حمایت از تولیدات برتر دومین رویداد ملی تولید محتوای دیجیتال بسيج پرونده لوایح مرتبط با FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام بسته شد فرمانده بسیج دارخوین شادگان به شهادت رسید توصیه‌های شهید سلیمانی به سلیمانی‌ها؛ سه پیام اخلاقی به جوانان  ادارات اراک روز پنج شنبه تعطیل شد  بشقابتان را سالم کنید طرح شهید رهنمون در مسجد علی ابن ابیطالب (ع) اراک سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی منصوب شد رصد و شناسایی ۱۵ مورد تخلف انتخاباتی در فضای مجازی شکست هیمنه رسانه ای دشمنان مهمترین رسالت جوانان و نوجوانان انقلابی است
چهارشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۸
کد خبر: 67601
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۳
استاندار استان مرکزی مطرح کرد

احداث بیش از 22هزار واحد مسکونی در استان مرکزی

استاندار مرکزی با بیان اینکه مقرر است در قالب طرح ملی مسکن در سطح استان حدود 22هزار واحد مسکونی ساخته شود، گفت: از این تعداد حدود 3هزار واحد در کلانشهر اراک احداث خواهد شد.

به گزارش دیار آفتاب؛ امروز در جلسه شورای مسکن که با حضور اعضای مرتبط در استانداری مرکزی برگزار شد در خصوص جزئیات طرح اقدام ملی مسکن بحث و تبادل نظر شد.

سید علی آقازاده استاندار مرکزی در این جلسه با بیان اینکه مقرر است در قالب طرح ملی مسکن در سطح استان حدود 22هزار واحد مسکونی ساخته شود، گفت: از این تعداد حدود 3هزار واحد در کلانشهر اراک احداث خواهد شد.

وی افزود: با توجه به اینکه زمین مد نظر برای ساخت این 3هزار واحد در قراردادی که طی سال های گذشته مابین شهرداری اراک و جهاد خانه سازی منعقد شده بود، در اختیار این سازمان بوده بوده و هزینه هایی در آن انجام داده، مقرر شد تا پس از انجام اقداماتی از جمله زیرسازی زمین تا آسفالت ریزی و ...، 750 واحد از 3هزار واحد احداثی در اختیار جهاد خانه سازی قرار گیرد. همینطور 250 واحد دیگر در طرح های آتی به جهاد خانه سازی تحویل خواهد شد تا نسبت به هزینه های صورت گرفته تسویه حساب صورت گیرد.

آقازاده، با اشاره به اینکه در این طرح نمی توان برای سازمان ها و ارگان های دولتی سهمی را در نظر گرفت، تصریح کرد: با توجه به محدودیت واحد ها و اینکه این طرح ملی بوده و باید در اختیار افرادی که بضاعت کمتری دارند قرار بگیرد، لذا باید از واگذاری زمین ها به سایر سازمان ها و وزارت خانه ها جهت مسکن کارمندانشان جلوگیری کرد. ولی به عنوان مثال مددجویان بهزیستی که شرایطشان با این طرح مطابقت دارد می توانند در این طرح شرکت کرده و صاحب خانه شوند.

احداث بیش از 22هزار واحد مسکونی در صورت همکاری دستگاه ها

وی ادامه داد: قول می دهیم اگر همه دستگاه های استانی همکاری داشته باشند بتوان بیش از 22 هزار واحد مسکونی تعهد داده شده، تحویل مردم استان داد. البته مشکل اصلی در اراک و شهرهای بزرگ استان مانند ساوه است.

استاندار مرکزی گفت: البته جدا از طرح مسکن ملی توافقی هم با کمیته امداد صورت گرفته تا هزار واحد مسکونی برای افراد تحت پوشش این سازمان ساخته شود و امیدواریم در دهه مبارک فجر کلنگ ساخت این واحد ها به زمین بخورد و عملیات آن شروع شود.

زمین احداث 5هزار واحد مسکونی جدید در اراک دیده شده

وی افزود: همچنین زمین های دیگری در محدوده شهری اراک دیده شده تا علاوه بر واحد های تعهد داده شده در طرح ملی مسکن، 5 هزار واحد مسکونی دیگر ساخته شود که امیدواریم تا 6 ماه آینده کارهای آن نهایی شود.

آقازاده اضافه کرد: با اجرای طرح ملی مسکن علاوه بر خانه دار شدن اقشار نیازمند، بازار کار بسیار خوبی هم برای افراد زیادی تشکیل می شود. امیدواریم بتوان سهم 22هزار واحدی را هر چه زودتر شروع کرده و تا 2 یا 3 سال آینده به بهره برداری رساند.

در این جلسه زندیه وکیلی معاون عمرانی استاندار مرکزی کل زمین مد نظر برای ساخت مسکن ملی در اراک را حدود 10هکتار دانست و گفت: از این میزان حدود 2 هکتار جهت ساخت معابر طرح 24 متری در اختیار شهرداری اراک قرار داده شده است. بخشی دیگر که متناسب با 750 واحد مسکونی است در اختیار جهاد خانه سازی قرار می گیرد و مابقی آن که حدود 50 تا 60 هزار متر مربع و متناسب با ساخت 2هزار واحد است، در قالب طرح مسکن ملی در نظر گرفته می شود.

همچنین احمد مرزبان مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: سهم استان در اجرای طرح اقدام ملی مسکن ۲۰ هزار و ۸۹۰ واحد است که سازمان ملی متعهد به ایجاد 4هزار و پنج واحد شده است و باید به‌صورت مشارکتی ساخته  شود. همچنین ۲ هزار و ۴۰ واحد در تعهد بنیاد مسکن، ۲ هزار و ۸۴۵ واحد در تعهد بازآفرینی شهری است.

وی با اشاره به سهم 12 هزار واحدی شهر های مهاجران و امیرکبیر در این طرح، افزود: در مرحله نخست ثبت‌نام این طرح، چهار هزار و ۵۰۰ نفر برای شهرهای جدید امیرکبیر و مهاجران و یک‌هزار و ۹۹۱ نفر برای سایر شهرهای استان مرکزی ثبت‌نام کرده‌اند.

/انتهای پیام

captcha