شناسایی 104 مورد مبتلا به کروناویروس در 24 ساعت گذشته شکست نمایندگان فوتبال استان مرکزی در روز ِ توقف صدرنشینان افتتاح ۷ پروژه محرومیت زدایی در شازند ۷۰ گروه جهادی در شازند مشغول فعالیت های محرومیت زدایی هستند ۴۸۰ پروژه محرومیت زدایی در دستور کار بسیج سازندگی استان مرکزی قرار دارد اینفلوئنسرهایی که با احساسات مردم جیبشان را پر می کنند مجادلات مردم را ناراحت می‌کند همه باید در مقابل دشمن یکصدا باشیم/مردم از مجلس و دو قوه دیگر انتظار بیان حق و پیگیری آن رادارند مجلس یازدهم به‌جای شعار در عمل کارآمدی خود را ثابت می کند گفت‌وشنود تسنیم با مقام بانک مرکزی|چرا بعد ۴۰سال تورم را حل نکردیم؟ شاپور محمدی: روی تورم ۲۲درصد هم‌قسم شدیم؛ مشکل عرضه است؛ تردید در دوام دلار ۲۲هزاری تصمیم‌ نهایی درباره زمان برگزاری کنکورها امروز اعلام می‌شود
دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹ - ۰۴:۲۲
کد خبر: 72111
تاریخ انتشار: ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۹

مصاحبه| تحلیلگر آمریکایی: کرونا همه نابرابری‌ها و بی عدالتی‌های جوامع غربی را به خوبی نشان داد

یک تحلیلگر آمریکایی بر این باور است که بحران ویروس کرونا همه نابرابری‌ها و بی عدالتی‌های جوامع غربی را به خوبی نشان داده است.

به گزارش دیار آفتاب؛ «دنیس اتلر» تحلیلگر آمریکایی استاد کابریلو کالج در کالیفرنیا در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم تاکید کرد: بحران ویروس کرونا همه بی عدالتی‌ها و نابرابری‌های جوامع غربی را نشان داده است. انتقال قدرت از غرب به شرق اجتناب ناپذیر خواهد بود. مراکز جدید قدرت در حال شکل گیری و پیشرفت است و شرق آسیا به قطب نوآوری فنی و تکنولوژیک و تحولات اجتماعی تبدیل شده است.

بیشتر بخوانید

در اینجا متن کامل این مصاحبه را می‌توانید ملاحظه بفرمایید:

تسنیم: رقابت پساکرونا می‌تواند به خوبی مشخص کند که آیا آمریکا قادر خواهد بود بار دیگر به گونه‌ای قدرت خود را بازیابد که به این کشور اجازه آنچه را که خودش رهبری جهان می‌خواند، مجددا به دست آورد. گزارش‌هایی وجود دارد که پکن احتمالا از اهرم مهم خود یعنی رونق اقتصادی سریعتر و تسلط بر بازارهای آسیایی استفاده خواهد کرد تا روند جهانی سازی به شیوه چینی را تسریع بخشد. دیدگاه شما چیست؟

اتلر: زمانی که ویروس کرونا در زمستان 2019-2020 چین را هدف قرار داد، دولت ترامپ در حال چرت زدن بود. آنها تعطیلی ووهان و خاموش شدن چراغ اقتصاد چین را یک مزیت و منفعت برای خود می‌دانستند و امیدوار بودند که این بحران منافع اقتصادی زیادی برای ایالات متحده داشته باشد آن هم به قیمت لطمه وارد شدن به اقتصاد چین. اواخر ژانویه زمانی که چین در حال مقابله با شیوع ویروس کرونا در ووهان بود، ویلبر راس وزیر تجارت و بازرگانی آمریکا تاکید کرد که ویروس کرونا می‌تواند فرصت‌های شغلی را به ایالات متحده بازگرداند و چرخه جهانی تولید را از چین دور کند. در طول ژانویه و فوریه و مارس، ایالات متحد و متحدان غربی آن تهدید ناشی از ویروس کرونا را برای کشورهای خودشان دستکم گرفته و آن را کم اهمیت ارزیابی کردند و حاضر به اتخاذ تدابیر لازم برای آمادگی مقابله با این بحران نشدند، چرا که تصور می‌کردند به نوعی از تاثیرات و تبعات این ویروس در امان خواهند بود.

