باند متخلف در حوزه آثار تاریخی در خمین متلاشی شد بازسازی 15 درصد از منازل روستایی استان مرکزی از مهمترین اتفاقات سال 98 بود قنات تاريخي ابراهيم آباد اراك تحقق «جهش تولید» با تلاش مسئولین، فعالان اقتصادی و مردم/ تشکیل کمیسیون ویژه حمایت از تولید در راستای تحقق شعار سال پوستر/ ولادت سالار شهیدان، امام حسین علیه السلام و روز پاسدار مبارک باد ۳۰۰۰ عدد ماسک غیربهداشتی در اراک کشف شد فیلم| ضد عفونی شهرک ولیعصر(عج) اراک توسط بسیج امداد گزارش تصویری| ضد عفونی شهرک ولیعصر(عج) اراک توسط بسیج امداد 668 نفر از بیماران مبتلا به کرونا در استان مرکزی بهبود یافتند/شناسایی ۳۳ مورد کووید۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته اخبار خوش همتی از اخذ وام صندوق بین المللی پول و آزادسازی منابع ارزی بانک مرکزی؛ پیگیری‌ها روند مثبت داشته است
شنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۷
کد خبر: 69308
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۸

آموزش غذا خوردن به پرندگان با کمک فیلم!

پژوهشگران "دانشگاه کمبریج" در بررسی جدید خود توانستند انتخاب غذای مناسب را با کمک فیلم به پرندگان یاد بدهند.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از ایسنا  بررسی جدید "دانشگاه کمبریج" (University of Cambridge) نشان می‌دهد پرندگان می‌توانند با تماشای تلویزیون یاد بگیرند که باید چه غذاهایی را بخورند و از چه غذاهایی دوری کنند.

این پژوهش نشان می‌دهد که پرنده‌ای موسوم به "چرخ‌ریسک سر آبی" (Eurasian blue tit) و "چرخ‌ریسک بزرگ" (Great tit) می‌توانند با تماشای فیلم‌هایی که همتایان آنها را در حال انتخاب غذای مناسب و اشتباه نشان می‌دهد، یاد بگیرند چه غذایی را بخورند و به چه غذایی نزدیک نشوند. یاد گرفتن این رفتار می‌تواند به پرندگان در دوری از غذاهایی که احتمالا سمی هستند، کمک کند.

پژوهشگران در این بررسی، از بادام‌هایی استفاده کردند که در یک بسته کاغذی سفید قرار داشتند. بادام‌های متفاوتی نیز به یک محلول تلخ آغشته شدند. واکنش پرندگان هنگام انتخاب بادام‌هایی که طعم خوب و یا طعم بدی داشتند، ثبت و سپس به پرندگان نشان داده شد. روی پاکت بادام‌های تلخ، نشانه مدوری چاپ شده بود.

واکنش پرندگان فیلم نسبت به غذاهای بدمزه، حرکاتی مانند تکان دادن سر و محکم پاک کردن نوک را در برداشت. هم چرخ‌ریسک سر آبی و هم چرخ‌ریسک بزرگ پس از تماشای رفتار پرندگان هنگام خوردن غذا، تعداد کمتری از بادام‌های تلخ را خوردند.

"لیزا هامالاینن" (Liisa Hamalainen)، از پژوهشگران این پروژه گفت: چرخ‌ریسک سر آبی و چرخ‌ریسک بزرگ با یکدیگر به جستجو پرداختند و رژیم غذایی یکسانی دارند؛ اما ممکن است تردید آنها در امتحان کردن غذاهای جدید، با یکدیگر متفاوت باشد. آنها می‌توانند با تماشای پرندگان دیگر، به سرعت یاد بگیرند که کدام غذا، بهترین انتخاب است. این روش می‌تواند زمان و انرژی مورد نیاز را برای امتحان کردن غذاهای متفاوت کاهش دهد و به آنها در دوری از اثرات بیماری‌زای خوردن یک غذای سمی کمک کند.

این پژوهش، در "Journal of Animal Ecology" به چاپ رسید.

انتهای پیام

captcha