عمر طولانی ویروس کرونا روی صفحه گوشی همراه وحید بهزادی و همسرش چگونه سلطان خودرو شدند؟ ۲۱ پروژه فرودگاهی تا پایان سال در کشور افتتاح می‌شود چهارشنبه؛رای گیری برای انتخاب رئیس مجلس در فراکسیون اکثریت/رئیس مجلس، رئیس فراکسیون نمی شود ایران قوی‌ترین سیلی را به دولت ترامپ زد/ آغاز فروپاشی سیاست‌های تحریم و محاصره توسط آمریکا دستور فرمانده کل سپاه برای اعزام ۲ فروند بالگرد به گچساران برای مقابله با اتش‌سوزی مصاحبه| چهار نکته اساسی سخنان آیت‌الله خامنه‌ای در روز جهانی قدس / امام خامنه‌ا‌ی از منظر حق در برابر باطل می‌ایستند گزارش/ ۳ سناریو اصلی در برگزاری «حج تمتع ۹۹» خبر خوش برای جاماندگان سهام عدالت/۲ راهکار مجلس برای حل مشکل زاهدی: فراکسیون انقلاب اسلامی برنامه متنوعی برای مجلس یازدهم دارد / در حال اصلاح اساسنامه فراکسیون هستیم
سه شنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۱
کد خبر: 72696
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۸

آخرین تصمیمات درباره بازگشایی خوابگاه‌های دانشجویی / فرصت‌های مطالعاتی که کرونا آن را لغو کرد!

هفته‌ای که گذشت، خبر‌هایی از جنس صنفی، فرهنگی و دانشجویی در دانشگاه‌ها منتشر شد. برخی از این اخبار دانشجویان زیادی را در بر گرفت و حائز اهمیت بود.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، هفته‌ای که گذشت، خبر‌هایی از جنس صنفی، فرهنگی و دانشجویی در سطح دانشگاه‌ها منتشر شد، برخی از این اخبار دانشجویان زیادی را دربر گرفت و برای آن‌ها حائز اهمیت بود. گزیده‌‍ای از مهم‌ترین اخبار صنفی و فرهنگی دانشگاه‌ها در هفته گذشته را مرور می‌کنیم.

لغو ۳۰۰ فرصت مطالعاتی به دلیل شیوع کرونا

ابراهیم حاجی زاده در تشریح عملکرد سال گذشته اداره کل بورس و امور دانشجویان خارج گفت: در سال ۱۳۹۸ با در نظر گرفتن وضعیت اعتبارات ریالی، نوسانات ارزی و چالش‌های موجود در تامین ارز مورد نیاز دانشجویان، برای تعداد قریب به ۱۰۰۰ نفر پرونده فرصت تحقیقاتی تشکیل شد که تعداد ۶۰۲ نفر از آن‌ها به خارج از کشور اعزام شدند و نزدیک به ۳۰۰ نفر با در دست داشتن نامه حمایت مالی امکان اقدام داشتند که بعضا با داشتن ویزا بدلیل شیوع ویروس کرونا و لغو پرواز‌ها و تعلیق و تعطیلی دانشگاه‌ها امکان اعزام پیدا نکرده و در انتظار عادی شدن وضعیت هستند.

وی افزود: همچنین در سال گذشته تعداد ۵۵۶ نفر از دانشجویان دکترا موفق شدند فرصت تحقیقاتی خود را در داخل کشور و در دانشگاه‌ها یا سایر دستگاه‌های اجرایی مانند وزارت جهاد کشاورزی، دانشگاه‌های علوم پزشکی، پژوهشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی طی کنند.

حاجی زاده گفت: سازمان امور دانشجویان در سال ۱۳۹۸ برای تعداد ۱۴۴ نفر دانشجوی بورسیه کامل شاغل به تحصیل در خارج از کشور ضمن نظارت بر روند پیشرفت تحصیلی آنان با اخذ نظرات استادان ناظر و گروه‌های آموزشی دانشگاه‌ها نسبت به ارسال مقرری زندگی، بیمه دانشجویی، و سایر هزینه‌های استحقاقی آنان اقدام کرد.

بیش از ۹۲۰ هزار نفر از دانشجویان در دوره‌های مجازی دروس معارف شرکت کرده‌اند

حجت‌الاسلام عیسی‌زاده معاون آموزشی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری گفت: تا کنون بیش از ۹۲۰ هزار نفر از دانشجویان در دوره‌های آموزش مجازی دروس معارف شرکت کرده‌اند.

