رشد 44 درصد عرضه دام به کشتارگاه‌­‌ها به بهای فلج شدن دامداران تعیین تکلیف طرح سه‌فوریتی مقابله با آمریکا در نشست امروز کمیسیون امنیت ملی صنایع دفاعی با پیچیده‌ترین دانش و علوم آماده کمک به صنعت خودرو هستند دیپلمات‌ها درباره نتیجه اقدام واشنگتن چه می‌گویند؟ اقتدار و عظمت کشور در سایه خون شهدای والامقام رقم خورده است/برگزاری ۵۰ عنوان برنامه به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس در فراهان مجوزی برای زائران اربعین از سوی عراق صادر نشده/ ممنوعیت حرکت زوّار به‌سمت مرزهای عراق بیماران بستری در بیمارستان برای بستری رزمندگان مجروح با رضایت خودشان از بیمارستان مرخص می شدند/تنها 10 درصد از مفاهیم دفاع مقدس به جامعه منتقل شده است فوتونیوز| دولت برای پوشش دادن ناتوانی ها به دنبال بهانه تراشی است آمریکا رو به افول است ۶ فوتی و شناسایی ۱۶۸مورد مبتلا به کرونا ویروس در استان مرکزی
شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۷
کد خبر: 72613
تاریخ انتشار: ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۳
عضو هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مطرح کرد

لیست نمایندگان برای بکارگیری در دولت مشخص شده/وزارت نفت و شستا مقصد بعدی وکیل الدوله ها

سلیمی عضو هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان، گفت: علیرغم موضع گیری سخنگوی دولت، لیست برخی نمایندگان مجلس دهم برای بکارگیری در پست های دولتی مشخص شده است و جانمایی برای آنها صورت گرفته است. اگر دولت این موضوع را انکار کند مجبور به انتشار اسامی نمایندگانیم.

به گزارش دیار آفتاب؛ در حالی که مجلس دهم روزهای پایانی خود را می گذراند و جمع زیادی از نماینده ها با پایان مجلس، بازنشسته شده یا به شغل قبلی خود بازمی‌گردند. ولی در این میان نماینده هایی هستند که نه تنها بازنشسته نمی شوند، بلکه پر قدرت تر از قبل در جایگاه هایی که از قبل برایشان رزرو شده، مشغول به خدمت! می شوند.

نماینده هایی که در طول دوره مسئولیتشان در مجلس، نه تنها خدمتگزار مردم نبودند، بلکه وکیل دولت بودند و هر جا نیاز به حمایت از دولت بود، همه جانبه پا به میدان می گذاشتند. (از تلاش برای رای آوردن لایحه مد نظر دولت، تا لابی برای رای اعتماد نمایندگان به وزیر پیشنهادی!)

حال با پایان یافتن مجلس دهم، انتظار زیادی نیست که همین وکیل الدوله ها بخواهند تا دولت دستشان را در گوشه کناری از وزارتخانه، سازمان یا نهادی بند کند تا از نان خوردن نیوفتند. به نظر می رسد یک جایگاه در یکی از وزارتخانه ها، برای یک دوره سینه چاک دادن برای منافع دولت، خواسته زیادی نباشد.

روزنامه جوان در شماره امروز خود در گزارشی از همین مسئله (بکارگیری نمایندگان در پست های دولتی) مطالبی را بیان کرده است. در این گزارش آمده است: "چند روز پیش بود که احمد امیرآبادی فراهانی، نماینده مردم قم و عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، از نامه دبیر هیئت دولت به اعضای کابینه درباره به کارگیری نمایندگان مجلس دهم در دولت خبر داد. وی در بیان جزئیات نامه مذکور گفت: طی نامه‌ای به امضای آقای سیمایی‌صراف به اعضای هیئت دولت، خطاب به دستگاه‌های اجرایی تأکید‌شده تا نمایندگان مجلس دهم را با طرح در کارگروه این اقدام به کارگیری کنند."

ربیعی: دستگاه ها حق بکارگیری نمایندگان سابق مجلس را ندارند

با انتقادات صورت گرفته در خصوص این نامه، روز گذشته علی ربیعی سخنگوی دولت در نشستی خبری در پاسخ به این پرسش که علت استفاده از برخی نمایندگان فعلی مجلس پس از پایان مسئولیت در دولت چیست؟، گفت: در فضای مجازی اظهاراتی در این زمینه شد که متاسفانه قلب واقعیت است و آنچه بیان شده غیر از این است.

ربیعی تاکید کرد: به منظور جلوگیری از فشار دستگاه‌ها و باز بودن دست آنان برای نه گفتن، دولت تصمیم گرفت که این مورد با تشکیل یک کمیته در دفتر رییس جمهوری بررسی شود؛ البته دستگاه‌ها حق بکارگیری نمایندگان سابق مجلس را ندارند ولی افرادی هم هستند که الان نماینده‌اند و پس از پایان این دوره به همان کار قبلی خودشان که کارمندی دولت بوده برگردند همچنین افرادی هم هستند که ظرفیت‌های انسانی ما هستند.

روزنامه جوان در ادامه گزارشش آورده است: "برخلاف اظهارات سخنگوی دولت مبنی بر نرفتن نمایندگان سابق مجلس به دولت از جمله وزارت نفت، آمار‌های مستند نشان می‌دهد بسیاری از نمایندگان راهی دستگاه‌های دولتی شدند که وزارت نفت نقش پررنگ‌تری نسبت به سایر وزارتخانه‌ها دارد. ربیعی سعی دارد اینگونه القا کند که اگر نماینده‌ای به نهاد‌های دولتی رفته در واقع به محل کار خود بازگشته است؛ در حالی که چنین نیست."

