مسئول دفتر نهاد نمایندگی رهبر انقلاب در دانشگاه‌های استان مرکزی:

علم و دین همراه یکدیگرند و هیچگاه از هم جدا نمی شوند/ علیرغم تلاش روشنفکران غرب زده، فضای دانشگاه ها اسلامی ماند

مسئول دفتر نهاد نمایندگی رهبر انقلاب در دانشگاه‌های استان مرکزی گفت: علیرغم تلاش روشنفکران غرب زده، هیچگاه فضای ضد دین در دانشگاه های کشور حاکم نشد، بلکه با ورود دانشجویان انقلابی فضای دانشگاه متاثر از اسلام شد و این مهم نوید به ثمر نشستن شجره طیبه وحدت حوزه و دانشگاه برای ایجاد تمدن نوین اسلامی را می دهد.
کد خبر: ۶۶۱۷۴ تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۵

حجت الاسلام مهدی ایمانی مقدم مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان مرکزی در گفتگو با دیار آفتاب، با توجه به در پیش بودن سالروز شهادت آیت الله دکتر مفتح و روز وحدت حوزه و دانشگاه، گفت: کسی که اسلام و سیره ائمه اطهار(ع) را به خوبی درک کرده باشد متوجه می شود که علم و دین همراه یکدیگرند و هیچگاه از هم جدا نمی شوند.

وی افزود: علم و دین که به ترتیب اصلی ترین هویت دانشگاه و حوزه را تشکیل می دهند باید به عنوان هویت اصلی اسلام معرفی شود به این معنی که اسلام واقعی اسلامی است که این دو اصل را همراه هم می داند. اسلام واقعی طلب علم را برای هر زن و مرد مومنی واجب و فریضه می داند و برای آن محدودیتی قائل نمی شود.

ایمانی مقدم ادامه داد: اسلام علم را محدود به علوم نقلی و کتاب و سنت نمی داند، بلکه علوم طبیعی و علوم عقلی را هم جزو هویت خود می داند. وقتی که پیامبر گرامی اسلام(ص) می فرمایند "اطلب العلم ولو بالسین" دنبال علم بروید حتی اگر در چین باشد؛ معلوم می شود که علم را تنها به علم نقلی و کتاب و سنت محدود نمی کنند.

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان مرکزی اضافه کرد: قاعدتا در کشوری مانند چین، علوم نقلی و کتاب و سنت نبوده است و این روایت نشان از اهمیت انواع دانش از نظر اسلام دارد.

وی با اشاره به تشویق های قرآن کریم جهت تدبر در خلقت تکوینی خداوند، گفت: خداوند در قرآن کریم، تدبر در علوم طبیعی را هم راهی برای تقرب الی الله می داند.

از نظر اسلام، علم و دین با هم وحدت دارند

ایمانی مقدم افزود: لذا در دین اسلام، علم و دین نه تنها اتحاد بلکه وحدت دارند، اتحاد داشتن به این معنی است که دو چیز از هم جدا باشند و به هم نزدیک شده باشند، ولی علم و دین در اسلام وحدت دارند، یعنی علم به مانند نماز و روزه قداست دارد. با این نگاه، علم جایگاهی ویژه در هویت دینی ما دارد.

علیرغم تلاش روشنفکران غرب زده، فضای دانشگاه ها اسلامی ماند

وی با اشاره به ورود طیف روشنفکران غرب زده در دانشگاه ها، گفت: چنین جریاناتی در ایران باعث شدند تا دانشگاه ها با هویتی سکولار متولد شوند، البته علیرغم تلاش آنان، هیچگاه فضای ضد دین بر دانشگاه ها حاکم نشد و با ورود دانشجویان انقلابی فضای دانشگاه متاثر از اسلام شد.

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان مرکزی با اشاره به چند مورد از فعالیت های اسلامی و انقلابی دانشجویان، گفت: در ایجاد پایگاه انقلابیون در سال 1357، کشتار 13 آبان 1357، تسخیر لانه جاسوسی در سال 1358 و ... نقش دانشجویان پر رنگ است و این نشان می دهد دانشجویان و اساتید کشور هم در پیدایش انقلاب و هم در بقای آن نقش موثری داشتند. همینطور بسیاری از فرماندهان هشت سال دفاع مقدس از دانشجویان همین دانشگاه های کشور بودند که بسیاری هم در راه انقلاب و دین جان خود را فدا کردند و به درجه رفیع شهادت نائل شدند.

وی کانون بسیاری از تحولات عظیم اسلامی و انقلابی را دانشگاه و دانشجویان دانست و تصریح کرد: لذا به علت اینکه بنیاد دانشگاه در جمهوری اسلامی ایران بنیادی اسلامی شد، تلاش های صورت گرفته برای جدایی دانشگاه ها از دین و سکولار کردن این مراکز بی نتیجه ماند.

هشدار امام خمینی(ره) درباره نفوذ سکولاریسم در دانشگاه ها

ایمانی مقدم با اشاره به وصیت نامه امام خمینی(ره)، گفت: ایشان در چند فراز از وصیت نامه خود به دانشگاه ها توصیه هایی داشتند. یکی از توصیه های ایشان که هم در زمان حیاتشان روی آن تاکید داشتند و هم در وصیت نامه خود بیان کردند این بود که مواظب نفوذ جریان های غرب زده و سکولار و ضد دین در دانشگاه ها باشید.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم همانطور که بزرگان دین و انقلاب اسلامی بر همبستگی هر چه بیشتر علم و دین توصیه کرده اند، شجره طیبه وحدت حوزه و دانشگاه با تلاش دانشجویان انقلابی و طلبه های طالب علم به ثمر بنشیند و مقدمه ای برای ایجاد تمدن نوین اسلامی باشد.

انتهای پیام/