تعطیلی ادارات در هفته آینده؛ فعالیت دستگاه‌ها فقط در صورت ضرورت قیمت رسمی مرغ در استان مرکزی ۲۸۸۰۰ تومان تعیین شد/ممنوعیت خروج مرغ زنده از استان مشکلات کشور به دلیل ضعف مدیریت است/ ظرفیت های فراوانی برای بی اثر کردن مشکلات دشمن وجود دارد کاهش بی سابقه نرخ ارز و طلا نسبت به ۴ ماه گذشته/بورس سبز پوش می شود بهره‌برداری از پروژه‌های محرومیت‌زدایی در کمیجان واکنش‌ ستاره‌های فوتبالی و غیر فوتبالی به درگذشت مارادونا سالار عقیلی خواننده تیتراژ بازی رایانه ای «سفیر عشق» شد افتتاح پایگاه مقاومت بسیج شهدای ناجا در اراک شمار فوتی های کرونا در استان مرکزی به 1222 نفر رسید/شناسایی۱۵۲مورد مبتلا به کرونا ویروس در ۲۴ساعت گذشته اهدای پلاسمای کووید ۱۹ چه شرایطی دارد؟
جمعه ۰۷ آذر ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۶
کد خبر: 73299
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۷
نظری:

طرح مالیات بر«خانه‌های خالی» کلید خورد/۵ میلیون مسکن ساخته می‌شود

نماینده مردم خمین در مجلس از تدوین طرحی برای اخذ مالیات از خانه های خالی خبر داد و گفت: از محل این اعتبارات، دولت را مکلف می‌کنیم ۵ میلیون واحد مسکن مهر برای اقشار آسیب پذیر بسازد.

به گزارش دیار آفتاب؛ علیرضا نظری نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر، از تدوین طرحی برای مالیات و خانه های خالی خبر داد و گفت: بر اساس تحقیقات انجام شده حدود ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار خانه نوساز خالی در کشور وجود دارد که ۵۰۰ هزار واحد آن در تهران و ۳ میلیون واحد در ۳۰ استان کشور وجود دارد.  این خانه ها برای سودآوری ساخته شده است.

وی با اشاره به افزایش بی سابقه قیمت مسکن در سراسر کشور، افزود: این امر نتیجه نقش آفرینی دلالان مسکن است. این افراد واحدهای ساختمانی ساخته شده را خالی نگه داشتند و به دنبال به هم ریختن بازار مسکن هستند.

نماینده مردم خمین در مجلس با تاکید بر اینکه مجلس یازدهم نمی تواند نسبت به مشکل مسکن مردم بی تفاوت باشد، تاکید کرد: در همین راستا طرح اخذ مالیات از مسکن های خالی را تدوین کرده ایم، بر اساس این طرح خانه های خالی باید ۲۰ درصد مالیات بپردازند. در صورت اجرای نهایی آن دیگر مسکن به عنوان یک کالای سرمایه ای مورد توجه دلالان قرار نخواهد گرفت. امیدواریم این طرح در فصل تابستان و در زمان جابجایی مستاجران به تصویب برسد.

نظری در تشریح این طرح، گفت: اگر ۳.۵ میلیون واحد خالی، حدودا ۸۰ متری و هر کدام،  متری ۸ میلیون قیمت گذاری شود، ۲ میلیون و ۲۴۰ هزار میلیارد تومان ارزش این خانه های خالی برآورد می شود و ۲۰ درصد مالیات آن حدود ۴۴۸ هزار میلیارد تومان خواهد بود که با درآمدهای ناشی از اخذ مالیات بر مسکن های خالی می توان طبق الگوی ساخت مسکن مهر حدود ۵ میلیون واحد ۷۰ متری مسکن مناسب برای اقشار ضعیف ساخت که انقلاب اقتصادی ایجاد می کند.

وی گفت: طرح مالیات بر خانه های خالی در مجلس دهم نیز بررسی شد اما بر اثر نفوذ سرمایه داران و رانت خواران به تصویب نرسید اما مجلس یازدهم اراده جدی برای تصویب این طرح و نظارت بر اجرای آن دارد. مجلس یازدهم نسبت به مشکلات مردم دغدغه مند است.

نماینده مردم خمین در مجلس اظهار داشت: در اکثر پژوهش ها و تحقیقاتی که انجام شده مشکلاتی مانند کاهش ارزش پول ملی، رکود تورمی، فرآیند به شدت خسته کننده صدور مجوزهای تولیدی، مشکلات تامین مالی از طریق بانک ها و قاچاق سازمان یافته، فساد و تبعیض و فاصله گرفتن از عدالت اجتماعی مورد بررسی قرار گرفته است.

نظری با بیان اینکه امروز در کشور ما قریب به ۶ میلیون خانواده بی خانمان وجود دارد که مسکن و سرپناه ندارند وتوانایی کافی برای پرداخت اجاره بها نیز ندارند، تاکید کرد: اگر هر خانواده را ۴ نفر در نظر بگیریم مشکل مسکن، مشکل اصلی ۲۴ میلیون نفر از شهروندان کشور ما است.

وی افزود: این غیر از سرپناه های فرسوده و سکونتگاه های غیرمطمئن است که ما از آن به بدمسکنی یاد می کنیم. مسکن هایی که در برابر سوانح تاب آوری لازم را ندارد و در صورت بروز هر حادثه ای موجب ایجاد حجم بالای تلفات می شود.

نماینده مردم خمین در مجلس تصریح کرد: بر اساس اصل ۳۱ قانون اساسی داشتن مسکن مناسب حق هر خانواده ایرانی است. قریب به یک دهه از تصویب قانون ساماندهی مسکن می گذرد اما متاسفانه اقدام مناسبی در این زمینه صورت نگرفته است و بازار مسکن به عنوان کالای سرمایه ای از سوی دلالان و سودجویان اداره می شود.

کد خبر 4944138

captcha