شناسایی 104 مورد مبتلا به کروناویروس در 24 ساعت گذشته شکست نمایندگان فوتبال استان مرکزی در روز ِ توقف صدرنشینان افتتاح ۷ پروژه محرومیت زدایی در شازند ۷۰ گروه جهادی در شازند مشغول فعالیت های محرومیت زدایی هستند ۴۸۰ پروژه محرومیت زدایی در دستور کار بسیج سازندگی استان مرکزی قرار دارد اینفلوئنسرهایی که با احساسات مردم جیبشان را پر می کنند مجادلات مردم را ناراحت می‌کند همه باید در مقابل دشمن یکصدا باشیم/مردم از مجلس و دو قوه دیگر انتظار بیان حق و پیگیری آن رادارند مجلس یازدهم به‌جای شعار در عمل کارآمدی خود را ثابت می کند گفت‌وشنود تسنیم با مقام بانک مرکزی|چرا بعد ۴۰سال تورم را حل نکردیم؟ شاپور محمدی: روی تورم ۲۲درصد هم‌قسم شدیم؛ مشکل عرضه است؛ تردید در دوام دلار ۲۲هزاری تصمیم‌ نهایی درباره زمان برگزاری کنکورها امروز اعلام می‌شود
دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹ - ۰۳:۳۲
کد خبر: 72540
تاریخ انتشار: ۰۳ تیر ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۷
سایه سنگین کرونا بر فراغت تابستانی؛

نیازمند تعریف جدیدی از فعالیت های اوقات فراغت هستیم/جوانان به دنبال ارتقای مهارت و اشتغال هستند

شیوع ویروس کرونا و لغو شرایط حضور جمعی افراد، سبب شد مسوولان و مردم به برنامه های غنی سازی اوقات فراغت نوجوانان و جوانان با نگاهی نو بنگرند و این امر نیاز به تحقیق و برنامه ریزی از سوی کارشناسان و متخصصان دارد در صورت غفلت جامعه، تبدیل به یک تهدیدی از جنس بزه‌ها و ناهنجاری‌های فردی و اجتماعی می شود.

به گزارش دیار آفتاب؛ در شرایطی امسال به استقبال اوقات فراغت می رویم که جامعه درگیر ویروس کرونا است بسیاری از فعالیت های فرهنگی و اجتماعی تحت تأثیر این ویروس قرار گرفته اند حال با توجه به این شرایط نیازمند تدبیر همراه با برنامه ریزی هدفمند برای بهره مندی درست از این شرایط هستیم.

از ابتدای شیوع کرونا بسیاری از فعالیت های نوجوانان و جوانان به تعطیلی کشیده شده، حتی فعالیت های تحصیلی هم در این میان به تعطیلی رفته است،حال امروز در شرایطی به استقبال اوقات فراغت می رویم که شرایط کرونایی پابرجاست و حتی به تعبیر کارشناسان پیک جدید کرونا در برخی از مناطق نیز اوج گرفته است.

اما در این شرایط برخی از فعالیت ها به خوبی درخشیدند که به نوعی ثابت کردند در بحث اوقات فراغت نیاز به یک بازتعریف جدی دارد.

از جمله فعالیت هایی که در این ایام نشان دادند می توان در اوج بحران هنوز کارآمد باشد حضور گروه های جهادی بود که با حضور خود در عرصه های مختلف علاوه بر اینکه بسیاری از نیازها و خلأ های کشور را رفع کردند زندگی جهادی در شرایط کرونایی را ترویج دادند.

درخشش فعالیت های خانگی نیز از دیگر فعالیت هایی بود که در این شرایط نشان داد می توان در خانه ماند ولی با برنامه پیش رفت و شاهد بودیم که در این ایام بسیاری از نخبگان فرهنگی، ورزشی و علمی فعالیت های خود را تعطیل نکردند و آنها را در خانه انجام می دادند.

اگرچه خانه ماندن ها منشأ خیرات و برکات زیادی هم از جمله بروز استعدادهای آشپزی در بسیاری از افراد شد و توانستند در برخی از امورات جاری زندگی به خودکفایی برسند و یا می توان از آثار و برکات خانه ماندن به تقویت ارتباط اعضای خانواده نیز اشاره کرد.

