منتخب مردم در حوزه انتخابیه خمین مشخص شد رعایت بهداشت فردی بهترین راه کنترل کرونا/ افراد از خرید بیش از حد نیازِ ماسک خودداری کنند افزایش تقاضا برای خرید ماسک، هیاهویی برای هیچ زمان پخش فصل دوم عصر جدید مشخص شد ابراز نگرانی پوتین از فعالیت تروریست‌ها در ادلب نوشابه‌های گازدار با بدن ما چه می‌کنند؟ هیچ آمار مثبتی از کرونا را از مردم پنهان نمی‌کنیم سخنگوی وزارت خارجه: قرار گرفتن ایران در فهرست سیاه FATF یک اقدام سیاسی است مبارزه با فساد باید از مسیر قابلیت‌های فرهنگ عمومی باشد مشارکت ایران در رویدادهای گردشگری روسیه/نهایی شدن لغو روادیدگروهی
شنبه ۰۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۳
کد خبر: 67273
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۷

آمریکا و استراتژی سوخته تهدید_مذاکره

پس از ترور فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در عراق که پرنفوذترین ژنرال نظامی چند دهه گذشته خاورمیانه بود آمریکایی ها با دو راهبرد به دنبال کاهش هزینه های اقدام احتمالی ایران هستند.

به گزارش دیار آفتاب؛پس از ترور فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در عراق که پرنفوذترین ژنرال نظامی چند دهه گذشته خاورمیانه بود آمریکایی ها با دو راهبرد به دنبال کاهش هزینه های اقدام احتمالی ایران هستند.

راهبرد اول تهدید ایران به جنگ در صورت پاسخ به ترور سردار سلیمانی است که شخص ترامپ مسئولیت آن را برعهده گرفته است و راهبرد دوم فشار سیاسی به ایران برای کاهش تنش در خاورمیانه و متقاعد کردن ایران به پرهیز از اقدام نظامی می باشد که پمپئو وزیرخارجه ایالات متحده آن را دنبال می کند.

در رابطه با راهبرد اول که مبتنی بر تهدیدات پی در پی ایران و اخیرا عراق است اگر نگاه واقع بینانه و جامعی به شرایط منطقه و جهان داشته باشیم درمی یابیم که تهدیدات رئیس جمهور آمریکا صرفا در راستای تأثیرگذاری بر اراده مقامات ارشد و ملت ایران است تا بتواند آن ها را از اتخاذ یک تصمیم قاطع دور کند.

‌ایالات متحده علی رغم تهدیدات مکرر ترامپ در شرایط یک جنگ فراگیر نیست ؛ رقابت سنگین با قدرت های نوظهور اقتصادی مانند چین و روسیه آمریکا را بشدت  دست به عصا کرده است چنانکه همین امروز روسای جمهور روسیه و چین در پیام هایی آمادگی خود را برای پر کردن جای آمریکا در عراق و کمک به توسعه این کشور اعلام کردند؛ از طرفی تعداد زیادی از پایگاهها نظامی آمریکا اهداف اولیه ای هستند  که در صورت حمله به آن ها تلفات سنگینی را به این کشور  تحمیل خواهند کرد.

‌ اختلال شدید در عرضه نفت به بازارهای بین المللی ؛ شکست پروژه های سرمایه گذاری صدهها میلیارددلاری آمریکایی ها در خاورمیانه و... از دیگر عواقب عملی کردن هرکدام از تهدیدات ترامپ علیه ایران است.

اما راهبرد دوم آمریکا که مبتنی بر رایزنی با کشورهای هم پیمان آن هاست عملا دستاورد خاصی برای جلوگیری از اقدام تلافی جویانه ندارد چرا که ایرانی ها پیش از این با پذیرش توافق برجام جز محدودیت های هسته ای هیچگونه دستاورد دیگری از مذاکرات طولانی با بلوک غرب نداشته اند لذا بنظر می رسد دول اروپایی ؛ عربی و ژاپن در اقناع مسئولین ایرانی برای جایگزینی مذاکره به جای انتقام ناکام خواهند بود و ایران این بار مسیر اقدام عملی را در پیش خواهند گرفت که قطعا هرگونه اقدام ایران سرآغاز تحولات سیاسی-اقتصادی تازه ای در منطقه و جهان خواهد شد.

صادق شاهوارپور

انتهای پیام/

captcha