ولی این مساله برای آنها مایه تاسف است که این ویروس به مرزهای ملی احترام نمی‌گذارد و ویروس کرونا موظف بود تا دیر یا زود آنها را نیز آلوده کند. با این حال، چین از طریق تلاش فراوان برای مهار و کنترل ویروس در داخل مرزهای خود، موفق به شکست دادن این ویروس شد و مسیر خود به سوی رونق و بهبودی را آغاز کرد. جالب اینجاست که آمریکا، انگلیس و اروپا نیز اکنون در آن مسیر قرار دارند. شیوع ویروس کرونا آمریکا را در یک وضعیت غیرقابل توصیف قرار داده است.

آمریکا که به خوبی برای مقابله با این بحران آماده نشده بود، با سونامی شدید پزشکی و اقتصادی روبرو شده است. ده‌ها هزار نفر تاکنون جان خود را از دست داده‌اند و اقتصاد با افزایش چشمگیر نرخ بیکاری و ورشکستگی میلیون‌ها کسب و کار کوچک عملا به زانو درآمده است. دولت آمریکا مجبور شده است برای تامین منابع مالی شرکت‌های بحران زده، به ویژه بخش گردشگری و صنعت نفت، تریلیون‌ها دلار هزینه کند. تدابیر اتخاذ شده از سوی دولت آمریکا تاکنون موجب شده است تا شهروندان متوسط آمریکایی بتوانند وضعیت فعلی را تحمل کنند ولی میلیون‌ها نفر در معرض از دست دادن همه چیزهایی هستند که تاکنون بدست آورده‌اند. تنها امید بیشتر مردم آمریکا از سرگیری فعالیت‌های اقتصادی است، اما این مساله می‌تواند موجب آغاز موج جدیدی از ابتلا به ویروس کرونا و خسارات اقتصادی بیشتر شود. شاید رکود اقتصادی آمریکا ماه‌ها و سال‌ها ادامه یابد و چشم انداز روشنی برای بهبود و رونق سریع اقتصادی ایالات متحده وجود ندارد. علاوه بر این، سیاست خارجی ترامپ موجب انزوای ایالات متحده از سایر مناطق جهان شده است.

سیاست دولت ترامپ موجب شده است تا آمریکا تقریبا از همه نهادهای بین‌المللی که واشنگتن نقش مهمی در تشکیل آنها پس از جنگ جهانی دوم داشته، خارج شود، همین طور دولت ترامپ از بسیاری از توافقنامه‌ها و پیمان‌هایی که قبلا امضا کرده، خارج شده و این اقدام یک خلا بزرگ را در عرضه رهبری و مدیریت بین‌المللی ایجاد کرده است. چیزی که از ایالات متحده باقی مانده چیزی جز ارتش متورم، ناکارآمد، و بیمار نیست، یک دلار فرسوده که در حال بی ارزش شدن است. از سوی دیگر، چین قصد دارد نقش مهمتری را در عرصه بین‌‍المللی بر عهده بگیرد، آن هم با ارائه یک مسیر زندگی جدید برای کشورهایی که با مشکل روبرو هستند، عرضه و تامین کمک‌های اقتصادی و پزشکی درمانی به ده‌ها کشور جهان. چین به دنبال ایفای نقش رهبری در بسیاری از نهادها مثل سازمان بهداشت جهانی است که آمریکا منابع مالی آن را قطع کرده است. در حالی که اقتصاد چین رو به بهبود و رونق است، این کشور اقداماتی را که قبلا انجام می‌داده، ادامه خواهد داد. با این حال آمریکا در وضعیت بسیار بدتری برای به چالش کشیدن ظهور قدرت چین قرار خواهد داشت چرا که با سقوط و افول طولانی مدت اقتصادی روبر می‌شود.

