بخشنامه جدید استخدام رسمی در دولت ابلاغ شد سیروس گرجستانی در سن 76 سالگی درگذشت حادثه در یکی از سوله های در حال احداث سایت هسته ای نطنز برخورد پراید با تریلی در اتوبان تهران – ساوه دو کشته بر جا گذاشت ساماندهی سهامداران آذرآب یکی از خواسته‌های کارگران است/ بانک کشاورزی مالک مطمئنی نیست صنعاء به شدت بمباران شد توصیه‌هایی برای استفاده از ماسک در گرمای تابستان میان وعده‌های خوشمزه‌ای که انرژی بدنتان را تامین می‌کنند آیین تعویض پرچم گنبد حرم مظهر امام رضا (ع) امشب برگزار می‌شود جنگنده آذرخش؛ استوانه صنعت هوایی ایران در اوج تحریم‌ها + تصاویر
پنجشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۹
کد خبر: 71834
تاریخ انتشار: ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۴

کلیپ| نماهاي رومي؛ موريانه وار عليه هويت فرهنگي شهر

شاید اولین مسئله ای که در ورود به یک شهر نظر مخاطب را به خود جلب می کند، معماری و نمای ساختمان های آن شهر باشد، نمایی که به نوعی نشان‌دهنده فرهنگ و سبقه تاریخی هر شهری است.

به گزارش دیار آفتاب؛ شاید اولین مسئله ای که در ورود به یک شهر نظر مخاطب را به خود جلب می کند، معماری و نمای ساختمان های آن شهر باشد. به عبارتی هر مخاطبی در اولین مواجهی خود با شهری که به آن وارد شده است، سعی دارد با گرایشات فرهنگی و سبقه تاریخی آن شهر آشنا شود. 

مطمئنا مهم ترین مکان ها برای پی بردن به عمق فرهنگی یک شهر توجه به اماکن تاریخی و در نظر گرفتن شرایط حال حاضر آن است که از این طریق می توان تاریخ شهر و سبک زندگی مردمان آن را جستجو و بررسی کرد. حتی اگر نگاهی عمیق تر داشته باشیم علاوه بر سبک زندگی شاید بتوان از روی رنگ ها و معماری شهر به رفتارها، عقاید و خلقیات مردم آن شهر نیز پی برد.

نکته حائز اهمیت آن است که علیرغم اهمیت توجه به اماکن تاریخی توجه به معماری و نمای ساختمان های تازه ساز که خود برای آیندگان تبدیل به بناهای تاریخی خواهند شد نیز، در شناخت فرهنگ و سبک زندگی مردمان یک شهر تاثیر گذار است.

نگاهی به وضعیت این روز های شهر اراک نشان از آن دارد که معماری شهری و نمای ساختمان‌های در حال ساخت نه تنها بویی از گذشته، فرهنگ و سبک زندگی این مردم نبرده و دچار نماهای تقلیدی از فرهنگ های دیگر شده است، بلکه بهم ریختگی و بی نظمی در نماها نیز آسیب بسیاری در فرهنگ شهری و برداشت منفی مخاطب تازه وارد به شهر خواهد داشت.

باید پرسید آیا مسئولین شهری و استانی علاوه بر دغدغهی اماکن تاریخی نباید برای مدیریت آن چه که در حال حاضر در دست خودشان هست فکر و برنامه ای داشته باشند؟ آیا این به هم ریختگی و ایجاد شکاف بین فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی با معماری و نمای ساختمان ها در اراک، آسیب زا نیست؟ آیا این نماها خود نابود کننده تاریخ و هویت شهر اراک نیستند؟

انتهای پیام/

captcha