وی افزود: خوشبختانه با توسعه نرم افزاری و افزایش ظرفیت زیرساخت‌ها هم اکنون هیچ مشکلی از نظر سرعت و کیفیت ارائه خدمات در سایت آموزش مجازی دانشگاهیان وجود ندارد؛ و دانشجویان می‌توانند با آسودگی خاطر از درس‌ها استفاده کنند.

حجت‌الاسلام دعیسی‌زاده گفت: با توجه به توافقاتی که با وزارت محترم ارتباطات انجام شده است؛ از اسفندماه استفاده از سایت آموزش مجازی دانشگاهیان مشمول اینترنت رایگان بوده و دانشجویان و اساتید بابت استفاده از این سایت هزینه اینترنت پرداخت نخواهند کرد.

وضعیت شهریه نوبت دوم و پردیس دانشگاه علم و صنعت اعلام شد

طی اطلاعیه‌ای وضعیت شهریه نوبت دوم و پردیس دانشگاه علم و صنعت اعلام شد.

در این اطلاعیه آمده است: به اطلاع دانشجویان نوبت دوم، پردیس و شهریه پرداز سنواتی می‌رساند که انجام محاسبه میزان تغییرات شهریه ناشی از شرایط خاص شیوع ویروس کرونا در این نیمسال، مستلزم اتمام امتحانات و ثبت نمرات دروس میباشد؛ لذا پس از انجام فرآیند ثبت نمرات، محاسبات مربوط به تغییر شهریه انجام شده و در شهریور ۱۳۹۹ موارد در سامانه گلستان بارگذاری خواهد شد.

۱۰۰ بسته ارزاق به همت گروه جهادی دانشگاه علوم قضایی میان خانواده‌های نیازمند توزیع شد

قرارگاه جهادی شهید محمدرضا دهقان بسیج دانشجویی دانشگاه علوم قضاییبیش از سه سال مناطق محروم خراسان جنوبی را جهت فعالیت‌های جهادی و محرومیت زدایی انتخاب کرده است و به در حوزه‌های عمرانی، فرهنگی، آموزشی و مطالبه‌گری به فعالیت پرداخته است و از آغاز بیماری کرونا، بسته‌های بهداشتی و غذایی برای نیازمندان بخش درح خراسان جنوبی تهیه کرد و هم‌اکنون در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر رزمایش همدلی و کمک مومنانه در ایام ماه مبارک رمضان، تعداد ۱۰۰ بسته غذایی به نیازمندان و آسیب دیدگان ناشی از بیماری کرونا اهدا شد.

بر اساس این گزارش، هر بسته با ارزش غذایی ۲۰۰ هزار تومان شامل:دو کیلو و پانصد گرم مرغ، دو کیلوگرم برنج، ۲ عدد ماکارونی، ۱ عدد رب گوجه فرنگی، ۱ بسته سویا، ۱ بسته عدس، ۱ بسته خرما، دو کیلو و پانصد گرم قند، ۱۰۰ گرم چای و ۱ بسته پنیر بود.

// آخرین تصمیمات درباره بازگشائی خوابگاه‌های دانشجویی / فرصت‌های مطالعاتی که کرونا آن را لغو کرد!

حبیبی: خطر سازمانی و حاکمیتی شدن گروه‌ها و حرکت‌های خودجوش مردمی

عصر امروز دیدار رمضانی رهبر انقلاب با دانشجویان مانند سنوات گذشته، اما نه به صورت حضوری بلکه ویدئو کنفرانس برگزار شد و تعدادی از دانشجویان به نمایندگی از تشکل‌های مختلف دانشجویی در حضور رهبر انقلاب به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.

بر اساس این گزارش، محمد حسین حبیبی، مسئول گروه جهادی روح الله دانشگاه امیرکبیر به نمایندگی از دانشجویان جهادی به بیان دغدغه و مشکلات و مسائل گروه‌های جهادی پرداخت که متن کامل سخنان وی به شرح زیر است:

دغدغۀ جهادگران از ابتدا «حرکت و تلاش برای تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی» بوده است. این ادعا را نه در حرف که در عمل دنبال کرده‌ایم؛ از حرکت دانشجویان جهادی به فرمان امام برای ریشه‌کن‌کردن محرومیت در مناطق دوردست کشور گرفته که به تشکیل جهادسازندگی انجامید، تا به امروز که با صدور بیانیۀ گام دوم و بیانات یک‌سالۀ اخیر شما این مسیر وارد مرحله و افق جدیدی شده است.

