چرا لقب امّ اَبیها (مادرِ پدر) را به حضرت فاطمه(س) نسبت می دهند؟ شهدا ستون‌های مستحکم عزت و سربلندی نظام اسلامی هستند حضور دو ورزشکار استان مرکزی در اردوی تیم ملی بسکتبال با ویلچر جزئیاتی از پنهان‌کاری‌های دولت در بودجه ۱۴۰۰/ نادران: ۱۷۵هزار میلیارد تومان مخفی شده بود/ دلار ۱۷۵۰۰ تومانی را دولت در بودجه آورده نه مجلس پیروزی‌های 2 سال اخیر بیشتر از 40 سال قبل است پشتوانه موضع وزیر آموزش و پرورش درباره بازگشایی مدارس چیست؟ اهداف تل‌آویو از تجاوز نظامی به سوریه ساعی یک سال محروم شد/ جریمه 10 میلیونی برای مدیر تیم‌های ملی ۷ نکته مهم از جدیدترین رزمایش موشکی پیامبر اعظم(ص) / تمرین MRSI سپاه با نمایش ذوالفقار و دزفول هایپرسونیک +عکس سرلشکر سلامی: با اقتدار در برابر دشمن ایستاده‌ایم/ پیام رزمایش سپاه دفاع از ارزش‌های حیاتی است
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۸
کد خبر: 67814
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۳
کارشناس مسائل اقتصادی:

ضعف عملکردی و مدیریتی، منشأ مشکل اقتصادی کشور/دولت بازار چند میلیارد دلاری کشورهای آسیایی را فدای تعامل با اروپایی ها نکند

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: تعامل با 15 کشور همسایه با جمعیتی حدودا 500 تا 600 میلیون نفر و بازار چند میلیارد دلاری قطعا می تواند نیاز کشور به تعامل با اروپایی ها را کاهش دهد. و این در حالی است که اروپایی ها نیز به این اذعان دارند که آینده اقتصاد به سمت آسیا خواهد آمد.

به گزارش دیار آفتاب؛ حسن روحانی رئیس جمهور اسلامی ایران در سخنرانی اخیر خود در مجمع سالیانه بانک مرکزی، گفت: «بخشی از اقتصاد ما به سیاست و به ویژه سیاست خارجی مرتبط بود و ما این را می‌دانستیم، اینکه کسی بگوید سیاست خارجی بی فایده است و ما مشکلات را بدون دخالت سیاست خارجی حل می‌کنیم، فقط به درون نگاه می کنیم ممکن نیست؛ من بلد نیستم البته اقتصاد دان هم نیستم؛ اگر اقتصاددانی بلد است که در شرایطی که تمام روابط خارجی تخریب شده و در شرایطی که مردم احساس کنند هر روز سخت‌تر می‌شود و تحریم‌های بین المللی به ما فشار آورد و در فروش محصولات از جمله نفت مشکل داشته باشیم، اقتصاد هم دست نخورد بیاید بگوید؛ من حداقل بلد نیستم.»

کارشناس مسائل اقتصادی:

ضعف مدیریتی؛ نیمی از مشکل اقتصادی کشور

گودرزی، کارشناس مسائل اقتصادی، در گفتگو با دیار آفتاب، در خصوص راهکارهای پیشبرد اقتصادی کشور در شرایط تحریم، گفت: اگر بخواهیم نگاهی به معایب و مزایای اقتصاد ایران بیندازیم می توان مواردی را برشمرد.

گودرزی اظهار کرد: ساختار اقتصاد ایران چندین دهه است که با مشکلاتی رو به روست که از جمله می توان به وابستگی مالی به نفت و مونتاژکاری در بخش صنایع اشاره کرد. تحریم ها نیز فشار مضاعفی بر اقتصاد کشور وارد کرده است. همچنین اشکالات مدیریتی یکی از اصلی ترین نقاط ضعف اقتصاد ایران محسوب می شود تا جایی که بنظر می رسد بیش از 50درصد مشکلات اقتصادی در کشور به دلیل ضعف های مدیریتی است.

