تنها راه نجات «هپکو» بازگشت به وزارت صمت و «ایمیدرو» است/نگران شرایط «هپکو» هستیم انهدام باند قاچاق سلاح و مهمات غيرمجاز در عمليات پليس استان مركزي/كشف 46 قبضه سلاح جنگي واگذاری «هپکو» به «شستا» هیچ توجیهی ندارد و اشتباه است عصبانیت آمریکا از گزارش سازمان ملل درباره ترور سردار سلیمانی قیمت روز گوشی موبایل در ۱۹ تیر متولی حمایت از تولید کنندگان ادوات کشاورزی وزارت صمت است/ کشور سالانه به 2500 کمباین برنج نیاز دارد تکلیف سود مشارکت پیش‌فروش خودرو چیست؟/تعرض به حقوق مصرف‌کننده امکان دسترسی به شبکه اینترنت برای ۶۶۰ روستای استان مرکزی فراهم‌شده است عراق|موفقیت حشد شعبی در شکست نقشه داعش برای حمله به موصل جمهوری‌خواهی در بریتانیا؛ آیا الیزابت‌دوم آخرین ملکه است؟
پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۱
کد خبر: 69960
تاریخ انتشار: ۰۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۸
با شهر پدران نامدار ایرانی بیشتر آشنا شوید؛

تفرش؛ شهری دیدنی در انتهای جاده های پر پیچ و خم

تفرش شهری است که علاوه بر اماکن گردشگری متعدد و دیدنی، خاستگاه بسیاری از دانشمندان پر آوازه ایرانی هم بوده است.

به گزارش دیار آفتاب؛ تفرش با مرکز استان یعنی شهر اراک در حدود ۸۵ کیلومتر فاصله دارد و در شمال شرق آن، در منطقه‌ای کوهستانی قرار دارد. ارتفاع آن از سطح دریا حدود ۱۹۷۰ متر است. در حال حاضر شهر تفرش از طریق اتوبان تهران- ساوه و تهران- قم به تهران متصل می‌شود.

چگونه به تفرش برسیم؟

مسیر تهران- ساوه: مسافرانی که از راه ساوه به تفرش می‌روند، مسیر تهران تا ساوه را از مبدأ عوارضی، معمولاً در یک ساعت و سی دقیقه طی می‌کنند. پس از عبور از ساوه و طی مسافتی حدود ۵۰ کیلومتر در جاده ساوه- اصفهان، از این جاده خارج و وارد جاده تفرش می‌شوند. از ابتدای جاده تفرش نیز ۳۵ کیلومتر تا این شهر فاصله است.

مسیر تهران- قم: مسافرانی که از جاده تهران- قم به تفرش می‌روند، پس از طی مسافتی حدود ۴۰ کیلومتر در جاده قم- اراک، قبل از سه راهی «سلفچگان»، وارد جاده ساوه می‌شوند و پس از طی کردن ۱۷ کیلومتر، به دو راهی باغ یک رسیده و از آنجا با پشت سر گذاشتن ۱۷ کیلومتر، به تفرش می‌رسند.

تفرش شهر بزرگانی چون پروفسور «محمود حسابی» پدر فیزیک نوین ایران، استاد «عباس سحاب» (پدر کارتوگرافی ایران)، استاد ابوالقاسم سحاب(مورخ و نویسنده)، پروفسور «احمد پارسا» (پدر گیاه شناسی ایران)، دکتر ابوالقاسم بهرامی (پدر میکروب شناسی ایران) و دکتر اردشیر قوام زاده (فوق تخصص خون و یکی از برترین محققان جهان) است که به دلیل وجود همین مفاخر به شهر پدران نامدار ایرانی لقب دارد.

مشاهیر و بزرگان پرورش یافته در تفرش هر کدام خالق نقشی بر پیکره علم و فرهنگ این مرز و بوم هستند. حضور بزرگان خوشنویس در این دیار گواه دیگری بر جوهره ذاتی باسوادی و هنر در تفرش است که نام این شهر را برای همیشه بر تارک کشور به نیکی حک کرده است.

به نقل از اسناد و مدارک موجود و دست‌نوشته‌ها و میراث به‌ جامانده، تفرش از دیرباز خاستگاه اندیشمندان، کاتبان و بزرگان بوده و در سفرنامه ها و کتب معتبر تاریخی بر  این ویژگی صحه گذاشته شده است. در این مکان امامزاده های واجب التعظیمی وجود دارد که امامزاده محمد از اجداد مقام معظم رهبری یکی از این امامزادگان مقدس است.

امروز نیز این شهر با واحدهای دانشگاهی جایگاه خود را در حوزه علم و ادب حفظ کرده است و یکی از قدیمی ‌ترین مناطق استان مرکزی است که در آثار تاریخی با نام «طبرس» از آن یاد شده‌ است. تاکنون بیش از ۵۰ اثر تاریخی در این شهرستان به ثبت  ملی رسیده است.

در ادامه با ما همراه باشید تا اماکن دیدنی این شهرستان زیبا را با یکدیگر ببینیم.

مسجد جامع شش ناو

در زیر این کوه چشمه‌ای قرار دارد که از سقف کوه می‌چکد و به دلیل اینکه جنس سنگ آهکی می‌باشد بر اثر گذشت زمان دو استلاکمیت (قندیل) به وجود آمده که از سقف کوه آویزان است.

captcha