اکنون، با عنایت به سخنان شما در دیدار با دانشجویان سال گذشته که دستور العمل پیاده سازی گام دوم انقلاب و حرکت به‌سمت جامعه و تمدن اسلامی را بار دیگر تشریح، و بر ایجاد حرکت عمومی با محوریت جوان متعهد به‌عنوان عنصر لازمۀ این حرکت تأکید کردید و فرمایشاتتان در دیدار جمعی از جهادگران که به‌طور خاص به اهمیت ترویج عمومی این حرکت به‌شکل یک گفتمان و فراگیرشدن آن در بین همۀ جوانان، اشاره و بُعدِ بدیعی از دریای بیکرانۀ جهاد را برای ما نمایان کردید؛ سخنان خود را به ایجاز و اختصار در دو محور بیان می‌کنیم:

الف: در ابتدا خلاصه‌ای از شرح وضعیت و موقعیت حال حاضر گروه‌های جهادی نسبت به انتظارات شما را شرح میدهیم.

حرکت‌های جهادی چند سالی‌ست با شناخت صحنه‌های فعالیت خود و انتخاب جهتی صحیح در راستای اهداف بلند انقلاب اسلامی در حرکت هستند.

مرحله کشوری جشنواره قرآن و عترت علوم پزشکی در آذرماه برگزار می‌شود

حسین همتی، معاون مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت گفت: بر اساس پیش بینی‌های انجام شده در صورت اعلام شرایط مساعد از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا، مرحله کشوری بیست و پنجمین جشنواره بین المللی قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی آذر ماه جاری در مشهد خواهد بود و به دنبال آن در بهمن ماه ۹۹ بخش ملی به میزبانی وزارت بهداشت برگزار خواهد شد.

همتی با بیان این‌که علی‌رغم وجود ویروس کرونا در کشور و عدم امکان برگزاری حضوری جشنواره بیست و پنجم، اما مرکز قران و عترت وزارت بهداشت برنامه‌ریزی‌های خود را انجام داده است تا در صورت اعلام مساعد بودن شرایط از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا اقدام به برگزاری مراحل مختلف جشنواره کند، گفت: بر این اساس ثبت نام جشنواره تا پایان خرداد ماه جاری ادامه خواهد داشت و احتمال تمدید آن وجود دارد.

مهلت شرکت در ویژه برنامه ماه عاشقی رو به پایان 

این مسابقه سراسری با عنوان «ماه عاشقی»، ویژه دانشجویان و فارغ التحصیلان دهه ۹۰ (سال‌های ۹۰ تا ۹۹) از ابتدای ماه ماه مبارک رمضان آغاز شده و تا پایان آن ادامه خواهد داشت.

بنابر این گزارش، ده‌ها سفر مشهدمقدس (در قالب طرح ملی همسفرتابهشت) و کارت هدیه میلیونی از جمله جوایز ماه عاشقی است که همه دانشجویان و فارغ التحصیلان اعم از مجرد و متاهل و نیز اتباع و دانشجویان غیرایرانی را شامل می‌شود.

// آخرین تصمیمات درباره بازگشائی خوابگاه‌های دانشجویی / فرصت‌های مطالعاتی که کرونا آن را لغو کرد!

«پویش سهم من» با هدف حمایت از دانشجویان نیازمند راه‌اندازی شد

حسن زائری‌لطف، مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت با اشاره اینکه در حال حاضر موضوع حمایت از دانشجویان نیازمند در سطح تمام دانشگاه‌های کشور به طور فردی و موردی در حال اجرا است، گفت: با ایجاد «پویش سهم من» تلاش کردیم تا به کمک‌های جامعه دانشگاهی انسجام بیشتری ببخشیم و در ضمن از ظرفیت موسسات حمایتی کشور بهره ببریم. به عنوان مثال تعدادی از دانشجویان ما تحت پوشش موسسات حمایتی بیرون از دانشگاه قرار دارند. تلاش کردیم از طریق تعامل با این موسسات به شناسایی کاملا علمی به بررسی وضعیت اقتصادی و اجتماعی دانشجویان دست پیدا کنیم. بدین ترتیب شخصی که کمک‌های خیریه انجام می‌دهد می‌تواند با خیال راحت مطمئن باشد این هزینه صرف تحصیل دانشجویان نیازمندی می‌شود که در آینده وارد عرصه سلامت کشور می‌شوند.

