انتظار جامعه کشاورزی از مجلس آینده تصویب قوانین توسعه محور برای روستاها است چگونه می‌توان نماینده اصلح را برای حضور در مجلس انتخاب کرد؟ اولویت اقتصادی مجلس قوی| پیشانی برنامه‌های مجلس یازدهم باید تولید ملی باشد کارنامه‌ قالیباف و دیکته‌های نانوشته‌ مدعیان/ «مدیریت جهادی» مجلس را هم متحول خواهد کرد رعایت توصیه های بهداشتی ساده مانع شیوع کرونا مهم‌ترین توصیه‌های بهداشتی برای جلوگیری از کرونا حضوری بنام حاج قاسم، برای امنیت و علیه تروریست های آمریکایی/دشمنان در تلاش برای کاهش تاب آوری عمومی تب و تاب خرید نوروزی اراکی ها در آستانه انتخابات جشنواره های خرید استانبول در نوروز 99 گزارش تصویری| من رای می‌دهم چون.../2
پنجشنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۲
کد خبر: 67042
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۲
هانی زاده:

توطئه های آمریکا در منطقه با شکست مواجه شده است

کارشناس مسائل بین المللی گفت: امریکا از هر ظرفیتی برای فشار به ایران استفاده می کند. اعمال تحریمها به ایران و همچنین فشار به کشورهای منطقه برای قطع روابط اقتصادی با ایران و غیره نتایج چندانی برای آمریکا نداشت.

به گزارش دیار آفتاب؛ حسن هانی زاده کارشناس مسائل بین المللی در گفتگوی اختصاصی با ندای تفرش با بیان این مطلب که حمله اخیر هواپیماهای آمریکایی به حشد الشعبی در منطقه القائم در مرز مشترک سوریه و عراق شرایط جدیدی را در این کشور بحران زده ایجاد کرده است، گفت: آمریکا از یک سال گذشته تاکنون در عراق دست به یارگیری جدید زده است تا عوامل سابق حزب بعث را بازسازی کنند؛ شیعیان وابسته به سفارت آمریکا را تشویق به تظاهرات علیه دولت و جریانهای سیاسی نزدیک به ایران کرده است.

هانی زاده اظهار کرد: این تظاهرات نزدیک به 2 ماه پیش با طرح مطالبات شروع شد و تاکنون ادامه دارد. با ورود مرجعیت و جریانهای شیعی اصولگرا و اتخاذ تدابیر هوشمندانه این بحران تا اندازه ای کاهش یافت.

این کارشناس مسائل بین المللی با اشاره به حمله آمریکا به حشد الشعبی و شهادت 25 نفر و و مجروحیت 70 نفر، افزود: این امر شرایط عراق را دگرگون ساخت؛ مردم متوجه تکرار سناریوی سوریه توسط آمریکا در عراق شدند. بعد از این حمله، مردم شعارهای خودشان را علیه آمریکا متوجه کردند و با تجمع در برابر سفارت آمریکا در حقیقت تلاش کردند تا نفرت و انزجار خودشان را از عملکرد آمریکائیها در عراق نشان دهند.

هانی زاده ادامه داد: در حال حاضر، سفارت آمریکا در حقیقت بخشی از نیروهای خودش را از عراق خارج کرد و این مسئله شکست سیاسی جدیدی در سیاستهای آمریکا در عراق ایجاد کرد و شرایط را به ضرر آمریکا تغییر داد.

وی بیان کرد: بمباران نیروهای حشد الشعبی موجب شده که مردم به جای طرح مطالبات خودشان، از دولت و مقامات عراقی خواستار اخراج نیروهای آمریکایی از خاک کشورشان شوند.

این کارشناس مسائل بین المللی با بیان این مطلب که آمریکا از ماههای گذشته درصدد بازسازی داعش در منطقه شرق فرات در سوریه برآمده است و در حال آموزش نیروهای داعش و انتقال این نیروها است، یادآور شد: حشد الشعبی مانع از ورود مجدد آمریکا به عراق شد. آمریکاییها تلاش کردند تا از این فضا برای ناآرام کردن عراق و ایجاد درگیری و انتقال داعش در عراق استفاده کنند که با شکست مواجه شدند.

هانی زاده با اشاره به نقش جریانهای عبری و عربی در حوادث عراق گفت: جریان عبری و عربی از سالها پیش توسط آمریکا و رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی کلیک زده شد. هدف جریان عبری عربی قطع روابط تهران و بغداد و ضربه زدن به محور مقاومت است. عربستان سعودی با پرداخت صدها میلیون دلار به برخی کشور های منطقه تلاش دارد تا یک سری روابط سیاسی بین کشورهای عربی و اسرائیل را ایجاد کند.

وی ادامه داد: آمریکا، عربستان و اسرائیل هنوز هم تلاش در احیای جریان عبری و عربی دارند. بسیاری از کشورهای عرب منطقه مثل اردن، تونس و سودان از پذیرفتن این جریان عبری و عربی خودداری کردند و این طرح هم با شکست مواجه شد.

این کارشناس مسائل بین المللی، هدف آمریکا را کاهش حجم مبادلات اقتصادی ایران و عراق عنوان و اضافه کرد: با توجه به اینکه ایران سالانه 10 میلیارد دلار کالا به عراق صادر می کند هدف آمریکا از این گونه حمله ها، قطع ارتباط ایران و عراق است تا اقتصاد ایران و عراق را فلج کنند.

هانی زاده گفت: آمریکاییها به شدت از مراسم اربعین و حضور میلیون ها شیعه و کربلا بیمناک شدند؛ به همین دلیل هدفشان وارد کردن ضربه اقتصادی به ایران و عراق و ضربه زدن سیاسی و ضربه زدن به محور مقاومت است تا به نوعی مراسم اربعین را تحت تاثیر قرار دهند.

وی اظهار کرد: امریکا از هر ظرفیتی برای فشار به ایران استفاده می کند. اعمال تحریمها به ایران و همچنین فشار به کشورهای منطقه برای قطع روابط اقتصادی با ایران و غیره  نتایج چندانی برای آمریکا نداشت.

این کارشناس مسائل بین المللی خاطر نشان کرد: حمله به حشد الشعبی حمله ای کاملا اشتباه بود و سبب ناپایدار شدن شرایط آمریکا در عراق شده است.

انتهای پیام/

captcha