برخورداری همه جاماندگان از سهام عدالت در کمیسیون اقتصادی مجلس تصویب شد دستورالعمل‌های بهداشتی برگزاری کنکور دکتری ۹۹ اعلام شد شمار مبتلایان به بیماری کووید 19 در استان مرکزی به 4266 نفر رسید/شناسایی 82 مورد مبتلا به کروناویروس در ۲۴ ساعت گذشته تصمیم سازمان لیگ: بازی فولاد باید برگزار شود/ استقلال باید تست مجدد بدهد/احتمال جریمه آبی پوشان طرح اخذ مالیات از عایدی مسکن در دستور کار مجلس/ دولت وظیفه نظارت و کنترل قیمت‌ها را رها کرده است عکس پروفایل چه راز‌هایی درباره شخصیت افراد افشا می‌کند؟ اصلاح‌طلبان برای انتخابات ریاست جمهوری با کدام نام‌ها وارد می‌شوند؟ دادگاه رسیدگی به اتهامات طبری/وکیل دانیال زاده: موکلم چاره‌ای جز اخذ تسهیلات بانک ملی نداشته طرح سؤال از رئیس‌جمهور تقدیم هیأت‌رئیسه مجلس شد/ امضاها به ۲۰۰ رسید آقای ظریف! شما شریک اصلی دلار ۲۰ هزارتومانی هستید
دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۱
کد خبر: 65981
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۴
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی مطرح کرد؛

بودجه 99تورم زاست /وابستگی به نفت به صورت پیدا و پنهان در بودجه موج می زند/ کسری بودجه 37هزار میلیاردی در بخش های آموزش و بهداشت/

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: بودجه تقدیمی دولت برای سال 99 اشکالات جدی دارد و تورم را به میزان چشمگیری افزایش خواهد داد که باید برطرف شود وگرنه معضل اقتصادی کشور را دو چندان خواهد کرد.

حجت الاسلام علیرضا سلیمی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفتگو با دیار آفتاب در خصوص بودجه سال 99 و اینکه آیا اصلاحات ساختاری در آن صورت گرفته یا خیر، گفت: متاسفانه اصلاحاتی که مد نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی بود در بودجه سال آینده ترتیب اثر داده نشده است. این در حالی است که ایشان دستور به اصلاح ساختار بودجه تا حداکثر 4 ماه ابتدایی سال 98 داده بودند.

وی افزود: گرچه حجم بودجه افزایش یافته است ولی وابستگی به نفت به صورت پیدا و پنهان در این بودجه موج می زند. همچنین بودجه شرکت های دولتی را افزایش دادند به طوری که روز به روز به حجم چنین شرکت هایی افزوده می شود و این با اصلاحات مد نظر منافات دارد.

سلیمی مشکل دیگر بودجه سال 99 را مربوط به پرداخت ها دانست و تصریح کرد: مرکز آمار ایران میزان تورم را 43 درصد اعلام کرده در حالی که دولت از افزایش 15 درصدی حقوق ها صحبت می کند؛ و این یعنی سفره معیشتی مردم کوچکتر خواهد شد.

وی ادامه داد: در حالی که کشور با موج بیکاری مواجه است، بودجه سال بعد بودجه‌ی اشتغال‌زایی نیست و در این زمینه هم مشکلاتی به وجود خواهد آمد.

بودجه سال 99 تورم زاست

نماینده مردم محلات و دلیجان بودجه سال 99 را تورم زا دانست و گفت: با این بودجه بندی، تورم به میزان چشمگیری افزایش خواهد یافت. همچنین دولت در نظر دارد با فروش اوراق، آینده فروشی کند که این امر باعث می شود تا دولت های آینده تا چند سال زیر بار قرض های این دولت باقی بمانند.

وی مشکل بعدی بودجه 99 را کسری بودجه فاحش دانست و افزود: به همین علت دولت مجبور می شود روز به روز با چاپ اسکناس، پایه پولی را افزایش دهد و همین امر باعث می شود تا تورم در پایان سال بعد بیش از آنچه که امروز است خودنمایی کند.

سلیمی با بیان اینکه قرار بود دولت در سال 99 به سمت درآمد های غیرنفتی حرکت کند، تشریح کرد: ولی این مهم در حد قابل قبولی نیست و دولت باید حتما در این خصوص تجدید نظر کند.

سلیمی افزود: سازوکاری برای فرار مالیاتی برخی اقشار در این بودجه دیده نشده و از طرف دیگر این نگرانی وجود دارد که فشار بیشتری بر کسانی که در حال حاضر مالیات پرداخت می کنند وارد شود. خصوصا مالیات تولید که نگرانی از افزایش آن وجود دارد.

کسری بودجه 37هزار میلیاردی در بخش های آموزش و بهداشت

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس کسری بودجه در بخش آموزش و پرورش را فوق العاده دانست و گفت: آموزش و پرورش در بودجه سال 99 با کسری بودجه 20هزار میلیارد تومانی روبه رو خواهد بود. همچنین بخش بهداشت و درمان نیز باید با کسری بودجه 17هزار میلیارد تومانی دست و پنجه نرم کند.

وی اضافه کرد: بودجه ای که جهت بیمه سلامت در سال 99 در نظر گرفته شده باعث می شود این بیمه نتواند پوشش کاملی بر حوزه درمان داشته باشد. همچنین بودجه سال آینده نتوانسته در بخش پژوهش و تحقیقات دانشگاه ها افق روشنی را پیش روی آنان قرار دهد.

سلیمی با بیان اینکه در بودجه سال بعد ابهاماتی وجود دارد، تشریح کرد: به طور کامل مشخص نیست که افزایش درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین در بودجه سال بعد به صورت کامل به جیب مردم باز می گردد یا خیر، که پیگیری آن نیاز به رصد دستگاه های نظارتی دارد.

بودجه 99 معضل اقتصادی کشور را دوچندان خواهد کرد

وی اظهار کرد: به هر نحو بودجه تقدیمی دولت برای سال 99 اشکالات جدی دارد که باید برطرف شود وگرنه معضل اقتصادی کشور را دو چندان خواهد کرد.

نماینده مردم محلات و دلیجان با بیان اینکه دولت باید نسبت به حذف یارانه ثروتمندان در بودجه سال 99 اقدام کند، گفت: ولی قوه مجریه به جای این کار یارانه اقشار ضعیف و متوسط را حذف می کند و این اقدامی عجیب از سوی دولتی است که بانک اطلاعات دقیقی از سطح درآمد افراد ندارد و به صورت قرعه ای آنان را از دریافت یارانه محروم می کند که این باعث تأسف و شگفتی است.

انتهای پیام/

captcha