حضور دو ورزشکار استان مرکزی در اردوی تیم ملی بسکتبال با ویلچر جزئیاتی از پنهان‌کاری‌های دولت در بودجه ۱۴۰۰/ نادران: ۱۷۵هزار میلیارد تومان مخفی شده بود/ دلار ۱۷۵۰۰ تومانی را دولت در بودجه آورده نه مجلس پیروزی‌های 2 سال اخیر بیشتر از 40 سال قبل است پشتوانه موضع وزیر آموزش و پرورش درباره بازگشایی مدارس چیست؟ اهداف تل‌آویو از تجاوز نظامی به سوریه ساعی یک سال محروم شد/ جریمه 10 میلیونی برای مدیر تیم‌های ملی ۷ نکته مهم از جدیدترین رزمایش موشکی پیامبر اعظم(ص) / تمرین MRSI سپاه با نمایش ذوالفقار و دزفول هایپرسونیک +عکس سرلشکر سلامی: با اقتدار در برابر دشمن ایستاده‌ایم/ پیام رزمایش سپاه دفاع از ارزش‌های حیاتی است ماجرای حقوق‌های نجومی ۴۰ نفر در یک شرکت دولتی چه بود؟ / پیش‌بینی ما این است که FATF در مجمع رد می‌شود دومین شب مراسم عزاداری فاطمیه با حضور رهبر انقلاب برگزار شد
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۹
کد خبر: 70828
تاریخ انتشار: ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۶

8 چالش پیش روی اقتصاد ایران در سال 99

وزارت اقتصاد در گزارشی به 8 چالش پیش روی اقتصاد ایران در سال 99 اشاره کرده است.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، معاونت اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی در گزارشی به وضعیت اقتصادی کشور در سال 99 پرداخته و آورده است: چالش های نوظهور در سال ۱۳۹۹ همچنین چالش های جدیدی در اقتصاد خودنمایی می‌کنند که احتمال وقوع آنها در سال پیش رو نیز کم نیست.

بنابراین وجه دیگری از ملاحظات سیاستگذاری باید معطوف به این چالش ها و پیش بینی شرایط مقابله با آنها در صورت وقوع باشد. مهم ترین چالش های پیش رو را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

1- تشدید حلقه تحریم های آمریکا و تحدید منابع ارزی کشور

2- تداوم کاهش قیمت نفت، مشتقات نفتی و محصولات پتروشیمی به دلیل رکود جهانی 

3- زیان های اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا و کاهش درآمدهای مالیاتی به واسطه آن

4- تشدید رکود بخش خدمات ناشی از شیوع کرونا

5- کاهش تقاضای جهانی محصولات معدنی و افت بهای فلزات جهانی

6- کاهش سطح تقاضای مصرفی اقتصاد داخلی کشور به دلیل کاهش قدرت خرید مردم

7- افزایش هزینه های دولت ناشی از مجموع وقایع اخیر شیوع ویروس کرونا

8- کسری رو به تزاید منابع درآمدی بودجه سال ۹۹

به گزارش فارس، برخی از چالش هایی که عنوان شده، نوظهور نبوده و از سالیان گذشته در اقتصاد ایران وجود داشته و با شیوع پدیده منحوس کرونا بیشتر خودنمایی می‌کند. بنابراین برای رفع این چالش ها همان طور که در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، برنامه ششم توسعه و اصلاح ساختار بودجه از سوی مقام معظم رهبری تاکید شد باید در اولویت سیاست گذاران و مجریان باشد.

انتهای پیام/ب

captcha