سوابق ساختمان‌های پرمخاطره عمومی استان باید در فرمانداری‌ ثبت شود/ پاساژ طلای اراک باید سریع تر ایمن سازی شود طارمی داماد شد اروپا نمی‌تواند از بازار انرژی ایران چشم‌پوشی کند/ اکنون برجام بیش‌ازپیش برای اروپا اهمیت دارد! بی‌نیازی از واردات با اصلاح یارانه کالاهای اساسی و حذف ارز ۴۲۰۰/ قاچاق آفت اقتصاد کشور است برگزاری مراسم یادبود جانباختگان آبادان در مساجد و مصلی‌های کشور خبر اصلاح قیمت سوخت تکذیب شد جمع‌آوری ۹۰ماینر غیرمجاز در استان مرکزی/ میانگین انرژی موردنیاز برای استخراج هر بیت‌کوین ۳۰۰ مگاوات ساعت برآورد می‌شود رونمایی از دستاورد‌های جدید پایگاه پهپادی ۳۱۳ ارتش بیانات رهبرانقلاب یک راهبرد برای مجلس یازدهم بود/ تبلیغات مغرضین و توپخانه دشمن علیه مجلس انقلابی فعال است شایعاتی که مانند آوار بر سر متروپل فروریخت
یکشنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۷
کد خبر: 66655
تاریخ انتشار: ۰۳ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۰
دانا گزارش می دهد:

عادی‌سازی مشکلات شهری به سبک مسئولان؛ آلودگی هوا هم پدیده‌ای جهانی شد

محسنی بندپی بیان داشت که مشکل آلودگی هوای تهران پدیده ای جهانی است اما سئوال مهم مطرح است که راه کارهای اصلاح طلبان در شهر تهران همگام و همسان راهکارهای مدیریتی در سطح جهانی بوده است.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ «انوشیروان محسنی بندپی»، استاندار تهران که ظهر امروز در نشست خبری هفتگی «علی ربیعی» سخنگوی دولت حضور یافته بود، طی سخنانی درباره آلودگی هوا اظهار داشت: «آلودگی هوا پدیده جهانی است و‌ تنها مختص تهران و ایران نیست.»

جواب های سربالای مسئولان شهری در برابر مشکلات شهروندان 

این نوع اظهارنظرها از سوی مسئولان شهری تهران دیگر برای شهروندان عادی شده است و چیز عجیب و غریبی نیست. درواقع مدیران شهری تهران همواره به جای ارائه راه حل اساسی از موضوعات بدیهی صحبت می کنند و با عادی سازی سعی می کنند مشکلات را توجیه کنند. اینکه شهر تهران آلوده است یک معضل است و نمی توان با بیان این که در دنیا آلودگی شهرها وجود دارد آنرا توجیه کرد و عادی جلوه داد. مشکل در هر کجای جهان باشد، مشکل است و عمومی بودن آن هم نمی تواند آن را رفع و رجوع کند. 

جالب اینجاست که این نوع توجیه گری و جواب سربالا مسئولان شهری به یک رویه در حوزه پاسخگویی به مشکلات مردم تبدیل شده است. 

مثلا چندی پیش بود که «رئیس شورای شهر تهران» در پاسخ به مشکل ترافیک جمعیتی مردم در استفاده از وسایل نقلیه عمومی از جمله مترو و اتوبوس مطرح کرد که مردم برای اینکه دچار ناراحتی و مشکل نشود از واگن‌های خلوت استفاده کنند!

شهردار تهران هم در برابر آلودگی هوای تهران همواره دست به دامان باد و باران بوده است. در همین راستا، پیروز حناچی در حاشیه جلسه هیات دولت با اشاره به اینکه برای کاهش آلودگی راهی جز وزش باد، بارش باران و کاهش تردد خودروها نداریم، اظهار کرد: « ۸۰ درصد آلودگی تهران مربوط به سوخت‌های فسیلی است. در شرایط «اینورژن» که جریان باد به حداقل رسیده و بارندگی نداریم، هیچ راهی جز کاهش تردد خودروها و محدودسازی آلاینده ها نداریم.»

مشکل جهانی، راهکارهای جهانی نمی خواهد؟

بنابراین این نوع اظهاراتی که بیشتر جواب سر بالا و بی ارتباط با مشکلات مردم است موضوع غریبی در مدیریت شهری تهران نیست. اما اینکه استاندار تهران بیان می کند آلودگی یک معضل جهانی است، باید این سئوال را نیز پرسید که کشورهایی که با مشکل آلودگی هوا در کلانشهرهای خود روبه رو هستند چه تمهیداتی برای رفع این موضوع اندیشیده و به کار بسته اند؟

از سوی دیگر این سئوال مهم مطرح است که راه کارهای اصلاح طلبان در شهر تهران همگام و همسان راهکارهای مدیریتی در سطح جهانی بوده است. این درحالی است که کلانشهرهایی سالمی که امروز از لحاظ مدیریت محیط زیست شهری الگوی جهانی شده اند، روزگاری آلوده بوده و توانسته اند با مدیریت صحیح این معضل را حل و فصل کنند.

استفاده از حمل و نقل عمومی و تسهیل و تجهیز آن و راهکارهای تشویقی برای عدم استفاده از خودرو شخصی و بروز کردن سیستم خودروهای شخصی از جمله همین موارد بوده است. این درحالی است که اتوبوس های شهری خود نقش جدی در آلوده کردن هوای تهران ایفا می کنند.

راهکارهای مدیران شهری تهران چه بوده است؟

اما سئوال اساسی اینجاست که مدیران شهری تهران راهکارهای جهانی را برای مشکلی که آنرا پدیده جهانی می دانند، اعمال کرده اند. 

بندپی در خصوص برخی از همین راهکارها می گوید: «کیفیت هوای تهران برای ما اهمیت بسیار فراوانی دارد و بر آن حساس هستیم، تمهیداتی که اتخاذ شده این است که سازمان هواشناسی پیش بینی کرده که تا آخر هفته آلودگی هوا حالت ایستایی دارد و ما تصمیم گرفتیم مردم را از بلاتکلیفی درآوریم که طی آن مدارس در کلیه مقاطع به جز در دماوند و فیروزکوه تعطیل شده و کسانی که گروه‌های حساس هستند هم این لزوم را به ادارات یادآور شدیم و همچنین گفته‌ایم که ادارات در گرفتن مرخصی کارمندان سخت‌گیری به خرج ندهند.»

پیروز حناچی هم در اظهار نظرهای متعدد بیان داشته که باید باد و باران بوزد تا شهر از آلودگی نجات یابد. در همین رابطه، وی در پاسخ به یکی از خبرنگاران که درباره را هکار شهرداری سئوال کرده بود گفت: « البته اگر باد بوزد اوضاع خوب می شود و مشکلات برطرف می شود اما تا امروز ۹ روز است که هوا ساکن بوده و باد نوزیده است.»

شهردار تهران ادامه داد: توسعه حمل و نقل عمومی و عدم استفاده از خودروهای شخصی و کاهش مصرف سوخت فسیلی راه‌حل‌های مشابه است. اما در این خصوص اقدام خاصی نه از دولت و نه از شهرداری دیده نشده و حتی آلایندگی اتوبوس های شهری عامل اساسی دیگری برا آلودگی است. 

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار