بازدید استاندار مرکزی از طرح فاصله گذاری اجتماعی قدردانی مجدد رهبر انقلاب از مجموعه درمانی کشور/ طرح غربالگری کار بزرگی است گزارش تصویری| بازدید فرمانده سپاه استان و استاندار مرکزی از کارگاه های تولید ماسک اراک پوستر/ ولادت امام سجاد(ع) بزرگترین واحد صنفی تولید ماسک کشور در استان تهران افتتاح شد+تصاویر فرضیه ترور بیولوژیکی با کرونا منتفی نیست/ آمریکایی‌ها برای ایرانیان اشک تمساح می‌ریزند ناگفته‌های غسالِ زن از درگذشتگان کرونایی فاطمی‌نیا: درک عظمت حضرت عباس(ع) از عقول ما خارج است حضور تمام عیار سپاه و بسیج در مبارزه با بیماری منحوس/ فعالیت های گروه های مردمی در تامین تجهیزات پزشکی، نشانه ی وحدت ملی و روحیه بسیجی ملت تولید روزانه 30 هزار ماسک در سطح استان توسط گروه های جهادی/ به کارگیری 9 هزار جهادگر در مقابله با ویروس کرونا
دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۶
کد خبر: 70546
تاریخ انتشار: ۰۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۵
تور مجازی

مسجد جامع ساوه

مسجد جامع ساوه یكی از آثار ارزشمند معماری ایرانی و اسلامی است كه از اوایل قرن ششم و دوره سلجوقی به یادگار مانده است.

به گزارش دیار آفتاب؛  مسجد جامع ساوه یكی از آثار ارزشمند معماری ایرانی و اسلامی است كه از اوایل قرن ششم و دوره سلجوقی به یادگار مانده است.

این بنای مذهبی زیبا و با صلابت، گنجینه غنی از هنر نقاشی، كاشیكاری و گچبری است كه با شكوه و ظرافت خاصی خلق شده و یكی از اصیل ترین یادمان های هنری را فراروی بینندگان گذاشته است.

با ورود اسلام به ایران، مساجد به عنوان پایگاه های مهم فرهنگی و اجتماعی جایگاه خاصی را در كالبد ارتباطات مردمی و پیشبرد امور مختلف با رویكرد فرهنگ اسلامی ایرانی داشته اند و یكی از جلوه های مهم در معماری مساجد دوران های مختلف اسلامی این است كه خاستگاه ناب ترین احساس و هنر ایرانی بوده و هر یك از این بناها گفتمان فرهنگی دوران خود را در ظرافت های هنری به نمایش می گذارد.

مسجد جامع ساوه با یك حیاط ، گنبد و ایوان، مناره و شبستان، دو محراب قدیمی با كتیبه ای به خط كوفی و دو محراب عصر صفوی با كیتبه خط ثلث، یكی از بناهای مذهبی زیبا و دیدنی است كه جلوه های اصیلی از هنرهای ناب را در چای جای پیكره خود دارد.

ذوق و قریحه ایرانی و تفكر عمیق اسلامی در لابه لای كاشی‌ها و مقرنس‌های مسجد جامع خود نمایی می كند، مسجدی كه جزو نخستین آثار مذهبی و مساجد ساخته شده ایران محسوب می شود.

وجود شبستان ها و دهلیزهای آجری در این مسجد كه هر چشمه آن بیش از سه متر عرض و 20 متر طول دارد از ویژگی های مسجد جامع ساوه است.

محراب این مسجد قدیمی ، كتیبه های متعدد عمودی و افقی دارد كه سه جانب آن را فرا گرفته و روی آن ها به خط ثلث و كوفی سوره های قرآن مجید نظیر سوره قدر ، اخلاص و جمعه گچبری شده است.

در ضلع غربی میانه شبستان ها نیز ایوان با شكوهی تعبیه شده كه در هر جانب آن حجره ای با درگاه تنگ و كوتاه قرار دارد و به نظر می رسد كه این حجره ها كاربری اعتكاف داشته و منزلگاه افرادی بوده كه خسته از گرد سفر می رسیدند و شبی را در جوار این مكان معنوی بیتوته می كردند.

گنبد مسجد جامع ساوه به قطر 14متر و ارتفاع 16 متر یكی از بخش های عظیم و با شكوه این مكان معنوی است كه ارتفاع ساق یا گردنه گنبد چهار متر است.

ساق این گنبد از درون با كاشیكاری زیبا آراسته شده كه در موازات آن با خط بسیار نفیس و زیبایی خاصی عبارات 'بسم الله الرحمن الرحیم'،'لا اله الا الله'،'هو رب العرش العظیم'، و 'توكلت الی الله' نقش بسته است.

وسعت محوطه مسجد 42 در 42 متر مربع است و در سه جانب آن ساختمان ها، ایوان ها و شبستان ها قرار دارند.

بیرون چهاردیواری مسجد جامع ساوه، مناره ای با ارتفاع 14 متر و قطر سه و نیم متر وجود دارد كه از نظر هنر معماری قابل توجه است .

كتیبه های یادگار بر پیكره مسجد جامع ساوه كاری از استادان بنام میراحمد بن میر حاج بنای قمی، استاد جمال بن جمال الدین قمی و استاد عبدالله كاشیكار است و این مسجد قابل قیاس با مساجد قدیمی موجود در شهر یزد و شوش است.

لینک ورود به تور مجازی (اینجا)

انتهای پیام/

captcha