حضور در NPT

عضو هیئت رئیسه مجلس در خصوص قطعنامه صادر شده از سوی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، گفت: نیاز است نسبت به ان پی تی بازنگری شود. اگر قرار باشد آن را بپذیریم و از امتیازات آن بهره مند نباشیم، پایبند بودن به آن چه سودی برای ایران دارد.

به گزارش دیار آفتاب؛ شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در روز جمعه ۱۹ ژوئن (۳۰ خرداد) قطعنامه‌ای را علیه ایران تصویب کرد. این نخستین قطعنامه علیه ایران پس از هشت سال (از سال ۲۰۱۲) است.

این قطعنامه پیشنهادی از سوی سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و بریتانیا، با ۲۵ رأی موافق، ۲ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع به تصویب آژانس رسیده است. روسیه و چین دو کشوری بودند که به این قطعنامه رأی منفی دادند.

در این قطعنامه شورای حکام مدعی شده "ایران چهار ماه امکان دسترسی ما به دو مکان را سلب کرده و تقریبا یک سال است که در مذاکرات جدی برای پاسخ به سوال‌های ما در مورد مواد هسته‌ای اعلام نشده احتمالی و فعالیت‌های مرتبط با هسته‌ای شرکت نکرده است."

این در حالی است که «کاظم غریب آبادی» نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأکید کرد که کاهش تعهدات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران ذیل برجام در چارچوب بند ۳۶ این توافق و در واکنش به کوتاهی طرف‌های دیگر برجام در اجرای تعهداتشان در قبال کشورمان انجام‌ گرفته و جمهوری اسلامی ایران تاکنون هیچ ‌یک از تعهدات بین‌المللی خود را نقض نکرده است.

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز بار‌ها در بیانیه‌های خود اعلام کرده که ایران علیرغم اینکه به غنی‌سازی ادامه می‌دهد اما هیچ‌گونه نقض و یا به‌عبارتی‌دیگر اقدام جدیدی در این زمینه انجام نداده است.

در واقع به نظر می رسد درخواست بازدید از دو مکان مورد دعوی در ایران، تنها بهانه‌ای برای تصویب این قطعنامه بوده است. واقعیت آن است که سناریویی تازه در کنار برخی طرح‌های دیگر طراحی شده تا با بهانه های واهی مانع از پایان محدودیت‌های تسلیحاتی ایران شود.

حال با صدور این قطعنامه جدید علیه ایران در شورای حکام آژانس بین‌المللی، این قطعنامه ضد ایرانی به شورای امنیت سازمان ملل متحد فرستاده شده و در صورت تصویب، تحریم‌های بین‌المللی ضد ایران ازسرگیری می‌شود. این یعنی روز از نو روزی از نو!

ولی ظاهرا هنوز هم سیاستمدارانی که ادعای فهم زبان دنیا را داشتند به دنبال راهی برای تعامل با غرب هستند...

عضو هیئت رئیسه مجلس:

قطعنامه شورای حکام نشان داد مذاکره با غرب فرجامی ندارد/ لزوم بازنگری ایران در خصوص NPT

حجت الاسلام علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با دیار آفتاب در خصوص قطعنامه صادر شده از سوی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، گفت: صدور این قطعنامه نشان داد اروپا تابع آمریکاست و از خود استقلالی ندارد.

نماینده محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی هدف کشورهای غربی و شورای حکام از تصویب چنین قطعنامه ای را گرفتن امتیازات بیشتری از ایران دانست و افزود: افزایش دسترسی ها به مراکز هسته ای و نظامی، تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، اجبار به مذاکره مجدد، عقب راندن ایران از مواضع خود در مسائل منطقه ای و عدم پرداخت بدهی های غرب به ایران در توافقنامه برجام، از اهداف تصویب این قطعنامه سیاسی است.

وی افزود: خوش خیالانی که تصور می کردند با مذاکره با غربی های می توانند نگاه آنان را تغییر دهند، اشتباه می کردند. این قطعنامه نشان داد که مذاکره با کشورهای غربی بی فرجام است و نتیجه ای ندارد. با صدور قطعنامه مشخص شد که آژانس بین المللی انرژی اتمی، شورای حکام، آمریکا و اروپا و کشورهای مرتجع برای فشار بر ایران تقسیم کار کرده اند.

سلیمی با بیان اینکه ایران باید پاسخ قاطعی به این اقدام دهد، گفت: اگر پس از اولین عهدشکنی آمریکا در برجام، با قاطعیت با آن برخورد می شد، کار به اینجا نمی رسید.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آژانس با چنین کاری نشان داد که بی طرف نیست، گفت: چنین اقداماتی با رویکرد های خاص سیاسی صورت می پذیرد. لذا باید حتما در مورد دسترسی ها تجدید نظر کنیم. همچنین نیاز است نسبت به ان پی تی بازنگری شود. اگر قرار باشد آن را بپذیریم و از امتیازات آن بهره مند نباشیم، پایبند بودن به آن چه سودی برای ایران دارد.

انتهای پیام/

captcha