وی درباره ضرورت شکل‌گیری و دلایل نیاز به ایجاد این پویش عنوان کرد: فکر اولیه اجرای این پویش توسط خود دانشجویان و کانون‌های دانشجویی مطرح شد. کانون‌های هلال احمر، سلامت و خیریه در تعامل و همفکری باهم به این نتیجه رسیدند که شیوه کمک به دانشجویان نیازمند باید نظام‌مند شود و در این راستا پیشنهاد ایجاد «پویش سهم من» را ارائه دادند. البته پیش از این فعالیت‌های خیریه و حمایتی در سطح تشکل‌های سیاسی، انجمن‌های علمی و کانون‌های فرهنگی اتفاق می‌افتاد، اما به انسجام بخشی بیشتری نیاز داشت.

ابلاغ آیین‌نامه «جایزه جهانی سردار سلیمانی» از سوی روحانی

در راستای ترویج و حفظ ارزش‌های والای انسانی و اسلامی در زمینه مفاهیم مبارزه، ایثار و مقاومت در برابر جبهه استکبار جهانی و به‌منظور تکریم و پاسداشت مجاهدت‌ها و ایثارگری‌های سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی در جبهه‌های حق علیه باطل طی سال‌های متمادی، تدوین و تصویب شده است. متن کامل این مصوبه در اینجا قابل مشاهده است.

جایزه جهانی سردار سلیمانی در دو سطح و متناسب با گستره و محدوده جغرافیایی و میزان اثرگذاری ایثار، با عناوین «جایزه عالی سردار سلیمانی» و «جایزه سردار سلیمانی» اعطاء خواهد شد که دوره زمانی آن به‌صورت دوسالانه و در هر دوره به یک نفر در هر زمینه است.

همچنین جایزه در یک زمینه اصلی «مبارزه و مقاومت» و ۶ زمینه فرعی «مردم و اجتماع»، «فرهنگ و هنر»، «سیاست»، «آموزش و پژوهش»، «رسانه» و «ورزش» به نامزد‌های حائز شرایط بنا به تشخیص کمیته‌های تخصصی، اهدا می‌شود.

توضیحاتی درباره بازگشایی خوابگاه‌ها بعد از ماه رمضان 

دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی جزو اولین مراکز بعد از مدارس بودند که با شیوع بیماری کرونا اوایل اسفند ماه سال ۹۸ تعطیل شده و با تعطیلی این مراکز خوابگاه‌های دانشجویی نیز به دلیل پیشگیری از شیوع این بیماری در میان دانشجویان تعطیل و تخلیه شدند.

حالا پس از حدود سه ماه از تعطیلی مراکز آموزشی و خوابگاه‌های دانشجویی زمزمه بازگشایی دانشگاه‌ها به گوش می‌رسد. با بازگشایی دانشگاه‌ها، خوابگاه‌های دانشجویی باید برای اسکان دانشجویان باز و آماده سازی شوند که این آماده سازی به رعایت پروتکل‌های بهداشتی، تجهیز خوابگاه‌ها و کاهش اسکان دانشجویان در خوابگاه‌ها و اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی نیاز دارد که دانشگاه‌ها ملزم به رعایت آن هستند.

ستاد ملی مبارزه با کرونا طی تصمیمی اعلام کرده که دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی از ۱۷ خرداد بازگشایی می‌شوند و مانند مدارس حضور دانشجویان به صورت اختیاری است؛ بنابراین خوابگاه‌ها نیز به همین صورت بازگشایی خواهند شد.

بر اساس اعلام صندوق رفاه دانشجویان خوابگاه‌های دانشجویی باید با ابلاغ ستاد ملی مبارزه با کرونا و با پرو تکل بهداشتی مد نظر این ستاد بازگشایی شود، بنابراین وزارت علوم و دانشگاه‌ها نمی‌توانند در این خصوص تصمیم گیرنده باشند.