در شرایطی که برخی از کارشناسان از ماندگاری بیماری کرونا خبر داده اند اما برای پرکردن هدفمند اوقات فراغت نوجوانان و جوانان چاره ای جز سرمایه گذاری بر روی فعالیت های خانگی و فضای مجازی نداریم و لذا باید تدبیراتی در این خصوص بیندیشیم.

در ادامه به سراغ مسئولین و کارشناسان رفتیم تا ببینیم برای پرکردن اوقات فراغت جوانان و نوجوانان چه تدبیری اندیشیده اند.

مدیرکل ورزش و جوانان استان مرکزی:

برنامه ریزی برای اوقات فراغت جوانان در قالب فضای مجازی و فعالیت های خانگی

به گزارش دیار آفتاب؛ عابد حقدادی مدیرکل ورزش و جوانان استان مرکزی در خصوص برنامه های اوقات فراغت در تابستان با توجه به شرایط کرونایی گفت: با توجه به اینکه امروز شیوع ویروس کرونا فعالیت ها را تحت تأثیر قرار داده لذا برنامه ریزی برای اوقات فراغت جوانان در قالب فضای مجازی و فعالیت های خانگی باشد.

وی با اشاره به برخی چالش ها در موضوع اوقات فراغت تابستان بیان کرد: موازی کاری دستگاه های اجرائی در برنامه ریزی و اجرای برنامه های فراغتی و عرضه محوری در برنامه ریزی و اجرای گذراندن اوقات فراغت، کمبود منابع مالی در بخش های دولتی و نهادهای عمومی و غیر دولتی، کمبود امکانات و منابع فراغتی متناسب با نیازهای جوامع هدف، پرهزینه بودن کالا و خدمات فراغتی و توزیع نامناسب امکانات و فضاهای فراغتی از جمله چالش ها است.

حقدادی افزود: عدم تعریف بازده یا خروجی مناسب به شکل عملیاتی برای برنامه های فراغتی، معطوف بودن توقعات به دولت و رفع مسئولیت از بخش خصوصی در غنی سازی اوقات فراغت،عدم دسترسی مطلوب جوانان کم برخوردار به امکانات و برنامه های فراغتی، عدم استفاده بهینه از امکات موجود، رقابتی نبودن برنامه ها و فعالیت های مربوط به فراغت و محدود بودن اطلاعات جوانان در جهت بهره برداری از برنامه های فراغتی در راستای آینده زندگی از دیگر چالش ها هستند.

وی ادامه داد: همچنین تمرکز برنامه های فراغتی در محیط های اجتماعی و عدم قابلیت انتقال به حریم خانوادگی، ارائه برنامه ها بدون شناخت دقیق نیازهای دختران در راستای آینده زندگی، بالا بودن هزینه غنی سازی اوقات فراغت برای دختران نسبت به پسران، پایین بودن سطح اطلاعات در خصوص نیازهای فراغتی دختران ، کمرنگ بودن مشارکت جوانان در نظام مدیریت و برنامه ریزی گذراندن اوقات فراغت و کم توجهی به آسیب های موجود و اجرای بیشتر برنامه ها به رهبری نهادها و عدم تفویض مدیریت و اجرای برنامه ها نیز از جمله چالش ها محسوب می شوند.

مدیرکل ورزش و جوانان استان مرکزی در تشریح محصول چالش ها بیان کرد: محدود بودن برنامه های اوقات فراغت بر فضاها و دوره های زمانی خاص ، عدم برنامه ریزی صحیح خانواده ها در اوقات فراغت فرزندان، بروز تنش در محیط خانواده ، رواج شیوه های گذراندن اوقات فراغت فردی و غیر فعال در دختران (تماشای تلویزیون، بازی های یارانه ای،چت و...)، عدم فراگیری مهارت های مورد نیاز دختران، آرزوهای محدود شده دختران و رواج کالاهای غیر بومی و بازارهای زیر زمینی از جمله چالش ها است.

