مراسم زیارت اربعین از منازل در سراسر کشور برگزار می‌شود ارزش اقتصادی هفت کیلوگرم گل خشک، معادل یک بشکه نفت است/ چگونه محلات به هلند ایران تبدیل شد آماده میزبانی از وزیران خارجه آذربایجان و ارمنستان هستیم گروسی: سال گذشته بیش از ۴۰۰ بازرسی در ایران داشتیم مجیدی به نیمکت استقلال نزدیک شد/ خوشبختی یحیی با دبل عیسی/ مستر پیتر! هرگز یک ایرانی را تحقیر نکن نسل کشی غیررسمی در آمریکا/ پیشتازی تورم مسکن از تسهیلات ۴۰۰ میلیونی/ ورود مقامات قضائی به ماجرای مصادره‌ها امیر جدید کویت کیست؟/ تداوم نقش میانجی‌گرایانه در دوره «شیخ نواف» قیمت روز گوشی موبایل در ۱۰ مهر دشمن در جنگ نظامی هماورد ایران نیست/ نبرد فعلی، فرهنگی و اقتصادی است خضریان از خلع ید مدیریت فعلی شرکت هفت تپه تا پایان آبان ماه خبر داد
پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۴
کد خبر: 72233
تاریخ انتشار: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۷
کارشناس مسائل سیاسی:

نهادهای امنیتی و اطلاعاتی نسبت به پرونده سفیر آلمان کوتاهی نکنند

کارشناس مسائل سیاسی گفت: از نهادهای امنیتی و اطلاعاتی(وزارت امور خارجه و اطلاعات) درخواست می کنیم نسبت به پرونده سفیر آلمان کوتاهی نکنند چراکه احساس می شود اینها برنامه ای دارند و قصد فتنه انگیزی در راستای آشوب های اجتماعی و نافرمانی های مدنی دارند که ممکن است در کشور اتفاق بیفتد و سردمدار آنها همین سفارت خانه های غربی باشد.

 عباس خسروانی، کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با  دیار آفتاب؛ در خصوص اقدامات تحریک آمیز کشور آلمان علیه امنیت ملی و منطقه ای جمهوری اسلامی ایران، گفت: ابتدا اشاره کوتاهی به تاریخچه نقش آفرینی سفارت خانه های غربی باید داشته باشیم تا بتوانیم وضعیت امروز آنها را بهتر متوجه شویم و اهمیت سفارتخانه ها را بهتر درک کنیم.

وی افزود: با نگاهی کوتاه به تاریخ معاصر ایران متوجه می شویم سفارت خانه های غربی و به خصوص سفارت خانه های اروپایی در ایران هیچ وقت به خوبی به وظایف حقوقی و قانونی خودشان عمل نکردند و همیشه خارج از چارچوب های قوانین دیپلماتیک حرکت کردند.

کارشناس مسائل سیاسی اظهار داشت: نکته بارز این صحبت را می توانیم در نقش آفرینی آنها در جنبش مشروعیت ایران ببینیم که یک خیزش بزرگ مردمی بود که می توانست تحولات بزرگی را در تاریخ ایران به وجود بیاورد متاسفانه با حضور سفارتخانه های غربی و اروپایی و خصوصاً انگلیس این جنبش مشروعیت به انحراف کشیده شد و خون های بسیاری پایمال شد و نتوانست آن هدف بزرگی که علما و جریان مشروعیت در کشور دنبال می کردند به تحقق برسد.

وی افزود: نقش دیگ پلوی انگلیسی ها در باغ سفارت انگلیس برای انحراف جریان مشروعیت کاملا در تاریخ ایران واضح و شفاف است و این نشان می دهد که سفارتخانه و به خصوص سفارت خانه های اروپایی اجازه ندادند این جریان مشروعیت مسیر مردمی و طبیعی خود را طی کند تا ایران بتواند یک خیزش بزرگی برای پیشرفت دنبال کند.

خسروانی ادامه داد: اما پدیده دیگری در تاریخ به نام کودتای ۲۸ مرداد وجود دارد که نشان می دهد خالی از سفارتخانه های در ایران و به خصوص سفارت آمریکا در این ماجرا نبوده است و ما یک جنبشی به نام ملی کردن صنعت نفت داشتیم که این جریان به سمت صنعت و اقتصاد تحول دادن می برد که متاسفانه با کودتای ۲۸ مرداد و نقش آفرینی سفارتخانه ها شاهد بودیم یک بار دیگر دیکتاتوری به ایران بر می گردد.

