راننده کامیون بر اثر خروج از جاده جان خود را از دست داد نخستین تلفات ارتش امریکا در سال ۲۰۲۰ در افغانستان / ۲ افسر عضو لشکر ۸۲ هوابرد در حمله طالبان کشته شدند +عکس گزارش| حاج قاسم سلیمانی باید به حاشیه برود! / چگونه رهبر انقلاب بازی برده ترامپ را دوسر باخت کرد؟ هاشمی از دوران نوزادی صدای مردم بود!! آنچه رهبری درباره حاج قاسم نگفت! عراقچی: لغو میزبانی باشگاه‌های ایرانی سیاسی است پشت پرده لبنیات سمی/ توضیحات کارشناس جنجال آفرین بزرگترین رویداد تولید محتوای دیجیتال برگزار می شود قیمت روز گوشی موبایل در ۳۰ دی نخستین کنگره شعر آئینی ـ انقلابی «کوثر ناب» فراخوان داد
دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۱
کد خبر: 65664
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۴
کارشناس مسائل منطقه:

هدف نهایی بحران عراق قطع رابطه تهران-بغداد است

یک کارشناس مسائل منطقه تحت تأثیر قرار دادن روابط تهران-بغداد را مهمترین عامل تحرکات ایجاد شده در عراق خواند و گفت: هدف نهایی بازیگران بحران عراق قطع رابطه تهران-بغداد است که با توجه به اینکه آمریکا در طی یک سال گذشته به عادل عبدالمهدی فشارهای زیادی وارد آورد که روابط خود با ایران را به حداقل برساند ولی آقای عبدالمهدی زیر بار نرفت و این تظاهرات خشونت بار توسط آمریکایی ها سازماندهی شد و با کمک مالی عربستان و امارت به پیش رفت.

 حسن هانی زاده کارشناس مسائل منطقه در گفتگو با دیار آفتاب؛ با اشاره به تحلیل شرایط عراق گفت: شرایط عراق پس از درگیری ها و تظاهرات خونین اکنون وارد مرحله جدیدی شده و بعد از استعفای عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق اوضاع سیاسی و امنیتی این کشور در مقایسه با گذشته پیچیده تر شده است.

وی افزود: تظاهرات عراق ابتدا در مقابله با رانت خواری و مبارزه با فساد اقتصادی و مالی شکل گرفت که عوامل حزب بعث و برخی از شیعیان لائیک و وابسته به سفارت آمریکا وارد کف خیابان ها شدند و تظاهرات مسالمت آمیز مردم را به خشونت کشاندند و اغتشاشاتی را سازماندهی کردند که برای مردم عراق خطرناک خواهد بود.

کارشناس مسائل منطقه اظهار داشت: از آنجایی که آمریکا سناریوی جدیدی برای منطقه طراحی کرده لذا عراق وارد یک پروسه مشابه سوریه شده و به همین دلیل عراق با یک سری خشونت هایی که از قبل پیش بینی شده بود مواجه شده است.

وی ادامه داد: علت این امر هم این است که در گذشته عوامل سفارت آمریکا چند بار با مقامات سابق و فراری حزب بعث ملاقات داشتند و در حقیقت آنان را برای چنین روزی آماده کردند و گفته می شد که مقامات سفارت آمریکا در الانبار سه بار در طی یک سال گذشته با نائب رئیس سابق صدام در حزب بعث و شورای فرماندهی به اصطلاح عراق ملاقات کردند و از وی خواستند که عوامل خود را برای تظاهرات خونین آماده و مسلح کند.

هانی زاده با اشاره به تظاهرات خونین در عراق بیان داشت: به همین دلیل بعد از این تظاهرات مسیر به سمت اغتشاشات و حمله به مراکز دولتی و آتش زدن ساختمان های عمومی و دولتی منجر شد و نزدیک به دو ماه گذشته بیش از ۱۵ میلیارد خسارت به تاسیسات دولتی و اقتصادی عراق وارد آمده و این در واقع سنارویی است که آمریکا،عربستان ، عمارات و رژیم صهیونیستی برای درگیر کردن محور مقاومت سازمان دهی کردند.

وی تحت تأثیر قرار دادن روابط تهران-بغداد را مهمترین عامل تحرکات ایجاد شده در عراق خواند و افزود: هدف نهایی بازیگران بحران عراق قطع رابطه تهران-بغداد است که با توجه به اینکه آمریکا در طی یک سال گذشته به عادل عبدالمهدی فشارهای زیادی وارد آورد که روابط خود با ایران را به حداقل برساند ولی آقای عبدالمهدی زیر بار نرفت و این تظاهرات خشونت بار توسط آمریکایی ها سازماندهی شد و با کمک مالی عربستان و امارت به پیش رفت.

کارشناس مسائل منطقه تصریح کرد: به نظر می رسد که این پروسه طولانی خواهد بود و درگیری ها و خشونت ها تشدید می شود و حمله به کنسولگری ایران در طی یک هفته گذشته به نظر می رسد که با هدف تحت تأثیر قرار دادن روابط بین این دو کشور انجام می شود.

وی خاطر نشان کرد: همین دلیل به نظر می آید اوضاع عراق ناپایداری است که ممکن است به سمت درگیری های طایفه ای و ترورهای شخصیتی و فیزیکی اعضای بلند پایه شیعه جریان های سیاسی وابسته به ایران شکل بگیرد.

انتهای پیام/

captcha