وی افزود: عرضه محوری در برنامه ریزی و اجرای اوقات فراغت، در اولویت قرار نداشتن برنامه ریزی اوقات فراغت برای خانواده ها و برنامه ریزان حکومتی ، خروج فرزندان از دایره مدیریت و نظارت خانواده ها، عدم پرداخت صحیح به نیازها و خواسته های فراغتی جامعه ، حضور زیاد دختران در پارک ها،کافی شاپ ها و گشت زنی خیابانی، عدم بروز استعدادها و توانمندی های دختران، شکل گیری هویت نامطلوب فردی و جمعی، نبود هیجان و تأثیر لازم در برنامه های فراغتی، عدم استقبال کافی از برنامه های فراغتی و عدم رضایت از برنامه های فراغت از مهمترین محصولات چالش ها است.

حقدادی توجه به ورزش، تقویت فرهنگ کتابخوانی و تقویت اوقات فراغت در منزل از مهمترین نکات در برنامه ریزی در اوقات فراغت خواند و گفت: یکی از مهمترین بخش های هر برنامه فراغت پرداختن به فعالیت های جسمی به ویژه ورزش کردن است که برای بهبود فرآیند تحول روان شناختی و جسمانی به تحرک و فعالیت نیاز است.

وی افزود: ورزش می تواند به پیشگیری از ابتلاء به اختلال های روانشناختی خصوصا اضطراب یا افسردگی منجر شود و از گرایش به رفتارهای نامطلوبی همچون اعتیاد را در بزرگسالی می کاهد.

مدیرکل ورزش و جوانان استان مرکزی ادامه داد: مطالعه در حوزه های مختلف می تواند برای جوانان و نوجوانان فواید آموزشی بسیاری فراهم آورده و آنها را برای شرایط و انتخاب های آینده آماده می سازد و مهارت های فردی و اجتماعی آنها را تحت الشعاع قرار می دهد.

وی اظهار داشت: یکی از مهمترین مسائلی که باید در نظر داشت انجام فعالیت هایی در جمع خانواده است که می توان در قالب تعامل با همسالان از طریق شرکت در برنامه های فرهنگی و ورزشی و یا شرکت در مجالس معنوی با هدف تقویت باورهای دینی و مذهبی باشد.

حقدادی با اشاره به محورهای نه گانه برنامه های فراغتی مصوب شورای عالی جوانان بیان کرد: برنامه فرهنگی و هنری با تأکید بر تقویت آگاهی های دینی مبتنی بر قرآن و عترت، برنامه کتابخوانی،مطالعه و پژوهش، برنامه گسترده ورزشی ، برنامه اردوهای جهادی ، اردوهای زیارتی،سیاحتی،علمی و گردشگری، مهارت آموزی در ابعاد فنی و حرفه ای و مهارت های زندگی، اوقات فراغت در محیط مجازی و رسانه، گفتگوی جوانان و شناسایی،معرفی و تقدیر از اختراعات و ابتکارات جوانان مهمترین محروها هستند.

وی با اشاره به اینکه امسال در حالی به استقبال اوقات فراغت می رویم که در شرایط کرونایی هستیم،گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا و وضعیت فعلی استان مرکزی برنامه ریزی برای غنی سازی اوقات فراغت باید بیشتر سمت و سوی استفاده مناسب از فضای مجازی یا ارائه آموزش های مناسب در این خصوص باشد.

مدیرکل ورزش و جوانان استان مرکزی با اشاره به نقش دستگاه های فرهنگی در تقویت برنامه های اوقات فراغت گفت: با توجه به اینکه پرهیز از حضور در مراسم و اجتماعات به منظور قطع زنجیره شیوع کرونا سفارش شده است نیاز است اجرای برنامه های مذهبی و معنوی از طریق فضای مجازی با رویکرد افزایش نشاط و امید در نوجوانان و جوانان با حضور پررنگ روحانیت انجام شود که نیازمند همکاری بیشتر اداره کل تبلیغات اسلامی هستیم.

وی در خصوص نقش اداره کل میراث فرهنگی،صنایع و گردشگری بیان کرد: اجرای تورهای گردشگری مجازی از جاذبه های تاریخی و گردشگری استان در فضای مجازی و طراحی و مسابقات جذاب با هدف معرفی جاذبه های گردشگری استان در فضای مجازی از جمله پیشنهادات است.

