همراه داشتن شناسنامه و کارت ملی یا شماره ملی برای رای دادن، ضروری است دستور ستاد انتخابات کشور به استانداران و فرمانداران درباره تعرفه‌های انتخاباتی تشریح جزئیات پروتکل های بهداشتی ۲۸ خرداد عضو مجلس خبرگان: حضور حداکثری مردم در انتخابات، افزایش اقتدار نظام در عرصه بین‌الملل را به‌دنبال دارد طومار مردم تفرش در راستای حضور حداکثری در انتخابات نماینده ولی فقیه و جمعی از نمایندگان استان مرکزی در مجلس مردم را به حضور در انتخابات دعوت کردند تلاش دشمن برای دلسرد کردن مردم/با مشارکت بالا آنان را ناامید کنیم همتی طرفدار پرداخت حقوق‌های نجومی به مدیران است/ بررسی طرح تفحص از حقوق‌های نامتعارف به زودی در صحن مجلس اراک و 3 شهرستان استان مرکزی در وضعیت نارنجی و 8 شهرستان زرد هستند وقتی تاجزاده و رفقا بدون نظارت استصوابی هم مردود شدند
پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۷
کد خبر: 70782
تاریخ انتشار: ۱۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۹

گزارش| جهش تولید از دیدگاه اعضای خبرگان رهبری / مقام معظم رهبری آینده روشنی را برای کشور ترسیم کردند

گروه استان‌ها ــ امسال سال تحقق حقیقی «حوّل حالنا...» و حرکت به‌سمت پیروزی حقیقی است، پیروزی‌ای که دغدغه مقام معظم رهبری و دلسوزان انقلاب و اسلام است و باید باور کنیم کاری سخت و پیچیده نیست و با همت و همکاری می‌توان به آن دست‌یافت.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، «یا مقلّب القلوب و الابصار» را امسال در حالی خواندیم که دنیا و کشورمان در حال مبارزه با ویروسی است که در نخستین قدمش اگرچه فاصله بین انسان‌ها را ایجاد کرد اما دل‌های بسیاری را به هم نزدیک و ایمان قلبی‌مان را به «حوّل حالنا...» چند برابر کرده است.

امسال سالی است که به‌تعبیر مقام معظم رهبری سال "جهش تولید" نام نهاده شده اما در این تعبیر قدرتی نهفته است که اگر همت کنیم قدرت ایران و ایرانی دوباره به جهانیان ثابت می‌شود و می‌توانیم با عمل ثابت کنیم که شعار قدرت‌طلبان  در برابر اراده ایرانیان هیچ است و محلی از اعراب ندارد.

لزوم حضور جوانان در عرصه‌های تولید

اما لازمه رسیدن به این درجه از قدرت همت و اراده‌ای جوان می‌خواهد تا ره صدساله یک‌شبه‌ طی شود و بی‌نیازی در همه عرصه‌های اقتصادی، نظامی، فرهنگی و سیاسی را با اقتدار و عزت شاهد باشیم.

امسال سال پیروزی است و امروز ما نیازمند تدابیر و راهنمایی‌های بزرگان هستیم ولی باید با توجه به تأکید مقام معظم رهبری جوانان به عرصه بیایند و قدرت توانایی‌شان را باور کنیم تا دوباره امید و تلاش به جامعه بازگردد.

ملتی که محتاج باشد ذلیل است

آیت‌الله سید رحیم توکل عضو مجلس خبرگان رهبری بر استحکام پایه‌های اقتصادی تأکید کرد و اظهار داشت: ملتی که محتاج باشد ذلیل می‌شود، اگر در اقتصاد دستمان به‌سوی دنیای کفر بلند باشد آن‌ها می‌توانند به‌راحتی ما را زمین بزنند.

استاد حوزه علمیه با اشاره به ارزش و اهمیت "جهش تولید" عنوان کرد: مقام معظم رهبری پایه‌ها را محکم می‌کنند تا  داخل مستقل بوده و دست نیاز به‌سوی بیگانه‌ای که نمی‌خواهد سر به تن ما باشد دراز نکنیم.

و این حقیقتی است که شعار مرگ بر آمریکا در سایه قدرت اقتصادی است که می‌تواند تحقق پیداکرده و باید به‌سمت ایجاد فضای مناسب برای جوانان و نخبگان برای دستیابی به این قدرت حرکت کنیم.

