شکوفه های بهاری در فراهان +عکس حمایت از اقشار و کسب و کار آسیب دیده در حد حرف باقی مانده است/رئیس جمهور روزهای طلایی تعطیلات نوروز را برای مدیریت کرونا از دست داد فاصله گذاری سلامت و معیشت/ کالگزیت آتش زیرخاکستر آمریکا/ تهران در فاز همه گیری/ دست رد بر سینه الزرفی روز‌های پراسترس یحیی/ فرصت نامحدود برای اتمام لیگ ها/ قرارداد فوتبالیست‌ها کاهش پیدا می‌کند بازخوانی اهداف دفاع مقدس یک وظیفه مهم است كشف 5 ميليون اقلام بهداشتي احتکار شده در طرح هاي نظارتي پليس در استان مركزي 897 نفر از بیماران مبتلا به کرونا در استان مرکزی بهبود یافتند/شناسایی 28 مورد جدید کووید۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته برگزاری همایش علمی فرهنگ ایثار، شهادت و حقوق شهروندی در اراک کارهای ماندگار دوران دفاع مقدس می تواند راهگشای بسیاری از مشکلات باشد كشف محموله واتر پمپ كمباين قاچاق در دليجان
سه شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۹
کد خبر: 69191
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۶
یادداشت؛

نقش مجلس یازدهم و رسانه ها در امید آفرینی چه خواهد بود؟

بنظر می رسد آنچه که در جریان رسانه ای و در بین دغدغه مندان کشور و حتی در خود مجلس نیز باید مورد توجه قرار گیرد تمرکز بر افزایش سطح امید در جامعه است چرا که مقوله امید تاثیرگذارترین شاخصه در سطح هر جامعه ای است و در فعل و انفعالات اجتماعی نقش تعیین کننده ای دارد.

به گزارش دیار آفتاب؛ انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی علی رغم همه فشارهای داخلی و خارجی با همه کم و کیف خود برگزار شد و احتمالا طی روزهای آینده با کوبیدن مهر تاییدِ شورای نگهبان باید آن را تمام شده بدانیم. فارغ از هر گونه تحلیل که چه کسانی و با چه گرایش سیاسی ای وارد مجلس شدند باید گفت تجربه مجلس های گذشته بالاخص مجلس دهم نشان می دهد که عملکرد ضعیف نمایندگان نه تنها بر اقبال مردم نسبت به گروه سیاسیِ دارای اکثریت کرسی ها در مجلس بلکه بر نوع نگاه مردم به جایگاه قوه مقننه نیز تأثیر داشته است.

در شرایط کنونی که گله مندی به حق مردم از وضعیت اقتصادی در سطح بالایی قرار دارد، مجلس یازدهم محلی است برای ترمیم اعتماد و اطمینان مردم نسبت به جایگاه و نقش مجلس شورای اسلامی. به عبارتی مجلس کنونی می تواند به عنوان محل تغییر وضع موجود شناخته شود و یا از طرفی دیگر حتی می تواند در گسترش ناامیدی در جامعه تاثیر منفی گذارد که حالت دوم ضربه بزرگی به پیروز این انتخابات و جریانات حامی آن وارد خواهد ساخت همانطور که این ضربه در مجلس دهم به وجهه سیاسی جریان حاکم بر مجلس دهم وارد شد.

بنظر می رسد آنچه که در جریان رسانه ای و در بین دغدغه مندان کشور و حتی در خود مجلس نیز باید مورد توجه قرار گیرد تمرکز بر افزایش سطح امید در جامعه است چرا که مقوله امید تاثیرگذارترین شاخصه در سطح هر جامعه ای است و در فعل و انفعالات اجتماعی نقش بسزایی دارد. اگر مقوله امید به آینده روند نزولی داشته باشد تقریبا می توان تمامی شاخص های اجتماعی دیگر را بی فایده و بی نتیجه دانست و بی تحرکی و عدم پویایی را به عنوان اصلی ترین سد برای پیشرفت هر کشور پذیرفت.  

باید گفت تغییر ظاهری در مجلس یازدهم خود می تواند مقدمه ای بر امید آفرینی در جامعه باشد چرا که با تغییر افراد وارد شده به مجلس حتی ناامید ترین های جامعه نیز در انتظار نقش آفرینی مثبت مجلس جدید خواهند بود البته عملکرد کوتاه مدت مجلس یازدهم جدای از عملکرد میان و بلند مدت آن در این خصوص تعیین کننده است و می تواند در جلب اعتماد عمومی موثر باشد.   

پر واضح است که یکی از اصلی ترین لازمه های کارآمدی مجلس افزایش سطح نظارت ها در بخش های کمی و کیفی است؛ این مهم به این معناست که ورودی های امروز مجلس از اولین روز آغاز به کار خود باید تحت دقیق ترین نظارت های عملکردی از طرف جریان رسانه ای و دغدغه مندان قرار گیرند و از طرفی خود مجلس نیز به صورت ساختاری، خود نظارتی قوی ای را آغاز کند. به نوعی یکی از عوامل تاثیر گذار بر شکل گیری یک مجلس قوی و کارآمد افزایش سطح نظارت در آن مجلس است.

نظارت را می توان در چارچوب های قانونی و یا خارج از چارچوب های ساختاری تعریف کرد به شکلی که در حوزه نظارت های ساختاری، هر خطا و یا اشتباه نمایندگان جدید باید در درون مجلس ترمیم شود و اصلاحیات لازم بر روی رفتار، عملکرد و سخن نماینده صورت گیرد.

اما آنچه که از اهمیت بالایی برخوردار است نحوه نظارت های خارج از چارچوب با عنوان نظارت های مردمی است؛ نظارت هایی که در مرحله های بعدی تبدیل به مطالبه گری های اصولی می شود. این جاست که نقش جامعه نخبگانی و قدرت آن در برقراری ارتباط با مردم یا به اصطلاح کف جامعه از اهمیت بالایی برخوردار می شود. پر واضح است که خواص اجتماعی و فرهنگی می توانند با تعریف چارچوب های نظارتی دقیق و ورود به حوزه مطالبه گری شرایط مناسبی را برای بازگشت امید به جامعه ایجاد کنند.

مطمئنا مطالبه گری و امید از رابطه دوسویه ای برخورداراست. ایجاد فضای مطالبه گری عمومیِ برآمده از نظارت های مردمی، امید آفرین است و از طرفی دیگر جامعه ای به سمت مطالبه گری خواهد رفت که امید به اصلاح داشته باشد.

در این میان وظیفه اصلی رسانه ها و دغدغه مندان انقلابی ایجاد امید در سطح جامعه است. نیاز اصلی جامعه امروز درک صحیح از شرایط کنونی و نگاه مثبت به آینده است که به واسطه آن بتواند با نظارتی دقیق و مطالبه ای اصولی مجلسی قوی را رقم بزند که این مهم باید توسط رسانه ها به خوبی مدیریت شود.

انتهای پیام/

captcha