حقدادی طراحی اجرای مسابقات شاد و فرهنگی با حضور نوجوانان به همراه خانواده ها در فضای مجازی و معرفی کتاب های مفید و تشویق و ترغیب نوجوانان به مطالعه در ایام قرنطینه را نیازمند همکاری اداره کل آموزش و پرورش خواند و گفت: همچنین معرفی بازی های رایانه ای و سرگرمی متناسب با فرهنگ ایرانی اسلامی برای سنین نوجوانان و جوانان با توجه به شرایط موجود و لزوم سرگرمی مناسب برای جوانان در منزل، برگزاری دوره های هنری و فرهنگی از طریق فضای مجازی و برگزاری مسابقات کتابخوانی از طریق فضای مجازی از جمله پیشنهادات به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

مدیرکل ورزش و جوانان استان مرکزی در پایان خاطر نشان کرد: با توجه به ظرفیت اداره کل فنی و حرفه ای می طلبد در حوزه برگزاری دوره های آموزشی کارآفرینی و مهارتی از طریق فضای مجازی به تقویت اوقات فراغت نیز کمک داشته باشد.

کارشناس فرهنگی:

نیازمند تعریف جدیدی از فعالیت های اوقات فراغت در ایام کرونا هستیم

پیمان عین القضات کارشناس فرهنگی و معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک در خصوص اوقات فراغت جوانان گفت: از ابتدای سال کرونا شرایطی در کشور ایجاد کرده که کاملا در اوقات فراغت هستیم اما نتوانستیم از آن بهره درستی ببریم.

وی افزود: با توجه به شیوع کرونا نیاز است یک تعریف جدید از فعالیت های اوقات فراغت داشته باشیم چراکه نگاه به اوقات فراغت با تعریف گذشته دیگر قابل استفاده نیست و نیاز به تقویت و تعالی این نگاه داریم.

عین القضات، با تأکید بر اینکه امروز نگاه به واقعیت در اوقات فراغت یک ضرورت است،گفت: رده سنی اوقات فراغت در کشور از ۷ تا ۱۶ سال است که این رده سنی اولویت آنها به ترتیب ورزشی، هنری، درسی، تقویتی، مهارتی و اعتقادی است که وضعیت مطلوبی نیست چراکه زمانی که بر روی کاغذ اولویت ما مسائل دینی است این موضوع در حوزه عمل هم باید نمود داشته باشد و امروز نیازمند ترمیم این موضوع هستیم.

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک با اشاره به مشکلاتی که برای اوقات فراغت جوانان وجود دارد،افزود: در استان مرکزی تراکم مراکز فرهنگی و فراغتی را در مرکز شهر داریم که هرچقدر به سمت حاشیه شهر می رویم امکانات کم می شود و نیاز است این خلأ امکانات در سایر مناطق جبران شود.

عین القضات استفاده بهینه از فضای مجازی را یک ضرورت خواند و افزود: در مناطق محروم شاهد هستیم که اینترنت به سبد کالای خانوار آمده اما از نظر حقوق و دستمزد به آنها چیزی اضافه نشده و پیش بینی می شود همانگونه که در سطح مناطق محروم پایگاه های سلامت را ایجاد کردیم و نتیجه مطلوب حاصل شد امروز مراکزی باید برای تقویت فعالیت در فضای مجازی در این مناطق دیده شود.

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک توجه به تهدیدات فضای مجازی را یکی دیگر از اولویت ها خواند و گفت: سواد رسانه ای می تواند در این خصوص بسیار راهگشا باشد و تجربه ثابت کرده اگر با یکدیگر مشارکت داشته باشیم و هم افزایی شکل بگیرد قطعا یک کار اثر بخش برای کاهش آسیب های فضای مجازی خواهیم داشت.

وی توجه به نتیجه برنامه های اوقات فراغت را از دیگر اولویت های برنامه ریزی دانست و افزود: آن چیزی که باید در برنامه های اوقات فراغت نیز به آن توجه شود توجه به اثربخشی است که باید در این خصوص یک نظر سنجی جامع و کاملی انجام دهیم.

عین القضات با تأکید استفاده بیشتر و بهتر از اردوهای جهادی بسیج سازندگی بیان کرد: امروز همانگونه که کرونا آسیب ها و تهدیداتی را ایجاد کرده اما خوشبختانه یک سرمایه اجتماعی در کشور به وجود آورده که تشکیل گروه های جهادی یک نمونه این سرمایه است و نیاز است علاوه بر اینکه این سرمایه بزرگ را حفظ کنیم باید به درستی از آن نیز استفاده کنیم.