حمایت مسئولان و اصلاح قوانین و مقررات گام نخست حرکت به‌سمت "جهش تولید" است

ولی رسیدن به این فضا نیازمند بسترسازی است که حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد حاج‌ابوالقاسم دولابی به آن اشاره و تصریح کرد: برای جهش تولید در ابتدا باید حمایت‌ها به‌صورت کامل‌تری توسط مسئولین انجام شود و قوانین و مقررات دست‌وپاگیر کم و راه برای گسترش تولید تسهیل و باز شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری به ارائه راهکار پرداخته تأکید کرد: مالیات از تولیدکنندگان باید برداشته شود و تولیدکننده فرصت داشته باشد که روی پای خود بایستد و کسب‌وکار آن‌ها رونق پیدا کند، وام‌های زودبازده نیز توسط دولت در اختیار جوانان و مبتکران و افرادی که ایده دارند قرار گیرد تا کارگاه‌های تولیدی زودبازده را دایر کنند و به این وسیله جهشی درزمینهٔ تولید ایجاد شود.

امروز ما نیازمند شناسایی بسترهایی هستیم که می‌تواند ما را به‌سمت این جهش تولید برده و نیازهای کشور را با تعیین اولویت برطرف کند.

شناسایی، اولویت‌گذاری و بهره‌برداری سه محور اصلی تولید

رئیس مرکز راهبری اقتصاد مقاومتی حوزه‌های علمیه برای پیگیری و تحقق شایسته شعار سال در سه محور نکات مهمی ارائه می‌دهد که محور اول شناسایی، اولویت‌گذاری و بهره‌برداری از ظرفیت‌های بالفعل و بالقوه تولید کشور برای جهش مطلوب است.

حجت‌الاسلام احمدعلی یوسفی یکی از این بسترها را بخش کشاورزی می‌داند و خاطرنشان می‌کند: رأی تحقق شعار سال، یعنی جهش تولید، ابتدا باید تمام ظرفیت‌های تولیدی بالفعل کشور در بخش کشاورزی، صنعت، خدمات، گردشگری و ... شناسایی شوند، ظرفیت‌های شناسایی‌شده در اولین فرصت باید اولویت‌گذاری شوند.

فرهنگ‌سازی و تربیت نسل جوان دغدغه امام خمینی(ره) بوده است

اما کنار هر اقدامی باید توجه ویژه‌ای نیز به نسل آینده و تربیت جامعه داشته باشیم و به خود و دیگران یادآور شویم که اگر امام خمینی(ره) امید خود را معطوف به دبستانی‌ها می‌دانست فقط یک توجه ساده نبوده است بلکه با روشن‌بینی می‌دانست آینده را باید جوانانی در دست بگیرند که امروز در مقطع ابتدایی در حال تحصیل هستند.

بیشتر بخوانید

همان‌طور حجت‌الاسلام احمدعلی یوسفی اصطلاح "جهش تولید" را عبارتی جامع توصیف می‌کند و می‌گوید: باید توجه داشته باشیم که منظور از تولید صرفاً تولید کالاهای فیزیکی نیست بلکه تولیدات علمی و فرهنگی به‌خصوص تقویت تولیدات فرهنگی مناسب در فضای مجازی را هم شامل می‌شود ولی بااین‌حال تولید کالاها و خدمات فیزیکی حائز اهمیت فراوانی است.

ارتباط مستقیم جهش تولید با زیرساخت‌های اقتصادی

آیت‌الله محسن حیدری عضو مجلس خبرگان رهبری تنها نسخه شفابخش کشور را توجه به "اقتصاد مقاومتی" و "تولید" عنوان و تأکید می‌کند: جهش مرحله‌ای است که با زیرساخت‌ها ارتباط دارد، باید با همت تولیدکنندگان، کارآفرینان، دولتمردان، دستگاه‌های دولتی، بخش خصوصی، مراکز دانش‌بنیان و جوانان نخبه و افرادی که سررشته‌دارند با برنامه‌ریزی در راستای جهش تولید‌ کشور اقدامات اساسی شود.

وی بر حضور جوانان تأکید دارد و خاطرنشان می‌کند: جهش تولید بدون برنامه مناسب و انقلابی و کارآمد محقق نمی‌شود و همه در این زمینه باید مشارکت کنند و دولت باید راه را برای جوانان بیشتر باز‌ کند چون نقش مهمی دارند.

نکته قابل‌توجه در رسیدن به شرایط مطلوب علاوه بر ایجاد بستر مناسب اصلاح ساختارها نیز است که باید در اولویت قرار گیرد.

اصلاح ساختارها و نظام‌های اقتصادی حاکم بر کشور می‌تواند علاوه بر تسریع تولید با جلوگیری از فساد و رانت‌خواری در جامعه اعتمادسازی کند و عامل حضور جوانان و سرمایه‌داران در عرصه‌های تولید شود.

امسال سالی است که می‌توانیم «حوّل حالنا...» را در آن رقم بزنیم و به‌سمت پیروزی حقیقی حرکت کنیم، پیروزی‌ای که دغدغه مقام معظم رهبری و دلسوزان انقلاب و اسلام است و باید باور کنیم کاری سخت و پیچیده نیست و با همت و همکاری می‌توان به آن دست‌یافت.

انتهای پیام/456/ش+

captcha
آخرین اخبار