وزیر ارشاد: تدوین لایحه نظام جامع رسانه‌‌ای در کشور/ اختصاص ۲۴ هزار واحد مسکونی به اهالی رسانه جزییات طرح فروش اینترنتی کالاهای اساسی/ چگونگی فروش مرغ و لبنیات پرداخت وام ۱۰ میلیون تومانی به سرپرستان خانوار در صورت ابتلا به کرونا ملت ایران به چیزی کمتر از لغو همه تحریم‌ها تن نمی‌دهند/ روحیه ظلم‌ستیزی در جان مردم زنده است/ شعار مرگ بر آمریکا باقی ست آمریکایی‌ها نقض عهد کردند و به آنها باج نخواهیم داد/ دانشجویان بن بست های پیش رو را بگشایند اولتیماتوم عجیب سازمان لیگ؛ اجازه تبلیغات محیطی ندهید، دربی لغو می‌شود! تأمین اجتماعی سهامدار هپکو یا طلبکار؟/ هزینه ی تهاتر بدهی ها را با انتقال اموال تسویه کنید! شمارش معکوس برای حذف نسخه های کاغذی امیرعبداللهیان: اگر غرب جدیت نشان دهد، توافق خوب در دسترس است سردار سلیمانی:با استفاده از ظرفیت‌‌های داخلی بر مشکلات اقتصادی چیره خواهیم شد
شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۰۱:۰۸
کد خبر: 736
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۸:۴۵
میترا لطفی:

فرهنگ کتاب و کتابخوانی از منظر اسلام

از گذشته دور کتاب و فرهنگ کتاب خوانی به عنوان یکی از ابزار مهم برای رشد و تعالی انسان‌ها مورد توجه بوده است تا آنجایی که دین مبین اسلام بر آن تاکید ویژه‌ای دارد و اولیای دین نیز به پدید‌ آوردن آثار علمی و فرهنگ مکتوب توصیه‌های مهمی داشته‌اند.
به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از زرخبر، از گذشته دور کتاب و فرهنگ کتاب خوانی به عنوان یکی از ابزار مهم برای رشد و تعالی انسان‌ها مورد توجه بوده است تا آنجایی که دین مبین اسلام بر آن تاکید ویژه‌ای دارد و اولیای دین نیز به پدید‌ آوردن آثار علمی و فرهنگ مکتوب توصیه‌های مهمی داشته‌اند.
در عصر حاضر که تمامی جوامع در سراسر جهان به سوی تحول گام برمی‌دارند و همه چیز با سرعت در حال حرکت و تکامل است، توسعه شرطی لازم برای بقا و حیات جامعه به نظر می‌رسد و موفقیت از آن جوامعی است که همگام با این تحولات حرکت می‌کنند.
در دنیای امروزه ما، که رقابت در آن موج می زند، تمامی کشورهای جهان برای عقب نماندن از قافلۀ پیشرفت و توسعه یا باید از توان اقتصادی بالایی بهره‌مند باشند یا سرمایه‌های فکری خویش را محور پیشرفت و توسعه خود قرار دهند.
بالا بردن سطح آگاهی و اطلاعات افراد از طریق افزایش مطالعه و کتابخوانی یکی از عوامل مهم جوامع امروزی و توسعه و ایجاد فرهنگ در جوامع محسوب می‌شود.
کتاب نقش مهمی در تعلیم و تربیت و سرنوشت آینده افراد در جوامع ایفا می‌کند و برای رسیدن جوامع به رشد و شکوفایی علمی، فرهنگی، اقتصادی هیچ راهی به جز گسترش و نهادینه کردن فرهنگ مطالعه و ایجاد عاداتی همگانی  مستمر و هدفمند وجود ندارد.
از گذشته دور کتاب و فرهنگ کتاب‌خوانی  به عنوان یکی از ابزار مهم برای رشد و تعالی انسان‌ها مورد توجه بوده است تا آنجایی که دین مبین اسلام بر آن تأکید ویژه‌ای دارد. همچنان که آیات قرآن کریم و احادیث پیامبران گرامی به نحوی احسن گواه اهمیت مطالعه و نقش آن در تعلیم و تربیت بوده است.
پیامبر اکرم صلی‌الله‏ علیه ‏و‏آله می‌فرمایند : «طَلَبُ العِلمِ فَریضَةٌ عَلى کُلِّ مُسلِمٍ أَلا إِنَّ اللّهَ یُحِبُّ بُغاةَ العِلمِ» طلب دانش بر هر مسلمانى واجب است. خداوند جویندگان دانش را دوست دارد. (مصباح الشریعه، ص۱۳)
موضوع کتابخوانی و کتابخوان کردن مردم یکی از دغدغه‌های مهم در جوامع امروزی می‌باشد و اقدامات بسیاری در این زمینه انجام شده است که می‌توان از جمله این اقدامات به قرار دادن کتابخانه‌هایی سیار در مسیرهای پر رفت‌وآمد در سراسر شهر اشاره کرد.
کتابخانه‌های سیار که با اسامی گوناگون همچون ایستگاه مطالعه و... در مسیرهای پر رفت‌وآمد مترو، فضای سبز، اتوبوس‌ها و... قرار دارند انواع مختلف  کتاب را برای تمام سنین در دست افراد قرار می‌دهند.

وجود ایستگاه‌های کتاب در سراسر شهر این امکان را به افراد می‌دهد تا لحظاتی را که، به انتظار برای رسیدن مترو در ایستگاه نشسته‌اند کتابی را متناسب باسلیقه خود انتخاب نموده و مطالعه کنند.
 
یادداشت: میترا لطفی

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار