چرا خبرنگاران رسانه ملی می‌توانند، اما مأمورین سیستم کنترلی و نظارتی برخی از دستگاه‌ها نمی‌توانند؟ دستورالعمل مراسم عزاداری محرم ابلاغ شد برگزاری جشنواره ایده پردازی تعلیم و تربیت در دوران کرونا 8 مورد فوتی و شناسایی 128 مورد مبتلا به کروناویروس، در 24 ساعت گذشته در استان مرکزی کمک صنایع استان برای مقابله با کرونا بسیار کم است/ مخالف مراسم عزاداری نیستیم، پروتکل ها رعایت شود رییس جمهور: محرم امسال باید سلامت و سوگواری مردم کنار هم قرار گیرد شرکت ملی نفت ایران موظف به تامین یک میلیون تن قیر برای آسفالت راه های روستایی شد جزئیات دریافت کارت اعتباری خرید با وثیقه سهام عدالت/ سری دوم ETF کی عرضه می‌شود؟ افسار بازار لبنیات رها شده است/ صنایع لبنی باز هم گران کردند کارگران «هپکو» خواستار حضور و پاسخگویی تیم مدیریتی شرکت شدند
دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۸
کد خبر: 65664
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۴
کارشناس مسائل منطقه:

هدف نهایی بحران عراق قطع رابطه تهران-بغداد است

یک کارشناس مسائل منطقه تحت تأثیر قرار دادن روابط تهران-بغداد را مهمترین عامل تحرکات ایجاد شده در عراق خواند و گفت: هدف نهایی بازیگران بحران عراق قطع رابطه تهران-بغداد است که با توجه به اینکه آمریکا در طی یک سال گذشته به عادل عبدالمهدی فشارهای زیادی وارد آورد که روابط خود با ایران را به حداقل برساند ولی آقای عبدالمهدی زیر بار نرفت و این تظاهرات خشونت بار توسط آمریکایی ها سازماندهی شد و با کمک مالی عربستان و امارت به پیش رفت.

 حسن هانی زاده کارشناس مسائل منطقه در گفتگو با دیار آفتاب؛ با اشاره به تحلیل شرایط عراق گفت: شرایط عراق پس از درگیری ها و تظاهرات خونین اکنون وارد مرحله جدیدی شده و بعد از استعفای عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق اوضاع سیاسی و امنیتی این کشور در مقایسه با گذشته پیچیده تر شده است.

وی افزود: تظاهرات عراق ابتدا در مقابله با رانت خواری و مبارزه با فساد اقتصادی و مالی شکل گرفت که عوامل حزب بعث و برخی از شیعیان لائیک و وابسته به سفارت آمریکا وارد کف خیابان ها شدند و تظاهرات مسالمت آمیز مردم را به خشونت کشاندند و اغتشاشاتی را سازماندهی کردند که برای مردم عراق خطرناک خواهد بود.

کارشناس مسائل منطقه اظهار داشت: از آنجایی که آمریکا سناریوی جدیدی برای منطقه طراحی کرده لذا عراق وارد یک پروسه مشابه سوریه شده و به همین دلیل عراق با یک سری خشونت هایی که از قبل پیش بینی شده بود مواجه شده است.

وی ادامه داد: علت این امر هم این است که در گذشته عوامل سفارت آمریکا چند بار با مقامات سابق و فراری حزب بعث ملاقات داشتند و در حقیقت آنان را برای چنین روزی آماده کردند و گفته می شد که مقامات سفارت آمریکا در الانبار سه بار در طی یک سال گذشته با نائب رئیس سابق صدام در حزب بعث و شورای فرماندهی به اصطلاح عراق ملاقات کردند و از وی خواستند که عوامل خود را برای تظاهرات خونین آماده و مسلح کند.

هانی زاده با اشاره به تظاهرات خونین در عراق بیان داشت: به همین دلیل بعد از این تظاهرات مسیر به سمت اغتشاشات و حمله به مراکز دولتی و آتش زدن ساختمان های عمومی و دولتی منجر شد و نزدیک به دو ماه گذشته بیش از ۱۵ میلیارد خسارت به تاسیسات دولتی و اقتصادی عراق وارد آمده و این در واقع سنارویی است که آمریکا،عربستان ، عمارات و رژیم صهیونیستی برای درگیر کردن محور مقاومت سازمان دهی کردند.

وی تحت تأثیر قرار دادن روابط تهران-بغداد را مهمترین عامل تحرکات ایجاد شده در عراق خواند و افزود: هدف نهایی بازیگران بحران عراق قطع رابطه تهران-بغداد است که با توجه به اینکه آمریکا در طی یک سال گذشته به عادل عبدالمهدی فشارهای زیادی وارد آورد که روابط خود با ایران را به حداقل برساند ولی آقای عبدالمهدی زیر بار نرفت و این تظاهرات خشونت بار توسط آمریکایی ها سازماندهی شد و با کمک مالی عربستان و امارت به پیش رفت.

کارشناس مسائل منطقه تصریح کرد: به نظر می رسد که این پروسه طولانی خواهد بود و درگیری ها و خشونت ها تشدید می شود و حمله به کنسولگری ایران در طی یک هفته گذشته به نظر می رسد که با هدف تحت تأثیر قرار دادن روابط بین این دو کشور انجام می شود.

وی خاطر نشان کرد: همین دلیل به نظر می آید اوضاع عراق ناپایداری است که ممکن است به سمت درگیری های طایفه ای و ترورهای شخصیتی و فیزیکی اعضای بلند پایه شیعه جریان های سیاسی وابسته به ایران شکل بگیرد.

انتهای پیام/

captcha