چرا خبرنگاران رسانه ملی می‌توانند، اما مأمورین سیستم کنترلی و نظارتی برخی از دستگاه‌ها نمی‌توانند؟ دستورالعمل مراسم عزاداری محرم ابلاغ شد برگزاری جشنواره ایده پردازی تعلیم و تربیت در دوران کرونا 8 مورد فوتی و شناسایی 128 مورد مبتلا به کروناویروس، در 24 ساعت گذشته در استان مرکزی کمک صنایع استان برای مقابله با کرونا بسیار کم است/ مخالف مراسم عزاداری نیستیم، پروتکل ها رعایت شود رییس جمهور: محرم امسال باید سلامت و سوگواری مردم کنار هم قرار گیرد شرکت ملی نفت ایران موظف به تامین یک میلیون تن قیر برای آسفالت راه های روستایی شد جزئیات دریافت کارت اعتباری خرید با وثیقه سهام عدالت/ سری دوم ETF کی عرضه می‌شود؟ افسار بازار لبنیات رها شده است/ صنایع لبنی باز هم گران کردند کارگران «هپکو» خواستار حضور و پاسخگویی تیم مدیریتی شرکت شدند
دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۱
کد خبر: 65768
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۴

آیا غرب فرانسه را به آغوش روسیه هُل می‌دهد؟

اظهارات رئیس جمهور فرانسه درباره لزوم گسترش روابط با روسیه در شرایطی که ماکرون از سوی رهبران غربی مورد هجمه قرار گرفته، حاوی پیام های مهمی است.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از خبرگزاری مهر، گروه بین الملل- عبدالحمید بیاتی: در حالیکه بطور سنتی روسیه و ناتو یکدیگر را دشمن خود می دانند و روس ها «گسترش ناتو به شرق» را به عنوان یک تهدید جدی تلقی کرده و پیمان آتلانتیک شمالی نیز تحرکات روسیه در اروپای شرقی را تهدیدی جدی تلقی می کند «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه در اجلاسی که به مناسبت هفتادمین سالگرد تاسیس ناتو برگزار شده از لزوم افزایش روابط با مسکو سخن گفته و روسیه را یک همسایه و شریک می خواند. 

رئیس جمهور فرانسه در حاشیه اجلاس ناتو در لندن با بیان اینکه روسیه یک شریک برای حل مسائل بین المللی است گفت: ما باید برای تقویت منافع مشترک تلاش کنیم.

ماکرون که این روزها به دلیل اظهار نظر خود درباره ناتو مورد غضب رهبران غربی قرار گرفته در ادامه گفت: این مهم است که برای حل مسائل بین المللی رابطه با روسیه را حفظ کنیم. اختلاف نظرهایی میان ما (غرب و روسیه) وجود دارد که موجب جدا شدن غرب از روسیه شده است. روسیه یک همسایه و شریک در حل چندین مسئله بین المللی بوده است. باید جو منافع مشترک را تقویت کرد. انجام این کار از آن رو لازم است که ما به یک ساختار که من آن را بنای جدید اعتماد و امنیت می خوانم، برسیم.

ماکرون پاسخ انتقادها را داد

یکی از دلایلی که می توان گفت ماکرون به خاطر آن از لزوم دوستی با روسیه سخن گفته، واکنش وی به هجمه ای است که در طول دو هفته اخیر به دلیل اظهارا نظر در خصوص مرگ مغزی ناتو، با آن روبرو بوده است. 

ماکرون در مصاحبه با اکونومیست از «مرگ مغزی» ناتو سخن گفته و با اشاره به عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه به طور مشخص از ناهماهنگی بین واشنگتن و متحدان اروپایی آمریکا انتقاد کرده بود.

این اظهارات ماکرون با واکنش تند رهبران و مقامات بلند پایه آمریکا، آلمان، ترکیه و ... مواجه شد اما رئیس جمهور فرانسه بار دیگر بر موضع خود در این خصوص تاکید کرد.

فرانسه به طور سنتی موضعی محتاطانه در قبال ناتو دارد. این کشور با وجود اینکه یکی از بنیانگذاران سازمان پیمان آتلانتیک شمالی است از سال ۱۹۶۶ تا ۲۰۰۹ در برنامه ریزی راهبردی ناتو در زمینه مسائل نظامی شرکت نداشت.

این اظهارات و موضع گیری ماکرون، بیش از همه موجب ناراحتی آمریکا شده بطوریکه «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا، در چند نوبت به شدت از ماکرون انتقاد کرد و همین امر دلیلی شد برای بیشتر شدن شکاف بوجود آمده میان واشنگتن و پاریس. 

ترامپ در انتقاد از ماکرون حتی به این موضوع نیز اشاره کرد که احتمال خروج فرانسه از ناتو وجود دارد. 

هشدار به غرب با تعریف از روسیه یا نزدیک شدن به پوتین

این احتمال وجود دارد که ماکرون برای ترساندن بلوک غرب از نزدیک شدن فرانسه به روسیه، درباره لزوم دوستی با مسکو سخن گفته باشد. به عبارت دیگر شاید ماکرون برای جلوگیری از شدت گرفتن انتقادها از فرانسه در خصوص لزوم نزدیک شدن به مسکو سخن گفته باشد. 

اما یک نکته مهم نیز در این رابطه وجود دارد و آن اینکه ماکرون در حالی از لزوم دوستی با روسیه سخن گفته که رابطه فرانسه با آمریکا در دوران ریاست جمهوری آمریکا به دلایل متعددی از جمله معاهده آب و هوایی پاریس، ایران و اخیرا احتمال اعمال تعرفه های سنگین از سوی واشنگتن بر کالاهای فرانسوی به شدت پرتنش شده است. 

مقامات فرانسوی بارها از لزوم استقلال اروپا از آمریکا سخن گفته و بر این امر تاکید کرده اند و شاید اکنون الیزه راه استقلال از آمریکا را در نزدیک شدن به روسیه یافته است. 

در شرایطی که روسیه و چین جبهه واحدی را در برابر آمریکا تشکیل داده و با ایجاد بریکس و راه اندازی شبکه مالی مستقل به نوعی برای کسب استقلال اقتصادی تلاش می کنند پیوستن پاریس به ائتلاف پکن-مسکو می تواند سبب تقویت موضع شرق در برابر غرب شود.

کد خبر 4788713

captcha