وی بیان کرد: کودتای رضاخانی ماجرای دیگر از این دست است که با دخالت و برنامه ریزی سفارتخانه های غربی در ایران یک دیکتاتور مستبد را بر مردم ایران تحمیل کردند و سالیان سال این استعمار بر مردم ایران تحمیل شد و جامعه ایرانی را سالیان سال از پیشرفت و تعالی بازگذاشت.

کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: ماجرای دیگر این سفارتخانه ها به سال های منتهی به شکل گیری انقلاب اسلامی برمی گردد که شاهد هستیم این سفارتخانه ها بر پیروزی انقلاب اسلامی مانع تراشی کردند و اجازه نمی دادند این انقلاب زودتر به نتیجه برسد و تمام تلاش خود را برای حمایت از حاکمیت سابق گذاشته بودند و مبارزات جدی بر علیه انقلابیون در کشور و سایر نقاط انجام می دادند.

وی در ادامه نقش سفارتخانه ها در تاریخ معاصر ایران گفت: بعد از انقلاب هم فتنه انگیزی سفارتخانه ها در ایران به پایان نرسید و هرچند که انقلاب اسلامی از ابتدای خود تصمیم گرفته بود سفارتخانه ها به کارشان ادامه دهند اما متاسفانه عملکرد آنها و در رأس آنها سفارت آمریکا که بعدها به لانه جاسوسی معروف شد مانع از این شد که ما همکاری های دیپلماتیک را با آنها ادامه دهیم و منجر به تعطیلی سفارتخانه شد.

خسروانی با اشاره به فتنه ۸۸ بیان کرد: سال‌های بعد را اگر مطالعه کنیم به فتنه‌های سال ۸۸ می‌رسیم که اسناد و مدارکی را در دست داریم که اثبات می‌کند سفارتخانه‌های اروپایی با همکاری آمریکا در بروز آشوب‌ها بسیار پررنگ عمل کردند و حتی ما در طی این چند سال اخیر شاهد حضور میدانی برخی از سفرا در میان تجمع‌کنندگان بودیم که همه تلاش‌های خود را چه در فضای مجازی و چه در حوزه احزاب و گروه‌ها و شخصیت‌ها به میدان آوردند تا به اهداف خود در فتنه ۸۸ برسند و همچنین در ترورهای که در کشور اتفاق افتاده نقش سفارت‌خانه‌ها نیز کاملاً روشن است.

وی افزود: با مطالعه فتنه سال ۹۸ می بینیم نقش سفارتخانه ها و سفرا باز هم به وضوح مشخص است و حتی در مهمانی های مشکوکی که برخی از سفرا داشتند و یا انحرافی که در فرهنگ و فضای مجازی ما در حال رقم خوردن است رد پای این سفارتخانه ها و عوامل آنها به وضوح قابل مشاهده است.

کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه تاریخچه وضعیت سفارتخانه ها برای ما پیامدهای مهمی دارد که ما می بایست از این تاریخ پر فراز و نشیب این سفارتخانه ها عبرت بگیریم، گفت: با یک دقت و تأمل بیشتری موضوع سفارت خانه ها را دنبال کنیم.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه در خبرها دیدیم که یک شخصیت کاملا امنیتی به عنوان سفیر آلمان در ایران منصوب شده است در حالی که پروتکل ها و قوانین دیپلماتیک سفارتخانه ها یک وظیفه کاملا شفاف و روشنی دارند، گفت: سوال اینجاست که سفارت آلمان در ایران چه اهداف و برنامه هایی را دنبال می کند که تنها یک شخص کاملا امنیتی در راس آن قرار می گیرد .

خسروانی با طرح سوالاتی در خصوص سوابق سفیر آلمان و فعالیت های احتمالی آن، گفت: اگر سفارت آلمان به دنبال مبادلات اقتصادی و تجاری با ایران است که سوال اینجاست که یک شخص کاملا امنیتی که نزدیک به سه دهه سوابق امنیتی در سطوح بالا و در کشورهایی که با ایران کاملا دشمنی و خصومت دارد قرار است این فرد چه کاری انجام دهد که نتیجه اقتصادی داشته باشد.

