برنامه‌ریزی برای اجرای 4 مرحله نهضت کمک مؤمنانه تا پایان سال در کشور/به دنبال ارائه خدمات تخصصی و بازتعریف کمک مؤمنانه هستیم تأخیر در انتخاب استانداران، زیان‌بار و حاشیه‌ساز/ روند ترمیم دولت با انتخاب استاندار تکمیل می‌شود بهره‌گیری از درس های دفاع مقدس برای رسیدن به اهداف و آرمان‌های انقلاب ویژه برنامه محرومیت زدایی هفته دفاع مقدس در استان مرکزی صحنه مبارزه با دشمنان خدمت‌رسانی به مردم و رفع محرومیت است/توزیع ۳۵۵ هزار بسته معیشتی در استان مرکزی توانمندسازی افراد هدف اصلی برنامه‌های حمایتی باشد محرومیت‌زدایی و تلاش برای رفع مشکلات مردم دفاع مقدس نوین است/ تهیه بسته پیشنهادی بسیج برای مردمی کردن اقتصاد برای ارائه به دولت آغاز سال تحصیلی ۲۳۵هزار و ۵۰۰ دانش‌آموز استان مرکزی تسلیت رهبر انقلاب اسلامی به خانواده علی لندی قهرمان نوجوان ایذه‌ای حب الحسین یجمعنا؛ زمزمه جا ماندگان و زائران اربعین حسینی در فضای مجازی
شنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۷
کد خبر: 69419
تاریخ انتشار: ۰۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۴
متخصص بیماری های عفونی راهکارهای پیشگیری از کرونا را توضیح می دهد

حضور در اماکن شلوغ و سفرهای غیر ضرور، ممنوع/ هنگام عطسه و سرفه جلوی دهانمان را بگیریم/ شستشوی دستها فراموش نشود

متخصص بیماری های عفونی، گفت: برای پیشگیری از کرونا، در اماکن شلوغ حضور نداشته باشیم، سفرهای غیر ضرور ممنوع، هنگام عطسه و سرفه جلوی دهان را بگیریم، از دست دادن و روبوسی خودداری کنیم، تغذیه مناسب داشته باشیم و از تماس با حیوانات پرهیز کنیم.

به گزارش دیار آفتاب؛ دکتر نادر زرین فر متخصص بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی اراک در خصوص راه های پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا، گفت: برای جلوگیری از انتقال کرونا، یکی از موثرترین کارها، جلوگیری از تماس با افراد دیگر است، به این معنی که از دست دادن و روبوسی در این ایام جدا پرهیز شود.

وی ادامه داد: بسیاری از افراد بیمار، علائم خفیفی دارند ولی در واقع ناقل این ویروس هستند و با تماس بدنی با سایر افراد، آنان را هم مبتلا می کنند.

سفرهای غیرضرور، ممنوع

متخصص بیماری های عفونی اضافه کرد: راهکار دیگر برای پیشگیری از انتقال این ویروس، عدم حضور در اماکن شلوغ است. لذا افراد از حضور در چنین اماکنی خودداری کنند و در این ایام سفرهای غیر ضرور نداشته باشند.

آداب تنفسی را رعایت کنید

وی رعایت آداب تنفسی را دیگر راهکار جلوگیری از انتقال ویروس کرونا دانست و تصریح کرد: حتما در هنگام عطسه و سرفه از دستمال کاغذی یا ماسک استفاده شود و اگر در دسترس نیست آرنج خود را مقابل دهان و بینی گرفته تا از انتشار ذرات آلوده به اطراف جلوگیری شود.

شستشوی مکرر دست ها فراموش نشود

زرین فر شستشوی مکرر دست ها را بسیار ضروری دانست و تاکید کرد: حتما در طول روز چندین و چند بار دستهای خود را با آب و صابون بشویید و اگر این امکان برایتان فراهم نیست می توانید از ژل های حاوی الکل برای ضد عفونی کردن دستانتان استفاده کنید.

تغذیه سالم و عدم تماس با حیوانات

این متخصص بیماریهای عفونی با اشاره به تاثیر تغذیه مناسب در قوی شدن بدن در مقابل بیماری ها، گفت: استفاده از سبزی، میوه و لبنیات در این ایام توصیه می شود. همچنین از مصرف گوشت های نیم پز مانند همبرگر و ... و غذاهای آماده پرهیز شود. همچنین تماس با حیوانات می تواند در ابتلا به این ویروس بسیار موثر باشد، چرا که این بیماری میان انسان و حیوانات مشترک است. لذا از تماس با دام ها خصوصا شتر و گوسفند جلوگیری شود یا اگر کسی با این حیوانات سر و کار دارد حتما از وسایلی مانند ماسک و دستکش استفاده کند و پس از اتمام کار این وسایل را دور بیندازد.

کنترل کرونا در فصل گرما؟ شاید

وی در خصوص کاهش انتشار ویروس کرونا در فصل گرما، گفت: با توجه به اینکه این ویروس از شروع فصل سرما در دنیا گسترش پیدا کرده، لذا نمی توان در مورد کاهش قدرت آن در فصل گرما نظر قطعی داد ولی امیدواریم کرونا هم مانند ویروس سارس با تغییر فصل، کنترل شود و قدرت فراگیر شدنش از بین برود.

زرین فر خاطرنشان کرد: اگر هوشیاری و آگاهی مردم افزایش پیدا کند و به توصیه های گفته شده به صورت جدی عمل شود می توان جلوی گسترش این بیماری را گرفت، لذا می توان در این ایام دانشگاه ها، مدارس و ادارات را تعطیل نکرد ولی همه باید به بهداشت فردی اهمیت ویژه ای قائل شوند تا بتوان بیماری را کنترل کرد.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار