انتقاد قوه قضائیه از معرفی قطره چکانی متخلفان ارزی/ ۴۴۵ متخلف ارزی بازداشت شدند فردا؛ آخرین مهلت دریافت کارت ورود به جلسه کنکور کارشناسی ارشد ثبت نام آزمون استخدامی دستگاه های دولتی در مرداد/ جذب ۴۰ هزار نفر نخستین دوره سواد رسانه ویژه دختران برگزار می شود افزایش قیمت نان در استان مرکزی از هفته آتی شیفت ایثار کارگری در کارخانه فولاد هیربرد زرندیه برگزار شد معاون شهردار تفرش متهم به دریافت رشوه است/ پرونده وی در مراحل تحقیق مقدماتی قرار دارد مجمع نمایندگان مرکزی پیگیر مشکلات «هپکو» از وزیر کار و تأمین اجتماعی باشند وقتی نظارت بر قیمت ها بین اصناف و صمت پاسکاری می شود/ گرانی یا گرانفروشی؟ کمک مؤمنانه یاری گر اقشار آسیب‌پذیر جامعه است /همدلی ملت ایران در دنیا بی‌نظیر است
سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۱
کد خبر: 67590
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۳
لیبرال ها پای کلاس درس مدیران انقلابی؛

از مجاهدت ها تا عذرخواهی خاضعانه؛ جلوه ای از مدیر تراز انقلاب اسلامی

اشتباه جان خراش سانحه سقوط هواپیمای اکراینی، نشان داد که مدیر انقلابی حتی در زمان اشتباه نیز جلوه ی انقلابی خود را دارد و به هیچ وجه از زیر مسئولیت ها فرار نخواهد کرد در صورتی که مدیر لیبرال علاوه بر اینکه برای اشتباهش دلیل سازی های متعدد می کند حتی در برهه ای از زمان طلب کار نیز می شود.

به گزارش دیار آفتاب؛ آن‌چه که این روزها در قاب رسانه دیده می شود نمونه ای از مدیریت تراز انقلاب اسلامی است. در همین ابتدای نوشته باید گفت، مدیریت آن هم در بُعد شخصیِ فردِ مسئول را نمی توان در هیچ سیستم و حکومتی، در مرحله اجرا، بدون اشکال و ضعف دانست ( البته گاهی سیستم ها ظرفیت پذیرش اشخاص را ندارند که جای این بحث در این نوشتار نیست) اما وجود چند مولفه مهم در حوزه مدیریت انقلابی نه تنها از یک مدیریت اصولی و دارای چارچوب رونمایی می کند بلکه تفاوت ساختارهای حکومتی و اعتقادی را به نمایش می گذارد که متاسفانه طی چند ساله اخیر در فضای مدیریت سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور چنین مسئله مهمی، تجلی آن چنانی نداشته است. این در حالی است که می توان ادعا کرد که در اتفاقات روزهای گذشته به نوعی کلاس درسی برای دیگر مدیران سیاسی و اقتصادی کشور به نمایش گذاشته شده است.

غرض، پرداخت تخصصی به حوزه مدیریت نیست اما در نگاهی ساده، معمول و معقول می توان گفت که مدیر واقعی در شناسایی نیازها و در کنار آن، شناسایی پتانسیل‌های انسانی و منابع موجود، در جهت رفع همان نیازها و ترسیم عملیات بالفعل‌سازیِ بالقوه‌ها و ورود به فاز اجرایی، فعال است و برای پیشبرد اهداف مورد نظر، تمام موارد ذکر شده را در یک برنامه ریزی جامع مد نظر دارد. شاید تفاوتی که بتوان در تعریف ارائه شده از مدیر انقلابی و مدیر در دیگر مکتب‌ها، بیان کرد این است که مدیر انقلابی به واسطه ترکیبی از شجاعت و تدبیر پیش‌روی می کند. البته نه شجاعتی که فقط برآمده از داشته های سخت افزاری است بلکه این جا سخن از شجاعتی برآمده از اعتقادات و مبانی فرد مسئول و از سویی نگاه خاص این چنین مدیری به آرمان های مدنظر ملت است. همچنین موضوع تدبیر نیز بر اساس تلفیقی از داشته های سخت افزاری و نرم افزاری قابل بررسی و توجه است. این در حالی است که صداقت، صراحت، خضوع یا به عبارتی دیگر مردمی بودن و مجاهدت، دیگر مولفه های یک مدیر انقلابی است که اولا برآمده از قدرت اعتقادی اوست و دوما در شرایط حساس، بخشی از این مولفه های مدیریتی خود را به نمایش می گذارد.

ابتدا نگاهی به دیدگاه امام (ره) و رهبر معظم انقلاب نشان می دهد که خدمت رسانی به مردم یکی از اصلی ترین مولفه های ایشان برای مدیر تراز انقلاب است. به نوعی باید گفت اگر بخواهیم چنین مولفه ای را در بین مدیران، علی الخصوص مدیران نظامی کشور، با توجه به شرایط حال حاضر، جستجو کنیم، در برداشت اول باتوجه به نقش آفرینی تمامی این افراد در دفاع مقدس و در مراحل مختلف نظامی ای که انقلاب اسلامی در سطح منطقه پشت سر گذاشته است، این برداشت نشان از آن دارد که نیروهای نظامی در انجام وظیفه خود مجاهدت تمام عیار داشته اند که نمونه بارز و مثالی آن، سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی بوده است که به واسطه این مجاهدت در تشییع با شکوه پیکر این شهید والامقام ارتباط عمقی وی با مردم قابل رویت بود. نکته قابل توجه دیگر این است که اگر بخواهیم بعد خدمت رسانی نیروهای مسلح، در عرصه خدمت به مردم را خارج از وظیفه سازمانی و اصلی آنها مورد بررسی قرار دهیم، نمونه های بسیاری از خدمت رسانی به مردم قابل بیان است که حوادث پس از سیل بهار 98 و زلزله کرمانشاه اثباتی بر این مدعاست. این در حالی است که اگر بخواهیم از کنار هزاران و یا میلیون ها فعالیت های جهادی تیم های نظامی کشور در مناطق محروم بگذریم و به آن توجهی نداشته باشیم، چنین کاری به دور از انصاف است چرا که بسیاری از محرومیت های جامعه تحت فعالیت های همین نیروهایی که به صورت خالصانه و مردمی تلاش کرده اند، رفع شده است و این شهادتی است که مردم مناطق محروم می توانند به آن اذعان کنند.

