کاهش 8 درجه ای دمای هوا از فردا/ بارش باران و برف در کشور آغاز می‌شود عکس/کمپین «من هم رأی می دهم چون...» در اراک تشکیل شد مواضع مهم نماینده ولی فقیه در خصوص اتفاقات تبلیغاتی در شهر اراک امتناع وحدت میان جهان‌بینی دینی و ناسیونالیسم افراطی جزئیات برنامه ائتلاف اصولگرایان برای نجات اقتصاد در گفتگو با خاندوزی/ مجلس یازدهم باید معضل «تعارض منافع» را برچیند قاعده «اهم و مهم» و ضرورت شکل گیری مجلس انقلابی/ چگونه یک مجلس در تراز انقلاب شکل می‌گیرد؟ مرگ کارگر بر اثر ریزش ناگهانی سقف در زرندیه چرا دستیاران اسکوچیچ معرفی نمی‌شوند؟ بانک‌ها ملزم به امهال ۵ساله بدهی واحدهای تولیدی شدند گلزار شهدای کرمان، امسال مقصد راهیان‌نور می‌شود؟
چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۸
کد خبر: 67683
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۶
به مناسبت سالروز پایین کشیدن مجسمه شاه در اراک؛

مردم انقلابی اراک 26 دی شبانه مجسمه شاه را سرنگون کردند/ شهادت سه نفر در پی تیراندازی نیروهای گارد شاهنشاهی

پژوهشگر تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی در اراک، گفت: 26 دی ماه مردم اراک شبانه به سمت میدان شهدا(باغ ملی) حرکت می کنند و مجسمه شاه را سرنگون می کنند تا آغازی بر بیرون راندن شاه از کشور و پیروزی انقلاب اسلامی در ایران باشد.

به گزارش دیار آفتاب؛ 26 دی ماه 1357 و همزمان با تظاهرات گسترده ضد رژیم شاهنشاهی در سراسر کشور، مردم انقلابی اراک در اقدامی شجاعانه مجسمه شاه را که در میدان شهدای کنونی قرار دارد سرنگون کردند و مقدمات پیروزی انقلاب اسلامی را بیش از پیش فراهم کردند.

ناصر شفیعی، پژوهشگر تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در اراک در گفتگو با دیار آفتاب، در خصوص این واقعه، گفت: در بحبوحه تظاهرات ضد رژیم شاهنشاهی مردم در سال 1357، مردم شهر های مختلف کشور در اقدامی خودجوش، سعی در به پایین کشیدن مجسمه شاه داشتند که یکی از نمونه های آن در عاشورای همان سال در اراک اتفاق افتاد.

وی افزود: پس از کشتار 17 شهریور سال 57 و در جو ضد رژیمی که در آن سال ها استمرار داشت، احساسات مردم بیش از پیش جریحه دار شد. در شهر اراک نیز تعداد زیادی از مردم که تعدادشان در برخی روزنامه ها تا 20هزار نفر هم گزارش شده، از صبح 25 دی ماه در اعتراض به رژیم استبدادی در سطح شهر حضور داشتند. این جمعیت که با شعارهایی ضد رژیم شاهنشاهی در سطح شهر راهپیمایی می کردند، کم کم به سمت دانشگاه اراک که در آن زمان مدرسه عالی علوم نام داشت حرکت می کنند و نماز ظهر را در آنجا اقامه می کنند.

به آتش کشیدن اداره ساواک به دست مردم اراک

شفیعی اضافه کرد: پس از اقامه نماز در مدرسه عالی علوم، جمعیت به سمت اداره ساواک که در محدوده فعلی بیمارستان قدس قرار داشته حرکت می کنند و در مقابل ساختمان ساواک شعارهایی علیه شاه و رژیم استبدادی سر می دهند. البته افرادی نقل کرده اند که در آن زمان ساختمان ساواک خالی بوده و همین باعث می شود تا مردم به درون آن نفوذ کرده و آن اداره را به آتش بکشند.

وی افزود: پس از آن جمعیت هزاران نفری مردم به سمت میدان شهدای فعلی(باغ ملی) حرکت کرده و سعی در پایین کشیدن مجسمه شاه داشتند که به علت استحکام زیاد بنای مجسمه موفق به این کار نمی شوند. در همین حین نیروهای نظامی گارد شاهنشاهی به سمت مردم تیراندازی می کنند که باعث شهادت سه نفر و زخمی شدن تعداد قابل توجهی می شود.

شهادت سه نفر در پی تیراندازی نیروهای گارد شاهنشاهی

شفیعی ادامه داد: یک نفر به نام علی اسکندری در خیابان حصار و دو نفر دیگر به نام های حجت الله رضایی و ابوبکر پیروت(از کارکنان ماشین سازی) در کوچه فعلی دو شهید(سهام سلطان) به شهادت می رسند. همین امر باعث می شود تا رهبران مردم معترض حاضر در خیابان، جمعیت را به آرامش دعوت کنند تا از تلفات بیشتر جلوگیری شود چرا که نیروهای نظامی آماده تیراندازی بودند و ممکن بود با ادامه تنش ها افراد بیشتری به شهادت برسند.

سرنگونی شبانه مجسمه شاه توسط نیروهای انقلابی

این پژوهشگر تاریخ شفاهی انقلاب و دفاع مقدس در اراک خاطرنشان کرد: پس از آرام شدن وضعیت در آن روز، نیروهای مردمی شبانه به سمت باغ ملی حرکت کرده و مجسمه شاه را به هر ترتیب سرنگون می کنند و این آغازی برای بیرون راندن شاه از کشور و پیروزی انقلاب اسلامی در ایران می شود.

انتهای پیام/

captcha