وی افزود: اگر هم دولت آلمان به دنبال تبادل و فعالیت های فرهنگی است آیا یک فرد امنیتی می تواند مبادلات فرهنگی بین دو کشور را تسهیل کند و یا سایر حوزه های فعالیتی این فرد چه کاری می تواند انجام دهد؟!

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: اگر هم به دنبال تسهیل مبادلات سیاسی آلمان با دولت جمهوری اسلامی هستند آیا بهتر نبود یک فرد دیپلمات در راس سفارتخانه قرار دهند و چرا این شخص امنیتی قرار گرفته است؟!

وی با بیان اینکه پیش بینی ما این است که دولت آلمان در کنار سایر کشورهای اروپایی از جمله فرانسه، انگلیس، هلند، دانمارک و چند کشور دیگر برنامه ها و طرح هایی دارند که در آینده بهره برداری کنند، افزود: تا آنجایی که ما اطلاع داریم سایر سفارت خانه ها هم افراد در راس آنها قرار دارند که تقریبا امنیتی هستند و قرار دادن این پازل ها در کنار یکدیگر پیامی را به ما می دهد که احتمال بروز یک فتنه در کشور داشته باشیم که این دور از ذهن نیست و سایر نهادها باید این مسئله را رصد بکنند.

خسروانی با اشاره به اینکه  چرا اینگونه شخصیت ها را در کشور به عنوان سفیر می پذیریم،گفت: به هر حال موافقت کننده نهایی دولت جمهوری اسلامی است و میزبان ما هستیم و تا اجاره ندهیم شخصی نمی تواند مصوب شود، اما به هر کیفیت ما این رضایت را دادیم.

وی با بیان اینکه تحلیل ما این است که اینگونه رضایت های دولت و به خصوص وزارت خارجه ایران در قبال پذیرش شخصیت های امنیتی یک نوع مماشات است که در چارچوب گفتمان برجامی آنها قابل تحلیل است، گفت:در طی ۷ سال گذشته اگر سیاست های فرجامی دولت را بررسی کنیم متوجه خواهیم شد اینها در قالب گفتمان سازش جا می گیرد و پذیرش این شخصیت ها در قالب گفتمان سازش تحلیل می شود.

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: متاسفانه دولتی ها یک روی خوش به اینگونه کشورها نشان می دهند تا مبادا آنها دلخوری برایشان ایجاد شود تا بر اثر این دلخوری یک فعالیتی را در سطوح بین المللی جمهوری اسلامی ایران انجام دهند.

وی افزود: با این رفتار به رفتارهای غیرقانونی آنها مماشات می کنیم و همانگونه که در برجام در قبال تمام تخلفات حقوقی و قانونی که طرفین انجام دادند و ما هیچ حرکتی انجام ندادیم و مماشات کردیم این پذیرش ها هم در قالب همان سیاست خارجه خنده است.

خسروانی با تأکید بر اینکه این سیاست در واقع همان سیاست امتیاز دادن و امتیاز نگرفتن است، گفت: متاسفانه این سیاست طی هفت سال در سیاست خارجه ایران وجود دارد و به عنوان گفتمان قالب قرار گرفته و ضررهای آن و بی نتیجه بودن آن برای ملت ایران کاملا شفاف است.

وی در این خصوص تصریح کرد: ما از نهادهای امنیتی و اطلاعاتی(وزارت امور خارجه و اطلاعات) درخواست می کنیم نسبت به پرونده سفیر آلمان کوتاهی نکنند چراکه احساس می شود اینها برنامه ای دارند و قصد فتنه انگیزی در راستای آشوب های اجتماعی و نافرمانی های مدنی دارند که ممکن است در کشور اتفاق بیفتد و سردمدار آنها همین سفارت خانه های غربی باشد.

کارشناس مسائل سیاسی در پایان خاطر نشان کرد: امیدواریم این موضوع از طریق رسانه ها به عنوان یک مطالعه عمومی مطرح شود و از مجلس آینده انتظار جدی وجود دارد که نسبت به این موضوع یک رویکرد انقلابی داشته باشند تا شاهد آشوب های آتی در کشور نباشیم.

انتهای پیام/

captcha