شمار مبتلایان به بیماری کووید 19 در استان مرکزی به 12497 نفر رسید/شناسایی 191 مورد مبتلا به کروناویروس در ۲۴ ساعت گذشته مرحله نهایی دومین رویداد تولیدمحتوای دیجیتال بسیج دوم و سوم مهرماه برگزار می‌شود آیین تجلیل از خادمان هیئت های حسینی اراک ترویج فرهنگ ایثار و شهادت یکی از شاخصه های مهم دفاع مقدس است/ اجرای 183 عنوان برنامه به مناسبت هفته دفاع مقدس در اراک هدایت نذورات هیئت های به سمت سلامت و بهداشت جامعه یک ضرورت است/ با الگوی دهه اول محرم به استقبال اربعین خواهیم رفت عزت و کرامت ملت ایران برگرفته از نهضت امام حسین(ع) است شکست خانگی شهروند در لیگ برتر مشکل صدور کارت بازیکنان تیم شهروند حل شده است/ بدهی های زیادی داریم الگوپذیری از دفاع مقدس در گام دوم باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد سادگی فرماندهان و رزمندگان دفاع مقدس سرلوحه رفتار مدیران باشد/ پرداختن به نقش اقشار مختلف مردم در دفاع مقدس یک ضرورت است
یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۴
کد خبر: 71441
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۲

بورسی شدن شستا به نفع بازنشستگان است؟

چند وقتی است که سر و صدای عرضه سهام بورس شرکت های شستا به گوش می رسد حال باید دید که با بورسی شدن این شرکت چه اندازه منفعت به بازنشستگان می رسد.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، حدودا یک سالی می‌شد که خبرهایی از عرضه سهام شستا (شرکت‌های سرمایه گذاری تأمین اجتماعی) به بورس به گوش می‌رسید اما سرانجام با اعلام رسمی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدیرعامل مجموعه شستا سهام این مجموعه از روز چهارشنبه (۲۷ فروردین ماه) در بورس عرضه شد.

اما سئوالی که ممکن است ذهن بسیاری را به خود درگیر کند آن است که بورسی شدن شستا نفعی برای مالکان اصلی که همان کارگران و بازنشستگان تأمین اجتماعی هستند ، دارد یا نه.

کارگران و بازنشستگان این سازمان از بورسی شدن شستا اظهار خشنودی نکردند و حتی می‌گویند که بورسی شدن شستا به معنی تاراج رفتن اموال بازنشستگان و کارگران است.

علی دهقان کیا رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی در نشست خبری خود درباره واگذاری شستا، گفت: دولت اعلام کرد که ۳۰ تا ۴۰ درصد از شرکت‌های شستا را برای خود نگه دارید و سایر شرکت هارا سهام دار کنید، اموال شستا به راحتی فروخته می‌شود و کسی چیزی نمی‌گوید.

وی گفت: اموال شستا برای دولت نیست که دولت اداره می‌کند و یا می فروشد همچنین مقام معظم رهبری اعلام کردند اموال شستا حق الناس است و باید حفظ شود.

این صحبت های رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی و همچنین کامنت های مختلف کاربران در خبر وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی است که بورسی شدن شستا را اعلام کرد و خبرنگار باشگاه خبرنگاران را مجاب کرد تا موضوع را از محمد رضوانی‌فر مدیرعامل شستا پیگیری کند.

محمد رضوانی فر مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) در نشست خبری خود اظهار کرد: وقتی سهام شرکتی در بورس عرضه می‌شود منابع آن برای سهام دار است پس منابع بورسی شدن شستا برای سازمان تامین اجتماعی است.

رضوانی فر درباره منفعت بورسی شدن شستا برای بیمه شدگان تامین اجتماعی، بیان کرد: بورسی شدن شستا در جهت رفع نگرانی های بازنشستگان است و ما نگران دارایی های بین نسلی هستیم.

وی با تاکید بر تهدیدات برای دارایی های شستا اظهار کرد: عدم شفافیت عملکرد شرکت ها، تصمیم گیری نادرست در مدیریت باعث می‌شود با بورسی شدن شستا این مشکلات حل می‌شود و کمک می کند که در اتاق‌های در بسته برای هلدینگ های این مجموعه تصمیم گیری نشود‌.

مدیرعامل شستا ادامه داد: با مدیریت این دارایی ها می توانیم در بازار ارزیابی شویم و منابع حاصل از سرمایه گذاری ها تحت نظارت بورس قرار گرفته و شفاف خواهد بود‌.

