مشارکت ۴۹ درصدی مردم استان مرکزی در انتخابات ریاست جمهوری/بیاتی از حوزه تفرش،آشتیان و فراهان به مجلس راه یافت/پایان شمارش آرای شورای شهر در استان مرکزی مضرات شیر موز که باورش سخت است!  ۹ فوتی و شناسایی ۱۳۶مورد مبتلا به کرونا ویروس در استان مرکزی  اعضای منتخب دوره ششم شورای شهر خنداب و جاورسیان مشخص شدند 2 کشته در حوادث رانندگی روز گذشته در استان مرکزی  منتخبین شورای شهرهای کمیجان و میلاجرد مشخص شدند سقوط بالگرد حامل صندوق‌های اخذ رای در دزفول/ یک نفر کشته و ۱۱ زخمی درخشش ملت در اولین آزمون قرن/ آیت‌الله رئیسی؛ هشتمین رئیس جمهور ایران اسامی اعضای دوره ششم شورای شهر تفرش اعلام شد کشف780 دستگاه گوشی تلفن همراه در توقیف 2دستگاه خودروی شوتی در شازند
یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۴:۱۷
کد خبر: 70751
تاریخ انتشار: ۱۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۶
کارشناس فرهنگی و مذهبی:

امام سجاد (ع) مسیرِ درستِ مثبت‌اندیشی را نشان می دهند/ صحیفه سجادیه بیانی از نوع ارتباط‌گیری مخلوق با خالق

یک کارشناس مذهبی گفت: امروز در جامعه عده ای در قالب روشن فکری ادعای مثبت اندیشی و جذب نیروهای مثبت دارند اما گاهی به مسیر نادرست می روند و این جاست که باید مسیر درست مثبت اندیشی را از امام سجاد (ع) بیاموزند.

حجت الاسلام رضا بابایی کارشناس مسائل فرهنگی و مذهبی در گفتگو با دیار آفتاب؛ در خصوص ارزش‌های نهفته در صحیفه‌ی امام سجاد (ع)، ضمن بیان اینکه بزرگان به ترتیب نهج البلاغه و صحیفه سجادیه را برادر و خواهر قرآن می خوانند، در توضیح این موضوع گفت: قرآن کتاب خداست که بر سینه پیامبر وحی شده است و چراغ راه انسان هاست که شامل بیاناتی کامل و ارزنده و کلیاتی در خصوص دستور العمل زندگی و نوع نگاه انسان به دنیا است اما با توجه به نیاز بشر به جزییات این دست دستور العمل ها، کُتُبی مانند نهج البلاغه و صحیفه سجادیه ریزه کاری ها را به ما آموزش می دهند.

بابایی افزود: در واقع بیان جزییات برنامه زندگی انسان بعد از پیامبر (ص) بر عهده اهل بیت (ع) است و ایشان نیز در راستای تثبیت جامعه اسلامی به مقتضای شرایط عصر خود اثری را بر جای گذاشته اند که نهج البلاغه و صحیفه سجادیه نمونه ای از آنهاست. البته این دست موارد را نیز می توان از فعالیت های امام حسن مجتبی (ع) و جریان سازی مکتب امام حسین (ع) نیز برداشت کرد.

وی به شرایط حاکم بر 30 سال دوران امامت امام سجاد (ع) و نوع برخورد ایشان با این شرایط پرداخت و بیان کرد: دوران امامت امام زین العابدین (ع) در برهه ی خفقان بعد از عاشورا، حکومت مروان و حجاج بن یوسف قرار داشت به همین جهت ایشان اجازه برگزاری کلاس های درس به مانند دوران امام صادق (ع) را نداشتند به همین دلیل معارف دینی و خدا شناسی را در قالب دعا به جامعه ارائه دادند و این چنین وارد میدانِ آموزش و پرورش شدند.

معارف الهی در قالب دعا

این کارشناس مذهبی به لایه های درونی و بیرونی صحیفه سجادیه اشاره کرد و ادامه داد: لایه بیرونی این کتاب در واقع همان شکل دعا و نیایش و ظاهر کار است اما درون کتاب را که نگاه بیندازیم جنس درونی این کتاب متفاوت است. باید گفت که این لایه در راستای تبلیغ و تبیین دین، ارزش های اخلاقی، معارف قرآنی و آداب بندگی است.

وی با بیان اینکه خدا شناسی و جهان شناسی از جمله مطالبی است که در این کتاب بحث می شود، اضافه کرد: وقتی در قرآن نگاهی می اندازیم، با لایه هایی مواجه می شویم و اینجاست که می فهمیم برای دریافت علمِ قرآن نیازمند معلم هستیم و اینجا معلم ما اهل بیت(ع) هستند. حال امام سجاد (ع) در این کتاب مباحث خدا شناسی را تبیین می کنند و در مورد جهان شناسی و انسان شناسی، عالم غیب، فرشتگان، رسالت انبیا و جایگاه پیامبر و اهل بیت ایشان، فضایل و رذایل اخلاقی و شیوه هایی که شیطان در گمراه کردن انسان به کار می گیرد، به زیبایی با زبان دعا صحبت می کنند و این مطالب ارزنده را دریافت می کنیم.