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک در پایان خاطر نشان کرد: امروز خانواده ها به دنبال ارتقای مهارت های مختلف و به خصوص فنی فرزندان هستند و امروز که گروه های جهادی در عرصه های مختلف خوش درخشیدند این ظرفیت بسیار مناسبی است که بتوانیم در این زمینه هم ورود پیدا کنند.

استاندار مرکزی:

جوانان در برنامه های اوقات فراغت به دنبال ارتقای مهارت و اشتغال هستند

سید علی آقازاده استاندار مرکزی گفت: امروز آن چیزی که نیاز داریم رصد و بررسی فعالیت استان در حوزه اوقات فراغت است که باید با توجه به نرم کشوری و وضعیت استان در کشور به یک معیار مشخص دست پیدا کنیم و بدانیم جایگاه استان در کشور کجا قرار دارد.

آقازاده اظهار کرد: انتقادات، نظرات و پیشنهادات کارشناسی باید به خوبی دیده شوند اما مهمتر از آن توجه به نیازهای جوانان است که اگر می بینیم امروز جوانان ما به دنبال ارتقای مهارت و اشتغال هستند باید در آن راستا قدم برداریم.

وی ادامه داد: امروز فضای مجازی تبدیل به شمشیر دولبه شده که علیرغم تهدیدات فرصت های زیادی دارد که باید این نکات را در برنامه های اوقات فراغت ببینیم.

استاندار مرکزی بیان کرد: در طول مدتی که کرونا وارد جامعه شده است یک تغییر در فرهنگ عمومی جامعه  و خانواده ها ایجاد کرده که این تغییر ناشی از حضور کمتر در اجتماعات است.

وی اضافه کرد: محققین و کارشناسان باید یک ارزیابی جامع از وضعیت خانواده ها داشته باشند که در این ایام چه گذشته است چراکه برخی از خانواده ها از این فرصت به خوبی استفاده کردند و برای برخی هم یک تهدید به حساب آمد.

آقازاده بیان کرد: برای کار در استان باید وضعیت کشور را به خوبی بررسی کنیم تا بتوانیم نقاط قوت و ضعف در حوزه اوقات فراغت را پیدا کنیم و در راستای تقویت نقاط قوت و کاهش نقاط ضعف برنامه ریزی کنیم.

استاندار مرکزی با اشاره به اینکه استان مرکزی دومین استان سالمند کشور است که این می تواند از نرخ کم زاد و ولد یا مهاجرت باشد گفت: نرخ زاد و ولد در استان ۱،۳ دهم است در حالی که نرخ کشوری ۱،۶ دهم است و به دلیل اینکه استان مرکزی نزدیک قطب های اقتصادی است نرخ مهاجرت در استان نیز بالاست.

وی افزود: با توجه به سالمندی استان و شرایط کشور باید پیشنهاداتی برای جوانان ارائه کنیم که این موضوع ترمیم پیدا کند.

آقازاده خاطرنشان کرد: برنامه ریزی برای جوانان نیازمند این است که از خود جوانان استفاده شود چراکه آنها نیازهای خود را بهتر می شناسند و امروز ایجاد انگیزه برای جوانان یک اولویت مهم است که باید به آن توجه شود.

در شرایط کنونی که نه تنها جامعه ما با بیماری کرونا دست و پنجه نرم می کند بلکه کل دنیا درگیر آن است، برای اوقات فراغت جوانان و نوجوانان هم برنامه ریزی مناسبی نیاز است.امیدواریم با وضعیت آماری موجود جوانان در استان و همچنین شور و نشاط بین این قشر و ظرفیت بالای بهره مندی از این قشر در جامعه و تاکیدات و توصیه‌های رهبر معظم انقلاب مبنی بر برنامه ریزی برای اوقات فراغت جوانا، در شرایط کنونی عزمی عمومی برای هماهنگی بهتر تمامی نهادهای متولی، خانواده‌ها و دلسوزان و فعالان اجتماعی در راستای کمک در برنامه ریزی مبتنی بر نیاز اوقات فراغت شکل بگیرد.

انتهای یپام/

captcha