شناسایی 104 مورد مبتلا به کروناویروس در 24 ساعت گذشته شکست نمایندگان فوتبال استان مرکزی در روز ِ توقف صدرنشینان افتتاح ۷ پروژه محرومیت زدایی در شازند ۷۰ گروه جهادی در شازند مشغول فعالیت های محرومیت زدایی هستند ۴۸۰ پروژه محرومیت زدایی در دستور کار بسیج سازندگی استان مرکزی قرار دارد اینفلوئنسرهایی که با احساسات مردم جیبشان را پر می کنند مجادلات مردم را ناراحت می‌کند همه باید در مقابل دشمن یکصدا باشیم/مردم از مجلس و دو قوه دیگر انتظار بیان حق و پیگیری آن رادارند مجلس یازدهم به‌جای شعار در عمل کارآمدی خود را ثابت می کند گفت‌وشنود تسنیم با مقام بانک مرکزی|چرا بعد ۴۰سال تورم را حل نکردیم؟ شاپور محمدی: روی تورم ۲۲درصد هم‌قسم شدیم؛ مشکل عرضه است؛ تردید در دوام دلار ۲۲هزاری تصمیم‌ نهایی درباره زمان برگزاری کنکورها امروز اعلام می‌شود
دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹ - ۰۲:۲۷
کد خبر: 73002
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۶

این مواد غذایی حاوی رادیو اکتیو هستند!

در گزارش زیر به ۱۰ غذای طبیعی حاوی رادیواکتیو و میزان آن می‌پردازیم.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،  از نظر فنی، تمام مواد غذایی کمی رادیواکتیو دارند. این بدان دلیل است که تمام مواد غذایی و سایر مولکول‌های آلی حاوی کربن و طبیعتاً به عنوان مخلوطی از ایزوتوپ‌ها از جمله کربن رادیواکتیو ۱۴ هستند. از کربن ۱۴ برای تاریخ‌گذاری کربن Radiocarbon Dating، روشی برای شناسایی سن فسیل‌ها، استفاده می‌شود. با این حال، برخی از مواد غذایی رادیواکتیو بسیار بیشتری نسبت به سایرین دارند.

در اینجا به ۱۰ غذای طبیعی حاوی رادیواکتیو و میزان آن می‌پردازیم:

آجیل برزیلی Brazil Nuts

آجیل برزیل حاوی مقادیر بالای دو عنصر رادیواکتیو است: رادیوم و پتاسیم. پتاسیم برای شما مناسب است، در بسیاری از واکنش‌های بیوشیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد و یکی از دلایلی است که بدن انسان به خودی خود کمی رادیواکتیو دارد. رادیوم توسط ریشه گیاهان روی زمین جذب می‌شود.

هر کیلوگرم آجیل برزیلی بیش از ۶۶۰۰ pCi/kilogram پرتو منتشر می‌کند. بیشتر این پرتو‌های بی ضرر از بدن عبور می‌کند. در همین حال، مقادیر بالای سلنیوم سالم و سایر مواد معدنی باعث می‌شود که این آجیل‌ها قابل خوردن در حد اعتدال باشند.

این مواد غذایی حاوی رادیو اکتیو هستند!

لوبیای سفید

لوبیای سفید حاوی محتوای بالایی از پتاسیم رادیواکتیو ۴۰ و همچنین رادون ۲۲۶ است. به ازای هر کیلوگرم رادون ۲۲۶، دو الی پنج pCi/kilogram تشعشع و به ازای هر کیلوگرم پتاسیم چهل، ۴۶۴۰ از رادیواکتیو در لوبیای سفید انتظار می‌رود. لوبیا سفید همچنین منبع خوبی از آهن (غیر رادیواکتیو) است.

این مواد غذایی حاوی رادیو اکتیو هستند!

موز

موز به اندازه کافی رادیواکتیو دارد که می‌توان آن‌ها را از زنگ خطر رادیواکتیو موجود در بندر‌ها و فرودگاه‌ها تشخیص داد. موز حاوی میزان زیادی پتاسیم است و همین خاصیت از آن یک میوه‌ی حاوی خواص رادیواکتیو ساخته است. حدود ۶۰۰ عدد موز به اندازه‌ی یک عکس رادیوگرافی قفسه‌ی سینه رادیواکتیویته دارد. باید بدانید که پتاسیم موجود در این میوه برای حفظ تعادل سدیم/پتاسیم بدن مفید است.

این مواد غذایی حاوی رادیو اکتیو هستند!

هویج

هویج به شما یک واحد پیکو_کوری یا دو پرتو به ازای هر کیلوگرم رادون ۲۲۶ و حدود ۳۴۰۰ پیکو_کوری برای هر کیلوگرم پتاسیم ۴۰ می‌دهد. سبزیجات ریشه از جمله هویج دارای آنتی اکسیدان‌های محافظت کننده هستند.

این مواد غذایی حاوی رادیو اکتیو هستند!

سیب‌زمینی

مانند هویج، سیب زمینی‌های سفید بین ۱ تا ۲.۵ پیکو کوری به ازای هر کیلوگرم رادون ۲۲۶ و ۳۴۰۰ پیکو کاری در هر کیلوگرم پتاسیم ۴۰ دارد. مواد تهیه شده از سیب زمینی مانند چیپس و سیب زمینی سرخ کرده، به همین ترتیب رادیواکتیو دارند.

این مواد غذایی حاوی رادیو اکتیو هستند!

نمک کم سدیم

نمک یا نمک کم سدیم حاوی کلرید پتاسیم، KCl است. در هر وعده تقریباً ۳۰۰۰ پیکو کوری به ازای هر کیلوگرم دریافت خواهید کرد. نمک فاقد سدیم حاوی کلرید پتاسیم بیشتری نسبت به نمک کم سدیم است و به همین دلیل رادیواکتیو‌تر است.

این مواد غذایی حاوی رادیو اکتیو هستند!

گوشت قرمز

گوشت قرمز حاوی مقادیر زیادی پتاسیم و پتاسیم ۴۰ است. گوشت قرمز در هر کیلوگرم حدود ۳۰۰۰ پیکو کوری رادیواکتیو دارد. گوشت همچنین سرشار از پروتئین و آهن است. مقدار زیاد چربی اشباع شده در گوشت قرمز بیش از پرتو، برای سلامتی خطر دارد.

این مواد غذایی حاوی رادیو اکتیو هستند!

آب آشامیدنی

آب آشامیدنی H۲O خالص نیست. دوز تشعشع با توجه به منبع آب متفاوت است، به طور متوسط ​انتظار می‌رود آب حدود ۱۷/۰ پیکو کوری/ گرم رادیوم ۲۲۶ دریافت کند.

این مواد غذایی حاوی رادیو اکتیو هستند!

کره بادام زمینی

کره بادام زمینی حاوی ۰.۱۲ پیکو_کوری / گرم از پتاسیم رادیواکتیو ۴۰، رادیوم ۲۲۶ و رادیوم ۲۲۸ است. همچنین حاوی درصد بالایی از پروتئین است و منبع خوبی از چربی‌های سالم اشباع نشده است؛ بنابراین اجازه ندهید تشعشع جزئی آن شما را بترساند.

این مواد غذایی حاوی رادیو اکتیو هستند!

منبع: تابناک

انتهای پیام/

captcha