وی به پتانسیل های اقتصاد کشور اشاره کرد و ادامه داد: از طرف دیگر منابع بسیار غنی معدنی و زیرزمینی و نیروی انسانی جوان را می توان به عنوان مزایا و پتانسیل های کشور در حوزه اقتصاد برشمرد. لذا به نظر می رسد اگر مدیریتی قوی بر سر کار باشد می توان از پتانسیل ها نهایت استفاده را کرد و ضعف ها را به حداقل کاهش داد.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به سخن چند روز گذشته صدر اعظم آلمان، گفت: آنگلا مرکل در سخنرانی خود این نکته را خاطرنشان کرد که "اروپا در حال عقب ماندن از اقتصاد آسیا است و در آینده شاهد آسیایی قوی در حوزه اقتصادی خواهیم بود". مثال آن را می توان پیشرفت اقتصادی کشورهایی مانند چین، هند، سنگاپور و ... دانست که در حال سبقت گرفتن از اقتصاد اروپا هستند و به نظر می رسد آینده اقتصاد جهان به سمت آسیا خواهد آمد.

اقتصاد مقاومتی به معنای قطع ارتباط با خارج نیست

وی اضافه کرد: پیشبرد اقتصاد کشور صرفا با توجه به خارج کشور و بدون نگاه به داخل یا صرفا بدون نگاه به روابط خارجی و فقط با نگاه داخلی امکان پذیر نیست بلکه همانطور که مقام معظم رهبری هم در سال های گذشته بیان فرمودند، اقتصاد مقاومتی با توجه به توان داخلی و تعامل متعارف با دیگر کشورها تعریف می شود. به این معنی که قطع رابطه اقتصادی با خارج از کشور مد نظر نیست.

اصلاح سیستم بانکی و مالیاتی نیاز اقتصاد کشور

گودرزی گفت: اصلی ترین کاری که باید برای اقتصاد کشور انجام بگیرد اصلاح سیستم بانکی است، همینطور اصلاح نظام مالیاتی کشور می تواند بسیاری از مشکلات اقتصادی را برطرف کند چرا که بنا بر اظهارات اخیر مسئولین میزان فرار مالیاتی در کشور به حدود 50درصد می رسد که اگر این میزان دریافت شود می تواند بسیاری از مشکلات کشور را برطرف کند.

وی با بیان اینکه اگر توجه بیشتری به رهنمودهای اقتصادی مقاومتی در سال های گذشته داشتیم، بسیاری از مشکلات کشور حل می شد، گفت: باید تلاش کرد تا به سمت اقتصاد مقاومتی حرکت کرد و به رهنمود های آن عمل کرد. در واقع با نگاه به داخل می توان مشکلات اقتصادی کشور را برطرف کرد.

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: رهبر انقلاب در خطبه های این هفته نماز جمعه فرمودند که باید قوی باشیم و این قوی شدن صرفا در مسائل نظامی نیست بلکه در مسائل اقتصادی هم نیاز به قوی تر شدن وجود دارد و عمل کردن به نسخه های اقتصاد مقاومتی می تواند در این زمینه کشور را یاری دهد.

تعامل اقتصادی با کشورهای همسایه و آسیایی جایگزین اروپاست

وی اضافه کرد: تعامل با 15 کشور همسایه با جمعیتی حدودا 500 تا 600 میلیون نفر و بازار چند میلیارد دلاری قطعا می تواند نیاز کشور به تعامل با اروپایی ها را کاهش دهد. و این در حالی است که اروپایی ها نیز به این اذعان دارند که آینده اقتصاد به سمت آسیا خواهد آمد.

گودرزی با اشاره به مجمع اقتصادی اورآسیا، گفت: عضویت در این مجمع مزایای خوبی را پیش روی اقتصاد ایران باز می کند و می توان با عضویت در آن از فرصت هایش استفاده کرد.

وی خاطرنشان کرد: لذا نهایتا باید گفت می توان با نگاه به توان داخلی و ضمن ارتباط با خارج، مشکلات اقتصادی را کاهش و رونق اقتصادی را در کشور افزایش داد.

انتهای پیام/

captcha