ادعای عجیب مقام رده بالای فدراسیون فوتبال/ فیفا فقط ۲ ایراد به اساسنامه گرفته است در خانه ملت کار کنید؛ در خانه خودتان قرآن بخوانید!/ حجاریان: بنا بود عده‌ای از فرماندهان سپاه مجازات شوند اندیشه امام خمینی موازنه قدرت در عرصه جهانی را تغییر داد 5 میلیون نفر در صف قرعه‌کشی خودرو/ نیمی از متقاضیان خریدار پارس TU5 ترامپ برای پیروزی در انتخابات تروریسم‌نژادی را ترویج کرد/ وضعیت فعلی در آمریکا نتیجه تفکر داروینیسم است نحوه دریافت و اجرای سفارش فروش مشمولین سهام عدالت ابلاغ شد کت و شلوارهایی که به خاطر پرو رایگان چند میلیون گران تر فروخته می‌شوند/ تکرار تجربه ناموفق سایت 5040 در سایت یقه آخرین وضعیت تجارت خارجی کشور/ رشد ۶۰درصدی صادرات و واردات نسبت به فروردین عفو بین‌الملل:‌ رفتارهای خشن پلیس آمریکا تهدیدی برای جان شهروندان هستند جزئیات تاثیر منفی و مثبت کرونا روی استارت آپ ها
یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۷
کد خبر: 70906
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۷

پیمایش شورای شیکاگو| اکثر مردم ایران دیگر علاقه‌ای به برجام ندارند؛ 90 درصد خواهان انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای هستند

بر اساس نتایج پیمایش انجام‌شده، اکثر مردم ایران علاقه خود را به توافق هسته‌ای از دست داده‌اند اما هم‌چنان معتقدند این کشور نباید به توسعه تسلیحات هسته‌ای بپردازد و باید در مسیر توسعه برنامه صلح‌آمیز انرژی هسته‌ای گام بردارد.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از فارس، وبگاه اینترنتی «شورای امور جهانی شیکاگو» نوشت، زمستان گذشته (پیش از شیوع ویروس کرونا و پیش از حمله تروریستی آمریکا که منجر به شهادت سردار سلیمانی شد)‌ پیمایش گسترده‌ای توسط «IranPoll» انجام شد که نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد اگر چه مردم ایران معتقدند که کشورشان نباید به توسعه تسلیحات هسته‌ای بپردازد اما آنها اعتماد خود را نیز به توافق هسته‌ای از دست داده و معتقدند که کشورهای 5+1 (5 عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل که شامل چین، فرانسه، روسیه، انگلیس و آمریکا به علاوه آلمان می‌شود) به تعهدات خود عمل نکرده‌اند.

از سوی دیگر تحقیقی که توسط شورای شیکاگو از ژانویه 2020 (دی ماه) انجام شده نشان می‌دهد که بخش عمده‌ای از شهروندان آمریکایی گفته‌اند در صورتی که ایران برنامه تسلیحات هسته‌ای خود را از سر بگیرد آنها ترجیح می‌دهند که آمریکا به توافق هسته‌ای بازگردد.

بر اساس نتایج این پیمایش، 90 درصد از مردم ایران گفته‌اند که دولت این کشور باید به توسعه برنامه صلح‌آمیز انرژی هسته‌ای ادامه دهد اما 59 درصد از مردم این کشور معتقدند که دولت ایران نباید به توسعه تسلیحات هسته‌ای بپردازد.

بسیاری از مردم ایران علاقه خود را به توافق هسته‌ای که در سال 2015 میان این کشور و گروه 5+1 حاصل شد از دست داده‌اند. در پیمایشی که در دسامبر 2019 (آذرماه) انجام شده نشان می‌دهد که تنها 42 درصد از مردم ایران از برجام حمایت می‌کنند این در حالی است که بر اساس پیمایشی که در سال 2015 انجام شده بود 76 درصد از مردم ایران از برجام اعلام حمایت کرده بودند.

سه چهارم (75 درصد) مردم ایران حمایت خود را از تصمیم این کشور برای لغو برخی از محدودیت‌هایی که تحت توافق هسته‌ای پذیرفته بود اعلام کردند حتی اگر این اقدامات مشکلاتی را برای کشورهای 5+1 برای اجازه دادن ایران در بهره‌مندی از مزایای این توافق ایجاد کند.

73 درصد از مردم ایران نیز توافق جدیدی را که ایران را ملزم می‌کند حق غنی‌سازی اورانیوم را برای همیشه کنار بگذارد و به بازرسان بین‌المللی اجازه دهد تا هز زمانی که بخواهند به بازرسی بپردازند و در مقابل آمریکا نیز تحریم‌های خود را بردارد، رد کرده‌اند.

بیش از دو سوم از مردم ایران معتقدند که کشورشان باید به هرگونه حمله آمریکا، عربستان سعودی یا اسرائیل به تاسیسات هسته‌ای ایران، باید واکنش نظامی نشان دهد.

همچنین بر اساس نتایج پیمایش شورای شیکاگو که در ژانویه 2020 انجام شده 66 درصد از مردم آمریکا ترجیح می‌دهند در صورتی که بازگشت مجدد آمریکا به توافق هسته‌ای مانع از رفتن ایران به سوی ساخت تسلیحات اتمی می‌شود، این کار انجام شود. 85 درصد از دیپلماسی و 77 درصد نیز از تحریم‌ها برای تحت فشار قرار دادن ایران اعلام حمایت کرده‌اند.

همچنین در این نظرسنجی، اکثریت آمریکایی‌ها در صورتی که ایران برنامه هسته‌ای خود را از سر بگیرد یا به پرسنل دیپلماتیک یا نظامی آمریکا در منطقه حمله کند، از حمله سایبری به سیستم‌های رایانه‌ای ایران، حمله هوایی علیه تاسیسات این کشور و ترور هدفمند، حمایت می‌کنند.

انتهای پیام/.

captcha