تسنیم: صندوق بین‌المللی پول پیش بینی کرده است که اقتصاد آمریکا در سال 2020 میلادی حدود 6 درصد افت خواهد کرد و افت اقتصادی منطقه یورو نیز به 7.5 درصد خواهد رسید. این در حالی است که صندوق بین‌المللی پول رشد اقتصادی چین در سال 2020 را 1.2 درصد پیش بینی کرده است، آن هم پس از افت 6.7 درصدی رشد اقتصادی چین در سه ماه نخست. تنها گروهی از کشورهای جهان که پیش بینی شده رشد اقتصادی مثبتی خواهند داشت، کشورهای شرق آسیا با رشد حدود یک درصد است. این مساله موجب نگرانی آمریکا و اروپا شده است. اخیرا امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه استدلال کرده است که طی ماه‌های آینده مشخص خواهد شد که آیا اتحادیه اروپا به عنوان یک پروژه اقتصادی و سیاسی با فروپاشی روبرو خواهد شد یا نه. آیا شما بر این باور هستید که افول سریعتر و شدیدتر اقتصادی آمریکا و اروپا و رونق کندتر آنها می تواند زمینه لازم برای انتقال قدرت از غرب به کشورهای شرق آسیا را فراهم کند؟

اتلر: اتحادیه اروپا چندین سال است که با کاهش رشد اقتصادی و رکود دست به گریبان بوده است، ویروس کرونا تنها موجب تشدید این روندها شده است. برگزیت تنها سرعت افول اتحادیه اروپا به عنوان یک پروژه اروپایی را تسریع کرده است. ائتلاف اتحادیه اروپا با رژیم نئولیبرال در واشنگتن در دوره ریاست جمهوری اوباما منجر به فریب بسیاری از سیاستمداران سوسیال دموکرات این کشورها شد و شبکه‌های تامین اجتماعی اروپا را در هم شکست و موجب نارضایتی شدید مردم شد. یکجانبه گرایی ترامپ نیز اروپا را در معرض خطر جدی قرار داد. اروپا دیگر نمی‌تواند به ایالات متحده تکیه کند تا از بحران‌ها نجات یابد. با این حال رهبران اروپایی هنوز از نظر ایدئولوژیک به نیروهای نئو لیبرال محدود شده‌اند و نمی‌توانند برای تغییر مسیر و جهت گیری‌ها به خود بیایند. تنها امیدواری اروپا است است که به دنبال پیوندها و ارتباطات گستره‌تر با شرق باشد. این به معنای همگرایی اقتصادی بیشتر و بیشتر با روسیه چین و ایران است. این یک روند اجتناب ناپذیر تاریخی است که نمی‌توان آن را انکار کرد.

تسنیم: سناریوی بالقوه‌ای وجود دارد که توسط دیلویت و سالسفورس مطرح شده و از آن به عنوان طلوع در شرق یاد می‌شود. آنها می‌نویسند " مرکز جهانی قدرت به طور قاطع منتقل می‌شود، آن هم در شرایطی که چین و سایر کشورهای شرقی حکومت را به عنوان قدرت‌های اولیه در عرصه جهانی در اختیار می‌گیرند و این مساله منجر به هماهنگی جهانی سیستم بهداشت و سایر نهادهای چندجانبه خواهد شد." به نظر شما چه عواملی می‌تواند در این انتقال قدرت نقش داشته باشد؟

اتلر: همانطور که بالا ذکر شد، شیوع ویروس کرونا جهان غرب را به شدت گرفتار کرده است. این بحران همه زخم‌های باز و چالش‌های مربوط به بحران سرمایه داری را افشا کرده است. همه نابرابری‌ها و بی عدالتی‌های موجود در جوامع غربی در معرض دید همگان قرار گرفته است. دیگر نمی‌توان از این تناقضات چشم پوشی کرد. غرب اکنون با یک نظام اقتصادی ناکام تجزیه اجتماعی و ناکارآمدی سیاسی پاردایم جدیدی روبرو شده است که قصد ظهور آن را داشته است. انتقال قدرت از غرب به شرق اجتناب ناپذیر خواهد بود. مراکز جدید قدرت در حال شکل گیری و پیشرفت است و شرق آسیا به قطب نوآوری فنی و تکنولوژیک و تحولات اجتماعی تبدیل شده است. کسی نمی‌تواند چرخ تاریخ را از حرکت به سمت جلو بازدارد.

انتهای پیام/

captcha