سَر زن ترینِ تاریخ در جنگ با سرطان/ یک نفوذی در اردوگاه سرخ/ مأموریت پنهان یحیی بزخری سهام عدالت در بانک‌ها/ تب تسخیر کاخ سفید/ زاگرس بیابان می‌شود/ مصوبه ضد فرزندآوری! وجه مهم و اصلی اعتراضات آمریکا، اعتراض اقتصادی به نظام سرمایه داری است شناسایی ۲۲ مورد مبتلا به کروناویروس در ۲۴ ساعت گذشته استان مرکزی جدیدترین جزئیات از پرونده جنجالی رومینا/ چه کسی پدر دختر تالشی را عصبانی کرد؟ سهام عدالت را حراج نکنید 6 توصیه آیت‌الله جنتی به نمایندگان مجلس بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها از ابتدای مهرماه انجام می‌شود دستگیری اعضاي باند سارقان مسلح در ساوه/ اعتراف به سرقت مسلحانه از 2 بانك در ساوه و يك طلافروشي در قم ماجرای تلاش نماینده سابق تهران برای حضور در هیات مدیره صندوق بازنشستگی
سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۲
کد خبر: 70828
تاریخ انتشار: ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۶

8 چالش پیش روی اقتصاد ایران در سال 99

وزارت اقتصاد در گزارشی به 8 چالش پیش روی اقتصاد ایران در سال 99 اشاره کرده است.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، معاونت اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی در گزارشی به وضعیت اقتصادی کشور در سال 99 پرداخته و آورده است: چالش های نوظهور در سال ۱۳۹۹ همچنین چالش های جدیدی در اقتصاد خودنمایی می‌کنند که احتمال وقوع آنها در سال پیش رو نیز کم نیست.

بنابراین وجه دیگری از ملاحظات سیاستگذاری باید معطوف به این چالش ها و پیش بینی شرایط مقابله با آنها در صورت وقوع باشد. مهم ترین چالش های پیش رو را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

1- تشدید حلقه تحریم های آمریکا و تحدید منابع ارزی کشور

2- تداوم کاهش قیمت نفت، مشتقات نفتی و محصولات پتروشیمی به دلیل رکود جهانی 

3- زیان های اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا و کاهش درآمدهای مالیاتی به واسطه آن

4- تشدید رکود بخش خدمات ناشی از شیوع کرونا

5- کاهش تقاضای جهانی محصولات معدنی و افت بهای فلزات جهانی

6- کاهش سطح تقاضای مصرفی اقتصاد داخلی کشور به دلیل کاهش قدرت خرید مردم

7- افزایش هزینه های دولت ناشی از مجموع وقایع اخیر شیوع ویروس کرونا

8- کسری رو به تزاید منابع درآمدی بودجه سال ۹۹

به گزارش فارس، برخی از چالش هایی که عنوان شده، نوظهور نبوده و از سالیان گذشته در اقتصاد ایران وجود داشته و با شیوع پدیده منحوس کرونا بیشتر خودنمایی می‌کند. بنابراین برای رفع این چالش ها همان طور که در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، برنامه ششم توسعه و اصلاح ساختار بودجه از سوی مقام معظم رهبری تاکید شد باید در اولویت سیاست گذاران و مجریان باشد.

انتهای پیام/ب

captcha