افزایش امضاهای طرح سؤال از رئیس‌جمهور در مجلس شرکت صنایع آذرآب اراک نویسندگی در ایران شغل نیست و اصلی ترین علت آن کتاب‌نخوانی مردم است/ دستگاه‌های فرهنگی برنامه‌ای برای ترغیب مردم به مطالعه ندارند روایت دست اول از شب تولد دلار ۴۲۰۰ تومانی خانواده ایرانی|اسلام درباره عدالت بین فرزندان چه نظری دارد؟/ حکم فرق گذاشتن والدین در کمک مالی بدون توجیه چیست؟ ترامپ: در مسیر شکست آشوبگران هستیم/ چین باید پاسخگو باشد گزارش | اختتامیه «قلم زرین» همزمان با روز قلم؛ اعلام برگزیدگان جایزه «قلم زرین» با تجلیل از جمال شورجه رمزگشایی از برنامه مهم سپاه و ارتش برای نقش‌آفرینی در اقیانوس هند/ سیادت در مدار ۱۰ درجه؛ رقابت پاکستان و هند یا جنگ آمریکا و چین!؟ +عکس گرانی گوشت قرمز دلالی یا قاچاق دام؟/سرانجام بازار مرغ چه می شود؟ مبارزه با فساد در کارنامه قاضی‌القضات‌ها/ آبادانی در ویرانه‌
یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۶
کد خبر: 72163
تاریخ انتشار: ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۹

مصاحبه| نویسنده آمریکایی: غرب تسلط خود بر جهان را از دست می‌دهد

یک نویسنده و تحلیلگر سیاسی آمریکایی گفت این احتمال وجود دارد که مورخان آینده به بحران ویروس کرونا به عنوان دوره‌ای نگاه کنند که غرب تسلط خود بر جهان را از دست می‌دهد.

به گزارش دیار آفتاب؛ «کوین بارت» نویسنده و تحلیلگر سیاسی آمریکایی مستقر در ویسکانسین در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم تاکید کرد: انتقال و تغییر جهانی قدرت به طور آشکار به سوی چین و شرق آسیا تشدید خواهد شد مگر آنکه قدرت‌های غربی اقدامات افراطی و حداکثری را اتخاذ کنند. حتی در این صورت نیز تلاش‌های بی پروا و وحشتناک غرب برای مهار چین احتمالا با شکست روبرو خواهد شد.

بیشتر بخوانید

در ادامه متن کامل این مصاحبه را مشاهده می‌‌فرمایید:

تسنیم: رقابت پساکرونا می‌تواند به‌خوبی مشخص کند که آیا آمریکا قادر خواهد بود بار دیگر به‌گونه‌ای قدرت خود را بازیابد که به این کشور اجازه آنچه را خودش رهبری جهان می‌خواند، مجدداً به دست آورد. گزارش‌هایی وجود دارد که پکن احتمالاً از اهرم مهم خود یعنی رونق اقتصادی سریعتر و تسلط بر بازارهای آسیایی استفاده خواهد کرد تا روند جهانی‌سازی به‌شیوه چینی را تسریع بخشد، دیدگاه شما چیست؟

بارت: بحران ویروس کرونا نشان دهنده تشدید سرعت منازعه بین آمریکا و چین است. تصور می‌کنم ویروس کرونا به احتمال زیاد در یک آزمایشگاه تولید شده و به طور عمدی منتشر شده است، آن هم به عنوان بخشی از یک تلاش از سوی نخبگان غربی برای مختل کردن مسیر تاریخی حاکم، که برجسته ترین ویژگی آن ظهور غیرقابل توصیف چین برای دستیابی به جایگاه قدرت جهانی است. اگر این طور باشد، و اگر برنامه‌ریزان غربی عمدا این بحران جهانی را تشدید کرده باشند، آنگاه می‌توانیم انتظار داشته باشیم که غرب با ایجاد این بحران پا را فراتر گذاشته و به دنبال هدف قراردادن چین بوده است. دولت آمریکا تریلیون‌ها دلار غرامت از چین تقاضا خواهد کرد و احتمالا دارایی‌ها و سایر سرمایه گذاری‌های چین در آمریکا را توقیف و ضبط خواهد کرد. آمریکا در اقدامات تحریک آمیز در دریای جنوبی چین، هنگ کنگ و شاید تایوان مشارکت خواهد کرد و در تحولات منطقه دخالت می‌کند.

آمریکا به طور دائم مردم خود را در یک وضعیت مبهم قرار می‌دهد تا مشخص نشود چه کسی مسئول این بحران و ادامه وضعیت فوق العاده کنونی است. ممکن است حملات بیولوژیکی بیشتری را انجام دهد احتمالا ویروس‌ها و عوامل بیماری زای کشنده‌تر از کووید 19. اساسا غرب برای آغاز جنگ جهانی سوم تلاش خواهد کرد در حالی که هنوز از نظر سخت افزار نظامی برتری بیشتری دارد. بنابر این، مزیت اصلی چین از نظر بهبود اقتصادی منطقه شرق آسیا احتمالا در یک فضای خصمانه رخ خواهد داد. این مساله بدون توجه به اینکه چه کسی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر برنده خواهد شد، اتفاق خواهد افتاد.

