اصلاح ساختار مدیریت شهری کشور یک ضرورت است مطرح کردن قاچاق دام سرپوشی برای گرانی گوشت/ برخی مسؤولان آدرس غلط می‌دهند جزئیات ثبت‌نام غیرحضوری ترم تابستان پیام نوری‌ها اعلام شد / آغاز برگزاری امتحانات پایان‌ترم تابستان از ۲۶ مردادماه شناسایی 40 منطقه حاشیه‌نشین در اراک و ساوه/اوقاف با استفاده از ظرفیت وقفی به مسائل اجتماعی ورود می‌کند طرح جدید مجلس برای تعویق در برگزاری کنکور ۹۹ شورای شهر اراک در دوره پنجم نمره قبولی نمی گیرد/ کلانشهر اراک در پروژه های عمرانی به شدت عقب است کسی نباید مبتلا شدن به ویروس کرونا را عار بداند/ کارمندانی که ماسک نزنند، غیبت می‌خورند آزمایش واکسن کرونا بر روی آفریقایی‌ها جنایت حقوق بشری است بازیگران اصلی اردوگاه اصولگرایان برای انتخابات ریاست جمهوری + تصاویر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی عملاً بی‌خاصیت شده است
شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۴
کد خبر: 71838
تاریخ انتشار: ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۶
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

گسترش بی حساب و کتاب مناطق آزاد اقدام منطقی نیست

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در لایحه دولت افزایش مناطق آزاد هم از نظر تعداد و هم از نظر وسعت مطرح شده،گفت: گسترش بی حساب و کتاب مناطق آزاد در سطح کشور اقدامی منطقی نیست.

علی اکبر کریمی نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با دیار آفتاب؛ با اشاره به لایحه افزایش مناطق آزاد، گفت: لایحه ای که در مجلس شورای اسلامی مبنی بر مناطق آزاد مطرح شده لایحه دولت است و کمیسیون نمی تواند این لایحه را مورد بررسی قرار ندهد.

وی افزود: روال طبیعی لایحه مناطق آزاد در کمیسیون اقتصادی طی شده و بررسی ها در صحن علنی نیز انجام شده و با ایرادات شورای نگهبان این لایحه روند آن متوقف شده تا ایرادات برطرف شود.

وی با اشاره به مطرح شدن دوباره لایحه مناطق آزاد در کمیسیون اقتصادی مجلس بیان کرد: جلسه ای در دوم اردیبهشت ماه در کمیسیون اقتصادی با حضور نماینده شورای نگهبان ایرادات لایحه بررسی شد ولی تا زمانی که ایرادات در صحن علنی مجلس مجدد مطرح نشود و به دستور نهایی نرسد این لایحه سرانجام مشخصی نخواهد داشت و باید دید با توجه به زمان باقی مانده از مجلس دهم این امکان فراهم است یا خیر.

کریمی با اشاره به اصل این لایحه و انتقاداتی که در این خصوص وجود دارد، گفت: ضمن اینکه ما اعتقاد داریم گسترش بی حساب و کتاب مناطق آزاد در سطح کشور اقدامی منطقی و درست نیست و هم از نظر تعداد مناطق آزاد و هم از نظر محدوده و وسعت آنها حرف برای گفتن داریم.

وی افزود: در این لایحه هم تعداد مناطق آزاد افزایش پیدا کرده و هم محدوده تعدادی از آنها بیشتر شده که اینها غیر منطقی است و ما باید این بخش را به گونه ای پیش ببریم که به جای اینکه این مناطق یک تهدید برای اقتصاد کشور باشند آنها را به یک فرصت تبدیل کنیم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به عملکرد مناطق آزاد در طی سال های اخیر بیان کرد: یک ارزیابی کلی از مناطق آزاد در سال های اخیر داشته باشیم نشان می دهد اهدافی که در قانون تأسیس مناطق آزاد بوده و اهدافی که به طور منطقی برای همه دنیا وجود دارد در مناطق آزاد کشور محقق نشده است.

وی با تأکید بر اینکه رسالت و اهداف اصلی مناطق آزاد تبدیل شدن به سکوی صادرات در کشور است، گفت: همچنین باید محلی برای جذب سرمایه گذاری های خارجی باشند و می تواند محلی برای جذب تکنولوژی و فناوری در آن انجام شود اما متأسفانه مشاهده می کنیم در خیلی از مناطق آزاد این موضوع برعکس اتفاق افتاده و به نوعی به دروازه واردات تبدیل شده اند و همچنین در رابطه با جذب سرمایه گذاری خارجی و تکنولوژی هم آنچنان کار مهمی صورت نگرفته است.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس خاطر نشان کرد: به همین دلایل باید در خصوص لایحه مناطق آزاد دقت بیشتری شود تا از این رهگذر به اقتصاد ملی کشور ضربه ای وارد نشود.

انتهای پیام/

captcha