لاریجانی: زنگنه یک نماینده را در وزارت نفت استخدام کرده باشد، برخورد میکنیم!

جوان ادامه داده: "برخی ناظران معتقدند این اتفاقات با نظر مثبت علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی همراه بوده‌است. این موضوع زمانی جدی می‌شود که به جلسه رأی اعتماد مجلس به زنگنه نگاهی داشته باشیم. مرداد ۹۶ وقتی زنگنه به مجلس رفت، هدایت‌الله خادمی، عضو کمیسیون انرژی در نطق خود نسبت به بکارگیری نمایندگان مجلس واکنش نشان داد و استخدام پی در پی آن‌ها را عاملی برای تنزل جایگاه نظارتی مجلس بیان کرد. در دوره‌ای که خادمی نسبت به استخدام‌ها انتقاد وارد کرد، بیش از ۲۰ نماینده مجلس نهم و فعلی راهی وزارت نفت شده‌بودند. اما واکنش علی لاریجانی چه بود؟ او در آن جلسه خطاب به خادمی گفت: «این سخن شما اشتباه است، چرا چنین چیزی را می‌گویید؟ شما در پشت تریبون اظهاراتی داشتید که سوءتفاهم ایجاد می‌کند. اگر موردی سراغ دارید، بفرمایید چه کسی از نمایندگان در وزارت نفت استخدام شده‌است؟» وی ادامه داد: «بینی و بین‌الله، نماینده‌ای را در مجلس سراغ ندارم که وقتی به مجلس آمد، کارمند وزارت نفت شود؛ یعنی اگر آقای زنگنه یک نفر را استخدام کرده‌باشد، ما برخورد می‌کنیم. بنده در جریان هستم و می‌دانم که یک نفر از آن‌ها هم کارمند وزارت نفت نشده‌است»."

زنگنه: با رئیس مجلس بحث کردیم و یک سری از نمایندگان را به کار گرفتم!/ به این موضوع افتخار میکنم

این در حالی است که زنگنه در جلسه رأی اعتماد خود در مرداد ۹۵ صراحتا گفت: هر دوره‌ای که تمام می‌شود یکی از دغدغه‌های هیئت رئیسه این موضوع است؛ با وزرا جلسه می‌گذارند و می‌گویند، اگر در وزارت خود کاری دارید به نمایندگانی که کاری ندارند، بسپارید. نماینده‌ای را که کار ندارد چکار کنیم، در جامعه رها کنیم. این نماینده باید کاری داشته باشد تا زندگی کند. با رئیس مجلس نیز بحث کردیم و بنده یک‌سری از نمایندگان را به کار گرفتم. به این موضوع افتخار می‌کنم و هیچ‌چیز مخفیانه‌ای در خصوص این موضوع ندارم.

جوان در پایان آورده است: "لاریجانی به هر حال مدعی شد اگر نماینده‌ای حین نمایندگی به وزارت نفت رفته‌باشد، با وزیر برخورد می‌شود، اما این حرف همان موقع خاک شد؛ بیش از ۱۰ نماینده فعلی طی دو سال گذشته راهی مجلس شدند. آن‌ها به جای مجلس از وزارت نفت حقوق می‌گیرند و امروز کسی هم از لاریجانی درباره «بینی و بین‌الله» نمی‌پرسد که آیا در جریان این اتفاقات نبوده‌است؟"

سلیمی عضو هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان:

لیست برخی نمایندگان برای بکارگیری در دولت مشخص شده/ جانمایی وکیل الدوله ها در وزارت نفت و تامین اجتماعی/ دولت انکار کند، اسامی نمایندگان را منتشر می کنیم

حجت الاسلام علیرضا سلیمی عضو هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان در خصوص بکارگیری برخی نمایندگان در منصب های دولتی و وزارتخانه ها، گفت: علیرغم موضع گیری سخنگوی دولت، لیست برخی نمایندگان مجلس دهم برای بکارگیری در پست های دولتی مشخص شده است و جانمایی برای آنها صورت گرفته است. اگر دولت این موضوع را انکار کند مجبور به انتشار اسامی نمایندگانی که پس از مجلس به دولت خواهند رفت، خواهیم بود.

وی با اشاره به جایگاه های در نظر گرفته شده برای وکیل الدوله های مجلس دهم، گفت: وزارت نفت، سازمان تامین اجتماعی، شستا و بسیاری از جاهای دیگر، برای نمایندگان همسو با دولت جانمایی شده است تا پس از دوره نمایندگی در آنجا مشغول به کار شوند.

سلیمی با اشاره به اظهارات زنگنه –وزیر نفت- در سال 95، گفت: او در مجلس به صورت شفاف اعتراف کرد و گفت که همیشه نماینده هایی که رای نمی آورند در دولت بکارگیری می شدند، در این دوره هم این اتفاق می افتد.

عضو هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان با اشاره به اظهارات لاریجانی که گفت " بینی و بین‌الله، نماینده‌ای را در مجلس سراغ ندارم که وقتی به مجلس آمد، کارمند وزارت نفت شود"، تصریح کرد: او این صحبت را کرده است ولی واقعیت چیز دیگری است. ای کاش او لیست نمایندگان بکارگیری شده در وزارت نفت -که تعداد زیادی هستند- را از این وزارتخانه می گرفت.

انتهای پیام/

captcha