تسنیم: صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده است که اقتصاد آمریکا در سال 2020 میلادی حدود 6 درصد افت خواهد کرد و افت اقتصادی منطقه یورو نیز به 7.5 درصد خواهد رسید، این در حالی است که صندوق بین‌المللی پول رشد اقتصادی چین در سال 2020 را 1.2 درصد پیش‌بینی کرده است، آن هم پس از افت 6.7درصدی رشد اقتصادی چین در سه ماه نخست. تنها گروهی از کشورهای جهان که پیش‌بینی شده رشد اقتصادی مثبتی خواهند داشت، کشورهای شرق آسیا با رشد حدود یک درصد است. این مسئله موجب نگرانی آمریکا و اروپا شده است. اخیراً امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه استدلال کرده است که طی ماه‌های آینده مشخص خواهد شد که آیا اتحادیه اروپا به‌عنوان یک پروژه اقتصادی و سیاسی با فروپاشی روبه‌رو خواهد شد یا نه. آیا شما بر این باور هستید که افول سریعتر و شدیدتر اقتصادی آمریکا و اروپا و رونق کندتر آنها می‌تواند زمینه لازم برای انتقال قدرت از غرب به کشورهای شرق آسیا را فراهم کند؟

بارت: انتقال و تغییر جهانی قدرت به طور آشکار به سوی چین و شرق آسیا تشدید خواهد شد مگر آنکه قدرت‌های غربی اقدامات افراطی و حداکثری را اتخاذ کنند که در پاسخ قبلی ام به آن اشاره کردم. حتی در این صورت نیز تلاش‌های بی پروا و وحشتناک غرب برای مهار چین احتمالا با شکست روبرو خواهد شد. بنابر این تصور می‌کنم این احتمال وجود دارد که مورخان آینده به بحران ویروس کرونا به عنوان دوره‌ای نگاه کنند که غرب تسلط خود بر جهان را از دست می‌دهد.

تسنیم: سناریوی بالقوه‌ای وجود دارد که توسط دیلویت و سالسفورس مطرح شده است و از آن به‌عنوان طلوع در شرق یاد می‌شود. آنها می‌نویسند "مرکز جهانی قدرت به‌طور قاطع منتقل می‌شود، آن هم در شرایطی که چین و سایر کشورهای شرقی حکومت را به‌عنوان قدرت‌های اولیه در عرصه جهانی در اختیار می‌گیرند و این مسئله منجر به هماهنگی جهانی سیستم بهداشت و سایر نهادهای چندجانبه خواهد شد."، به‌نظر شما چه عواملی می‌تواند در این انتقال قدرت نقش داشته باشد؟

بارت: عوامل متعددی موجب افزایش نقش چین در نهادهای جهانی می‌شود. بی شک نخستین عامل، موفقیت اقتصادی چین است که از نظر من عمدتا به خاطر آن است که 80 درصد مالکیت سیستم بانکی در اختیار بخش دولتی و عمومی است. سیستم بانکی خصوصی و ربوی غربی یک بخش مالی انگلی را به وجود آورده است که در حالی که یک سوم ارزش مصرف کنندگان و تولیدکنندگان واقعی را از بین می‌برد، هیچ مشارکت واقعی در فعالیت‌های اقتصادی ندارد.

عامل دیگر، ترجیح چین برای همکاری اقتصادی به جای رویارویی نظامی است. این مساله با خوی استکباری و خصمانه آمریکا تناقض دارد. نومحافظه کاران از 11 سپتامبر 2001 میلادی زمام قدرت را در آمریکا در دست گرفته‌اند، شعار ماکیاولی آنها این بوده است که "بهتر است که از ما بترسند تا دوست داشته شویم." ولی در واقعیت، آمریکا به دلیل کشتارهای گسترده در جنگ‌های خاورمیانه، بسیار بسیار مورد تحقیر واقع شده است، و مورد نفرت جهانیان واقع شده‌اند، درسی که اسرائیل نیز در نهایت در یک مسیر سخت آن را خواهد آموخت. در کنار جنگ طلبان غربی در مقابل منطق منش‌های چینی، مساله صلاحیت نسبی نیز وجود دارد. بسیاری از سرمایه گذاری‌های بین‌المللی غرب، که مهمترین آنها برای جنگ‌های نظامی است، با بی کفایتی شدیدی انجام شده است. واکنش غرب و به خصوص آمریکا به ویروس کرونا بر خلاف واکنش موثرتر چین، این اختلاف فاحش در صلاحیت و شایستگی را به نفع چین نشان داده است.

انتهای پیام/

captcha