رضوانی فر افزود: این اطمینان را خواهم داد که هیچ اتفاقی برای اموال شستا که برای بازنشستگان و کارگران تامین اجتماعی است،نمی‌افتد چراکه در حال حاضر می توانند به برنامه ها و فعالیت های شستا دسترسی داشته باشند که این شرایط در سنوات گذشته نبود.

وی تاکید کرد: صیانت دارایی‌های بین نسلی از طریق بورسی شدن اتفاق می افتد.

همچنین وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی عرضه سهام شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی (شستا) در بورس را اقدامی بسیار مهم و تاریخی ارزیابی کرد و گفت: مجموعه شستا برای افزایش شفافیت وارد بورس شده است و کار بزرگی در کشور اتفاق افتاده که ۱۰ میلیارد دلار به بازار بورس ایران اضافه شد.

حجت الله میرزایی معاون امور اقتصادی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی نیز درباره ویژگی‌های عرضه سهام شستا در بورس گفت: بزرگترین دستاورد بورسی شدن شستا این است که به شفافیت دارایی‌ها و بهبود حاکمیت شرکتی در بنگاه‌های بزرگترین صندوق بازنشستگی کشور کمک می‌کند که به شفافیت مدیران و عملکرد آنان، شفافیت دارایی‌ها و عملیات و معاملات شرکت‌های شستا منجر می‌شود.

وی شفافیت بر دارایی‌های مالی و امکان ارزیابی عملکرد درست را به عنوان مهمترین ابزار در این واگذاری عنوان کرد و گفت: مهمترین چیزی که از عرضه سهام شستا به دست خواهد آمد شفافیت در دارایی‌های مالی و امکان ارزیابی عملکرد و نیز ورود این دارایی‌ها در یک بازار رقابتی و قابل ارزیابی است، ضمن اینکه مشارکت بسیاری از افرادی که صاحب سرمایه در این بنگاه‌ها هستند را نیز فراهم می‌کند.

رضوانی فر در ادامه بورسی شدن شرکت های شستا گفت: منافع بورسی شدن شستا صرف طرح‌های توسعه‌ای و بهبود خدمات به بیمه شدگان تامین اجتماعی می‌شود و این منافع برای سازمان تامین اجتماعی است. 

مدیرعامل شستا ادامه داد: ارتقاء سرمایه‌های شستا برای سازمان تامین اجتماعی است صرف توسعه مراکز درمانی این سازمان خواهد شد.

رئیس‌جمهور نیز در رابطه با عرضه سهام شستا در بورس اظهار کرد: ما امروز بزرگترین عرضه سهام اولیه را در بورس داریم. این نشان از حرکتی است که در دولت دوازدهم به مردم قول داده بودیم.

روحانی بیان کرد: من به وزیر کار، رئیس تامین اجتماعی و هیات مدیره این شرکت تبریک می‌گویم چراکه شستا پشت شیشه آمده است.

رئیس‌جمهور عرضه سهام در بورس را برای مبارزه با فساد دانست و یادآور شد: جای اصلی فسادستیزی اینجاست که به شفافیت و رقابتی بودن کمک می‌کند. من از مابقی اعضای دولت می‌خواهم این مدل را تبعیت کنند و کل سهام یکجا عرضه شود. اصل عرضه بسیار مهم است و من به تامین اجتماعی و وزارت کار تبریک می‌گویم. کار عظیمی انجام شده و این موفقیت بزرگی برای ماست.

آنچه مدیران و مسئولان این حوزه ادعا می‌کنند نشان از آن دارد که بورسی شدن شستا منفعت زیادی برای صاحبان این اموال دارد و قرار است با بورسی شدن به سرمایه شستا افزوده و این جذب سرمایه برای بهبود کیفیت زندگی کارگران و کارفرمایان موثر است.

هرچند که در طی این سال ها تاثیر محسوسی در زندگی بازنشستگان و کارگران این سازمان دیده نشده و هربار علت آن را از مسئولان جویا شدیم متضرر بودن برخی از شرکت و سودآوری کم آنها را ادعا می‌کردند حالا که می‌گویند بورسی شدن به جذب سرمایه کمک می‌کند باید ببینیم که در ماه‌های آینده کارگران و بازنشستگان از این درآمد بهره می‌برند یا خیر.

انتهای پیام/

captcha