بازدید استاندار مرکزی از طرح فاصله گذاری اجتماعی قدردانی مجدد رهبر انقلاب از مجموعه درمانی کشور/ طرح غربالگری کار بزرگی است گزارش تصویری| بازدید فرمانده سپاه استان و استاندار مرکزی از کارگاه های تولید ماسک اراک پوستر/ ولادت امام سجاد(ع) بزرگترین واحد صنفی تولید ماسک کشور در استان تهران افتتاح شد+تصاویر فرضیه ترور بیولوژیکی با کرونا منتفی نیست/ آمریکایی‌ها برای ایرانیان اشک تمساح می‌ریزند ناگفته‌های غسالِ زن از درگذشتگان کرونایی فاطمی‌نیا: درک عظمت حضرت عباس(ع) از عقول ما خارج است حضور تمام عیار سپاه و بسیج در مبارزه با بیماری منحوس/ فعالیت های گروه های مردمی در تامین تجهیزات پزشکی، نشانه ی وحدت ملی و روحیه بسیجی ملت تولید روزانه 30 هزار ماسک در سطح استان توسط گروه های جهادی/ به کارگیری 9 هزار جهادگر در مقابله با ویروس کرونا
دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۲:۳۹
کد خبر: 70486
تاریخ انتشار: ۰۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۷

«درخت به» و «پسران سالخورده» کتاب‌هایی با داستان هایی کوتاه برای ایام نوروز

شیوع بیماری کرونا در ایام نوروز 99 باعث شده تا در خانه بمانیم. در این روزها یکی از بهترین کارها کتابخوانی است که علاوه بر لذت مطالعه، ما را با آثار همشهریان خود آشنا می کند.

به گزارش دیار آفتاب؛ حسام الدین مطهری نویسنده جوان اراکی است که آثار متعددی از او منتشر شده است.

او که در سال 1399، سی و سه سالش تمام می شود، تا به حال توانسته 8 اثر را در قالب های مختلف روانه بازار چاپ و نشر کند. آثار او به ترتیب سال چاپ عبارتند از: کلت 45(رمان-سال92)، حاشیه بر کتاب(یادداشت هایی درباره کتابخوانی-سال 92)، راهنمای کتاب(دستنامه انتخاب کتاب و مطالعه، سال93)، بیرون افتاده از کفن(داستان بلند-سال93)، مزمزه کلمات(یادداشت هایی درباره کتابخوانی-سال94)، درخت به(مجموعه داستان-سال94)، تذکره اندوهگینان(رمان، سال96) و پسران سالخورده(مجموعه داستان-سال97).

مطهری که در سال 1387 به تهران مهاجرت کرده و سابقه نوشتن در روزنامه های رسمی کشور را دارد، به تازگی به زادگاهش یعنی اراک بازگشته است.

شاید معروف ترین اثر منتشر شده از او، اولین اثرش(کلت 45) باشد که رمانی در مورد فعالیت منافقین، پیش و پس از انقلاب اسلامی ایران است. این اثر داستان خانواده ای را در دهه 1350 دنبال می کند که وارد فعالیت های سیاسی می شوند. این اتفاق روند زندگی آن ها را تحت تاثیر خود قرار می دهد. فعالیت های سیاسی این خانواده به سازمان مجاهدین خلق گره می خورد و حوادث تا سال 1360 ادامه می یابد. مخاطب در این کتاب با محوریت و فعالیت سازمان مجاهدین خلق (منافقین) در سال های قبل و بعد از انقلاب آشنا می شود. داستان دو شخصیت اصلی دارد، اما ماجراهای رمان، زندگی خانواده ای چهار نفره را دنبال می کند.

نام کتاب از اسلحه مورد استفاده نیروهای ساواک و مجاهدین خلق(منافقین) نشئت می گیرد و نمادی از قدرت است که روزی در دست تمامی این افراد جای داشت.

او در مصاحبه ای درباره این رمان عنوان می کند: من حداقل موضوع کتابم را سیاسی نمی‌بینم، بلکه پیش از هر چیز آن را یک موضوع انسانی می‌دانم و معتقدم که این افراد(منافقین) در حق ملت، همنوعان خویش و در حق تاریخ این ملت خیانت بزرگی کردند و مردم باید نسبت به آن آگاه باشند چرا که آگاهی مردم می‌تواند در هر گونه مبارزه‌ای علیه آنان سازنده باشد.

مطهری ادامه می دهد: در داستان کلت ۴۵ نگاه این بود که از یک جامعه کوچک شروع کنم. زمانی که می‌خواهم بگویم جامعه ما هر زمان ممکن است به دلیل کور شدن چشم و گوش و تعقل، رو در روی یکدیگر قرار گیرد و ندانیم به چه علت در مقابل هم ایستاده‌ایم، سعی کردم نشان دهم با تعطیل شدن تعقل و انسانیت ممکن است افراد خانواده در تقابل با یکدیگر قرار گیرند و می‌توان این خانواده را بسط داد و یک کشور را در نظر گرفت.

بخشی از داستان کلت45 در اراک اتفاق می افتد

وی افزود: بخشی از داستان به اراک باز می‌گردد چرا که خاطره خوشی از مسجد محل(مسجد سید تقی تقوی در کوی علی بن ابی طالب) دارم و دیگر اینکه شهید "مهدی سلطانی"،  یکی از شهدایی است که به دست مجاهدین خلق ترور شد و معلم قرآن همان مسجد و ساکن همان محله بود. همچنین عکس ۲۰ شهید محله ما در شبستان مسجد نصب شده بود که همواره با نگاه به عکسشان نسبت به ایشان احساس دین می‌کردم و از سوی دیگر در نگارش داستان نیاز به گریز بود که به این منظور داستان را در اراک خلق کردم.

مطهری درباره کتاب دیگر خود می گوید: کتاب دیگرم که "تذکره اندوهگینان" نام دارد درباره انسان در جست و جوی شادی است، داستانی که در قرن چهارم و در یک فضای عرفانی شکل گرفته است.

داستان بلند «بیرون افتاده از کفن»  نام اثر دیگری از این نویسنده جوان است که در سال 92 نوشته شده و داستان آن درباره عقوبت گناه است. روایت درگیری شخصیت‌های رمان با زندگی، پس از یک واقعه هولناک. بنا به گفته نویسنده «بیرون افتاده از کفن» رمانی آخرالزمانی است که شخصیت‌هایش در مواجهه با واقعه‌ای هولناک می‌کوشند زنده بمانند. آن‌ها پذیرفته‌اند که عقوبت گناهان‌شان را پس می‌دهند.

5 اثر دیگر مطهری شامل 3 اثر درباره مطالعه و کتابخوانی است(حاشیه بر کتاب، راهنمای کتاب و مزمزه کلمات) و 2 اثر دیگر (درخت به، پسران سالخورده) مجموعه داستان های کوتاهی است که خواندن آن خالی از لطف نیست.

آثار این نویسنده خوش قلم اراکی را می توانید از کتابفروشی های سراسر کشور خریداری کرده و در ایام عید نوروز 99 که به دلیل شیوع بیماری کرونا مجبور به خانه نشینی هستید مطالعه کنید تا علاوه بر لذت مطالعه، از وقتتان به بهترین شکل ممکن استفاده کرده باشید.

انتهای پیام/

captcha