زنده ماندن فضای دانشجویی به زنده ماندن مطالبه‌گری است

حجت الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با انتشار پیامی نکاتی را پیرامون دیدار فعالان دانشجویی با مقام معظم رهبری بیان کرد که متن کامل آن به شرح ذیل می‌باشد:

// آخرین تصمیمات درباره بازگشائی خوابگاه‌های دانشجویی / فرصت‌های مطالعاتی که کرونا آن را لغو کرد!

دیدار عصر یکشنبه رهبر معظم انقلاب با دانشجویان اتفاق ارزشمندی بود و پیام‌های مختلفی را به مسئولان منتقل کرد که قطعا هم برای کشور و هم برای دانشجویان برکاتی خواهد داشت. این دیدار باید به الگویی برای پذیرش نقد‌های جدی دانشجویان توسط مسئولین تبدیل شود. نسل جوان و دانشجوی متعهد و انقلابی امروز که نسبت به آینده کشور احساس مسئولیت دارد و صدایش صدای مردم است، از شنیده نشدن انتقادات، توسط مسئولین گله دارد؛ در حالی که دیدار رهبر انقلاب با دانشجویان نشان می‌دهد که نه تنها نباید در کشور، هیچ بن‌بستی برای شنیده شدن صدای منتقد، به خصوص منتقدان دلسوزی همچون این جوانان وجود داشته باشد بلکه اتفاقا باید بستر طرح انتقادات فراهم شود، در این صورت است که نقاط ضعف و قوت نظام اسلامی و سازوکار‌های اجرایی و مدیریتی آن شناخته می‌شود و می‌توان مسیر رسیدن به قله را هموار کرد.

نحوه بازگشایی خوابگاه‌های دانشجویی اعلام شد

مجتبی صدیقی، رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم در خصوص وضعیت خوابگاه‌های دانشجویی بعد از بازگشایی دانشگاه‌ها گفت: بر اساس مجوز ستاد ملی مبارزه با کرونا، دانشگاه‌ها این اختیار را دارند که از ۱۷ خرداد دانشجویان را به صورت حضوری بپذیرند.

وی ادامه داد: به طور طبیعی، دانشگاه‌ها با توجه به شرایط بهداشتی و ضرورت کنترل پروتکل‌های بهداشتی، از این امکان در حداقل ممکن استفاده می‌کنند، یعنی برای تکمیل فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی که در این نیم‌سال داشتند از این امکان که بتوانند دانشجویان هم حضور داشته باشند استفاده می‌کنند.

رئیس سازمان امور دانشجویان افزود: به دانشگاه‌ها اعلام شده است طوری برنامه‌ریزی کنند که نیاز به خوابگاه و خدمات رفاهی در حداقل ممکن باشد، به این معنی که دانشگاه‌ها آموزش مجازی را به طور کامل ادامه داده و به اتمام برسانند و اگر احیاناً برای رفع اشکال و برگزاری آزمون‌ها نیاز به حضور دانشجو باشد از این امکان استفاده کنند آن هم به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود و بازه امتحانات به گونه‌ای باشد که تا جایی که امکان دارد، نیاز به خوابگاه نباشد.

خوابگاه‌های دانشگاه آزاد بازگشایی نمی‌شوند

احمد حیدری، سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به مصوبه هیأت رئیسه دانشگاه درخصوص برگزاری امتحانات پایان ترم جاری، گفت: درخصوص نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم جاری، تاکنون منتظر اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا بودیم. کلاس‌های آموزشی و جبرانی تا ۱۷ خردادماه به صورت مجازی ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: از ابتدای هفته جاری، اساتید در همه مقاطع تحصیلی در واحد‌های دانشگاهی حضور دارند تا پاسخگوی سؤالات و اشکالات دانشجویان باشند.

مهندس حیدری با اشاره به تصمیم هیأت رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی به منظور جلوگیری از تردد‌های غیرضروری و رفاه حال دانشجویان و عدم بازگشایی خوابگاه‌ها جهت رعایت مسائل بهداشتی، گفت: براساس تصمیم اتخاذ شده در هیأت رئیسه، دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی می‌توانند برای شرکت در امتحانات پایان ترم، در واحد دانشگاهی محل زندگی خود و یا نزدیک‌ترین واحد دانشگاهی محل سکونت خود حضور یابند و نیازی به مراجعه به واحد دانشگاهی اصلی خود نیست.

captcha