حال در حوزه ای دیگر؛ مگر نه اینکه رهبر معظم انقلاب شروط رسیدن به شکوفایی، استقلال و رهایی کشور از آسیب‌های اجتماعی را «اتحاد و انسجام ملی»، «فرهنگ انقلابی»، «مسئولان شجاع، فعال و پرکار»، «اقتصاد و تولید قوی، مبتنی بر مدیریت کارآمد و توانایی‌های داخلی» می‌دانند. با نگاهی به نیروهای نظامی می توان تمام شروط ذکر شده در بالا را در عملکرد این افراد یافت. نگاه به توانایی های داخلی و تکیه برآنها و استفاده از ابزار های این چنینی در عملکرد نیروهای مسلح قابل لمس است و نمونه ی برآمده از تدابیر علمی و شجاعانه و با تکیه بر مدیریت کارآمد آن، پالایشگاه ستاره خلیج فارس است که در اوج تحریم های اقتصادی با تکیه ی بخشی از نیروهای مسلح بر توان جوانان داخلی ساخته شد و امروز که بنزین می توانست یکی از اصلی ترین فضاهای موجود برای وارد سازی ضربه از طرف دشمن به کشور باشد، کشور را به خودکفایی رساند. همه این موارد در حالی است که دراین نوشتار به سادگی از کنار راه سازی ها و حرکت دادن کشور در مسیر پیشرفت گذشته ایم و فقط به نمونه هایی از اقدامات نیروهای نظامی اشاره می کنیم.

در کنار همه موارد ذکر شده پیشرفت نیروهای نظامی در عرصه فناوری موشکی بر هیچ کس در دنیا پوشیده نیست و در نمونه آخرینش در پایگاه آمریکایی دیده شد که چگونه موشک های نقطه زن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خوش درخشیدند. اگر نخواهیم این پیشرفت چشم گیر، آن هم در شرایطی که فناوری موشکی کشور اصلی ترین بخش تحریمی بوده است را به عنوان دستاورد مدیران کارآمد و توانا تعریف کنیم، پس چه نامی باید برآن بگذاریم.

علی رغم عملکرد مثبت نیروهای نظامی در همه عرصه ها، البته نمی توان از کنار اشتباهات نیز گذشت و مطمئنا در این سطح عظیم از خدمت رسانی اشتباهات نیز قابل درک خواهد بود. همچنین به هر اندازه که شرایط سخت و نفس گیر می شود هر اقدام اشتباهی تبعات بیشتری نیز دارد. اما نکته حائز اهمیت نحوه برخورد مدیر تراز انقلاب اسلامی با اشتباهات صورت گرفته است. این جاست که جلوه شجاعت مخلصانه و خاضعانه مدیر انقلابی در برابر مردمش نمایان می شود.  

همانطور که مطرح شد مدیر انقلابی در شرایط خدمت رسانی در اوج مجاهدت است و در شرایط وقوع اشتباه نیز خاضعانه و مومنانه در محل عذر خواهی و پاسخ گویی قرار می گیرد و این نمونه مدیر تراز انقلاب است، که این روزها در رسانه ها می بینیم. نکته قابل توجه در این عرصه آنجایی است که هیچ یک از مسئولین دولتی در هیچ یک از دولت های حال و گذشته که حتی طبقه بندی فعالیت آنها به اندازه نیروهای نظامی حساس نبوده و نه در چنین شرایط حساسی که امنیت کشور در خطر باشد قرار گرفته اند، حاضر نبودند تا به این شکل عذرخواهی کنند و خود را در غم مردم شریک بدانند. برای نمونه نیازی نیست که زیاد به دور دست ها برویم نگاهی به عملکرد سیاسی و اقتصادی دولت حال حاضر نشان دهنده این مهم است که هیچ کس حتی حاضر نیست مطالب را برای مردم شفاف بیان کند و در رابطه با اقدامات خود توضیحاتی ارائه دهد. البته غرض به بیان بحث سیاسی نیست؛ هدف بیان تفاوت بین نیروهای انقلابی و لیبرال است که عده ای علی رغم همه مجاهدت ها و جان فدایی ها در مرحله اشتباه نیز آبروی خود را فدا می کنند ولی مدیر لیبرال کسی است که حتی برای اشتباهش دلیل سازی های متعدد می کند و در برهه ای از زمان طلب کار نیز می شود.

اشتباه جان خراش سانحه سقوط هواپیمای اکراینی، نشان داد که مدیر انقلابی حتی در زمان اشتباه نیز جلوه ی انقلابی خود را دارد و به هیچ وجه از زیر مسئولیت ها فرار نخواهد کرد.   

انتهای پیام/

captcha