توقیف محموله ميلياردي دينام هاي الكتريكي قاچاق در دليجان اعتراف می‌کنم دولت در بخش مسکن دچار عقب ماندگی شد/ صادرکننده ای که ارز را وارد بازار نکند خائن است حذف «بودجه خودکفایی گندم» از ضعف سیاستگذاری تا تهدید امنیت غذایی رهبرانقلاب چه کتابی برای نوجوانان توصیه می کنند؟ اقرار صلح‌بانان حقوق بشر بر خبط فاحش آمریکا در ترور « شهیدحاج قاسم»/ آمریکا «مجرم» شد قیرپاشی دوای درد جاده های تفرش نیست اعتبارنامه تاجگردون رد شد گزارش| دلارهای مردم و بیت‌المال کجاست؟ / بانک مرکزی و دیوان محاسبات پاسخ نمی‌دهند گزارشگران فساد باید تشویق شوند/ قوه قضاییه در کشف مفاسد نیاز به همراهی همه دارد درباره تصمیمات عجیب و غریب برخی نمایندگان/ سوال از رئیس‌جمهور کدام درد را دوا می‌کند؟
چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۹
کد خبر: 65690
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۹
آنچه در سومین روز ثبت نام انتخابات مجلس در استان مرکزی گذشت

آیا سید مهدی مقدسی ساعت 18 روز آخر ثبت نام می کند؟!/ورود غیر قانونی استانداری به انتخابات

برخی از تحلیل گران بر این باورند که انصراف سید مهدی مقدسی در روزهای ابتدایی حربه ای تبلیغاتی در جهت مظلوم نمایی یک جریان، عیارسنجی و سپس ورود قهرمانانه بوده است. حال باید دید آیا مقدسی هم مانند پدر جریانشان راس ساعت 18 روز آخر به محل ثبت نام مراجعه می کند؟

به گزارش دیار آفتاب؛ سومین روز ثبت نام کاندیداهای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی نیز با حضور برخی از افراد در حوزه های انتخابیه مختلف استان مرکزی انجام شد.  

در پایان این روز بهروز اکرمی رییس ستاد انتخابات استان مرکزی تعداد ثبت نامی های این روز را 28 نفر عنوان کرد و از حضور 74 نفر طی سه روز ابتدایی جهت ثبت نام خبر داد.

به گفته اکرمی در سومین روز در حوزه انتخابیه اراک، خنداب و کمیجان ۹ نفر متشکل از ۶ مرد و سه خانم، در تفرش، آشتیان و فراهان ۶ نفر( ۵ مرد و یک خانم)، برای حوزه انتخابیه محلات و دلیجان ۵ نفر(چهار مرد و یک خانم)، در حوزه انتخابیه ساوه و زرندیه ۳ نفر(۲ مرد و یک خانم)، در حوزه شازند ۴ نفر و در خمین یک نفر ثبت‌نام داشتند.

اگر از کنار آمارها و عدد جالب افزایش 13 درصدی ثبت نام کنندگان در سطح کشور نسبت به دوره گذشته بگذریم؛ در خصوص ثبت نامی های روز سوم ثبت نام در استان مرکزی باید گفت که شاید حضور علی حیدری شهردار اسبق شازند یکی از خبر های مهم در شازند بود که می تواند در ادامه رقابت ها تاثیر گذار باشد. به گفته برخی از رسانه ها وی نزدیک به 20 سال سابقه مدیریت شهری دارد و مدرک تحصیلی اش دکترای علوم سیاسی است. همچنین ثبت نام حجت الله جودکی یکی دیگر از خبرهایی است که از شازند شنیده شد. مطمئنا در صورت احراز صلاحیت احمدی بیغش رقابت جالبی در این شهرستان شکل بگیرد.

در خمین نیز روح الله اکبری به عنوان یکی از چهره های نسبتا جوان با سابقه هایی در حوزه مدیریت شهری و مشاور نمایندگان مجلس پابه عرصه انتخابات گذاشت. همچنین ثبت نام سرهنگ نظری از خمین که برخی از رسانه ها از مقبولیت قابل قبول وی در بین مردم خمین سخن می گویند بر رونق رقابت ها در این شهرستان افزود و در کنار دیگر افراد و سید تقی حسینی که معاونت پرورشی آموزش و پرورش ناحیه 1 اراک را برعهده دارد نیز وارد این جریان شد.

دیگر ثبت نامی نسبتا مهم، در ساوه بود. علی سعیدی با حضور در این حوزه انتخابیه برای شرکت در یازدهمین دوره انتخابات مجلس اقدام کرد. نکته جالب توجه بیش از 21 هزار رایی بود که او در دور قبل به دست آورد.

آیا عدم اتحاد باز هم بلای جان اصول گرایان می شود؟

همانطور که مشاهده می شود هنوز هم هیچ یک از چهره هایی که احتمال بیشتری بر پیروزی آنها در انتخابات می رود وارد میدان نشده اند. حتی به غیر از اعلام خبر عدم حضور سید مهدی مقدسی و ثبت نام محمد رضا منصوری در ساوه، نمایندگان حال حاضر استان در مجلس اقدام به حضور در انتخابات نکرده اند.

عدم حضور چهره های جریانات سیاسی، اندکی حدس چنش سیاسی گروه ها در آینده را در حال حاضر سخت می کند. در جریان اصلاح طلب بعد از کناره گیری عجیبِ سید مهدی مقدسی هنوز هم مشخص نیست که این جریان قصد دارد چه کسانی را به جای او قرار دهند و همانطور که قبلا بررسی شد آیا اصلاح طلبان قصد به حضوری معتدل در این انتخابات دارند و یا چهره های افراطی تر خود را به میدان خواهند فرستاد.

از طرفی در جناح دیگر برخی از گمانه زنی ها از ثبت نام علی اکبر کریمی، محمد حسن آصفری، ابوالفضل فخر الاسلام و... در روزهای آینده خبر می دهند که باید دید در کنار جوانانی چون میرنظامی، شاهوار و کلوانی چینش این گروه سیاسی در اراک چگونه خواهد بود. البته احتمال حضور برخی از چهره هایی که سابقه حضور چند باره در انتخابات مجلس را دارند نیز می رود. چهره هایی مانند آزاد، لطفی، روشنی و ... .

باید دید در جبهه اصول گرایی چه اتفاقی خواهد افتاد آیا این بار می توانند با تشکیل لیستی متحد و حامی یکدیگر، هر دو کرسی حوزه انتخابیه اراک، خنداب و کمیجان را در دست بگیرند و یا که این بار نیز چوب عدم وحدت خود را خواهند خورد و بازی را به جناح مقابل واگذار خواهند کرد.

نکته مهم در این میان همانطور که قبلا نیز مورد بررسی قرار گرفت ظهور و بروز جوانانی است که در هر دو جریان جلوه داشته اند. باید دید که جریانات سیاسی دراین دوره از انتخابات نحوه برخوردشان با این جوانان چگونه خواهد بود. البته باید گفت به عنوان نمونه در برخی از رسانه ها مجتبی شاهوار را نماینده جبهه پایداری معرفی کردند اما پیگیری های انجام شده نشان می دهد که علی رغم اینکه جبهه پایداری با برنامه وارد این دوره از انتخابات شده است و بسیاری از اعضای مرکزی آن و حتی دبیرکلش وارد میدان انتخابات شده اند اما از انتخاب شاهوار به عنوان نماینده خود اظهار بی اطلاعی کرده اند.

ورود غیر قانونی مدیرکل اجتماعی استانداری به انتخابات

اما از کنار همه این ها که بگذریم موضع گیری احمد سجادی مدیرکل دفتر اجتماعی فرهنگی استانداری مرکزی نسبت به کناره گیری سید مهدی مقدسی خبر ساز شد و صدای انتقاد بسیاری را بلند کرد که چرا فردی در جایگاه دولتی و در حال فعالیت در استانداری مرکزی باید در این خصوص موضع گیری کند.

مدیر کل اجتماعی فرهنگی استانداری مرکزی در موضع گیری خود گفته بود: « شنیدن خبر انصراف سید مهدی مقدسی از نامزدی مجلس یازدهم شوک بزرگی برای فعالان حوزه اجتماعی، فرهنگی استان بود، نیرویی توانمند و صاحب دانش و تجربه گرانبها. مقدسی بی اغراق از سرمایه های ارزشمند استان و کشور است.

ایشان در هر جایگاهی قرار گرفته کارنامه پر بار و قابل دفاعی به یادگار گذاشته است، در این شرایط وظیفه فعالین حوزه اجتماعی و فرهنگی خصوصا حوزه سیاسی است که از واردآمدن این ضایعه بزرگ به استان جلوگیری نمایند.»   

این نوع موضع گیری های سیاسی آن هم از سوی اصلی ترین و موثرترین افراد در استانداری مرکزی که وظیفه اجرای انتخابات را برعهده دارند جای سوالات بسیاری را می گذارد که بنظر می رسد استاندار مرکزی باید در این خصوص شفاف سازی های لازم را انجام دهند.

آیا سید مهدی مقدسی ساعت 18 روز آخر ثبت نام می کند؟!

اما با توجه به اینکه همچنان چند روز دیگر تا پایان ثبت نام کاندیداهای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی باقی مانده است برخی از تحلیل گران بر این باورند که با توجه به موضع گیری های شخصیت ها و از طرفی تیتر این روزهای برخی از روزنامه های اصلاح طلب استان، از ابتدایی ترین روز که خبر کناره گیری سید مهدی مقدسی اعلام شد، این خبر حربه ای تبلیغاتی بود در جهت مظلوم نمایی یک جریان، سپس عیار سنجی و درادامه بازگشت قهرمانانه و کسب رای از مردم تا جریان اصلاح طلب بتواند با این حربه های تبلیغاتی عملکرد ضعیف دوره دهم خود را جبران کند. حال باید دید که در چند روز باقی مانده چه اتفاقاتی رقم خواهد خورد؛ آیا مقدسی هم مانند پدر جریانشان راس ساعت 18 روز آخر به محل ثبت نام مراجعه می کند؟

انتهای پیام/

captcha