صحیفه سجادیه بیانی از نوع ارتباط‌گیری مخلوق با خالق

بابایی بیان نوع ارتباط خالق و مخلوق را یکی دیگر از ویژگی های صحیفه سجادیه دانست و تشریح کرد: گفته می شود که اگر فردی بخواهد صحبت خالق را بشنود قرآن بخواند اما سوال اینجاست اگر کسی بخواهد با خالق خود سخن بگوید این برقراری ارتباط چه آداب و روشی دارد؟ این جاست که باید گفت صحیفه سجادیه نمونه ای است که امام سجاد (ع) در آن نحوه ارتباط مخلوق و خالق را به ما می آموزند و عبادت و نوع دعا کردن را برای ما تعریف می کنند که برای نمونه زیباترین و بالاترین دعای آن، دعای مکارم اخلاق است.

وی پرداخت به مسائل اجتماعی، اقتصادی و اشاره به تاریخ و نعمات الهی را از دیگر موارد مطرح شده در این کتاب برشمرد و اظهار کرد: البته باید در کنار صحیفه سجادیه کتاب شیرین و زیبای رساله حقوق ایشان را هم دید که به زیبایی در آن حق اعضای بدن و حق الله تعریف شده است.

این کارشناس مذهبی ضمن تاکید بر مظلومیت صحیفه سجادیه در جامعه، در خصوص ترغیب افراد به سمت این کتاب گفت: از طرفی با افرادی روبه هستیم که نسبت به این کتاب عقیده و شناخت دارند پس باید از این افراد خواسته شود که در برنامه های عمومی به بهترین شکل به دعاهای این کتاب توجه شود و به عنوان نمونه توسط مداحان خوش صدا در ویژه برنامه های مختلف خوانده شود.

وی افزود: آنهایی هم که این کتاب را نمی شناسند، وظیفه ماست که مفاهیم مطرح شده را به آنها آموزش دهیم و برای بررسی آن وقت بگذاریم؛ یعنی اینکه به عنوان مثال شیوه های شیطان در گمراه کردن انسان را برای جلوگیری از گناه یاد دهیم یا از عواقب گناهان و تاثیر آن بر زندگی اجتماعی بگوییم.

کتابی که شیوه دعا کردن را به ما می آموزد/ وقتی امام سجاد (ع) مسیرِ درستِ مثبت‌اندیشی را نشان می دهند

بابایی در خصوص نحوه دعا کردن با بیان ماجرایی از امام سجاد (ع) به تبیین این مهم پرداخت و عنوان کرد: جایی در احوالات امام سجاد (ع) داریم که ایشان از محلی عبور می کردند. متوجه شدند که شخصی در حالت نیایش و سجده و دعا است. امام متوجه دعای شخص شدند که دعایی جالب بود. این شخص این طور دعا می کرد که خدایا بلا بفرست و صبر بر بلا را هم بفرست. وقتی امام(ع) این دعا را متوجه شدند از این ایشان سوالی کردند که چرا این چنین دعا می کنی؟ گفت چه کنم؟ گفتند چرا جنس دعای شما جنس درستی نیست و به شخص گفتند که دعا کنید خداوندا نعمت بده و شکر نعمت را هم به من بده. امروز در جامعه عده ای در قالب روشن فکری ادعای مثبت اندیشی و جذب نیروهای مثبت دارند اما گاهی به مسیر نادرست می روند و این جاست که امام سجاد (ع) مسیر درست مثبت اندیشی را نشان می دهند.

وی در همین خصوص ادامه داد: چرا اشتباه دعا می کنیم؟ چرا نوع دعا کردن را بلد نیستیم؟ چرا نوع حرف زدن با خالق را نمی دانیم؟ باید نوع حرف زدن با خالق را بیاموزیم. امام(ع) در صحیفه تمام این کار را به دوش گرفتند و به ما یاد می دهند که چطور باید دعا کنیم. وقتی ایشان در این کتاب جهان شناسی، انسان شناسی و خداشناسی را به ما یاد می دهند، نوع نگاه و دعا کردن را نیز به ما می آموزند.

چرا زبور آل محمد

این کارشناس مذهبی در خصوص چرایی زبور آل محمد نامیدن صحیفه سجادیه نیز عنوان کرد: زبور کتاب وحی شده به حضرت داوود (ع) است که از آهنگ، وزن و قافیه خاصی برخوردار بوده به همین دلیل با توجه به اینکه دعاهای امام سجاد (ع) در صحیفه آهنگ خاصی را داراست این کتاب را به زبور شبیه کرده است و به همین واسطه آن را زبور آل محمد می نامند.

وی خاطر نشان کرد: آهنگ مناجات امام سجاد (ع) از انسان دلبری می کند و بعد از مدتی وقتی انسان جنس و وجودش به این دعا آمیخته شد این کتاب ما را به وجد می آورد و به همین دلیل است که بزرگان آن را زبور آل محمد می نامند.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار