راهنمای دریافت رمز پویا (رمز دوم یکبار مصرف) برای همه بانک ها+ تصویر استراماچونی تا دوشنبه برنمی‌گردد/ قولی که سرپرست استقلال داد ترور فرهنگ در گیشه‌بازی سرمایه گذاران فیلم های سینمایی در لایحه بودجه دولت؛ رشد ۱۱ درصدی بودجه ۹۹ مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور کجا هزینه می‌شود؟ خدمات دندانپزشکی برای مردم گران تمام می‌شود/ لاکچری‌ها ۵ میلیون تومان پول به دندانپزشک می‌دهند ۲۵ هزار عنوان کتاب با موضوع دفاع مقدس منتشر شده است افزایش ۲ برابری بودجه فضایی/صنعتی شدن ماهواره ها در مدار لئو یادداشت| چرایی کشته‌های اخیر را به مردم بگویید یک روزنامه اصلاح‌طلب: با این کارنامه زمانه، زمانه ما نیست عکس نوشت| دانشگاه ها باید پژوهش محور بشوند
شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۶
کد خبر: 65566
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۴

آصفی: اینستکس عملیاتی نشده و نخواهد شد/اظهارات \\

سخنگوی اسبق وزارت خارجه گفت: اینستکس اساسا عملیاتی نشده و نخواهد شد زیرا جمهوری اسلامی در شرایط فعلی در حال کاهش تعهدات برجامی است.

به گزارش دیار آفتاب؛ حمیدرضا آصفی، سخنگوی اسبق وزارت خارجه و سفیر سابق ایران در فرانسه در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجو، در خصوص اظهارات ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه مبنی براینکه ایران را به کلید زدن ساز و کاری که می‌تواند به بازگشت تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران منجر شود تهدید کرد.و یک بام و دو هوای فرانسوی‌ها در این خصوص گفت: اظهارات لودریان جای تعجب دارد، اما جای نگرانی خیر. اینکه فرانسه بخواهد ابتکار عمل را از جمهوری اسلامی در زمینه کاهش تعهدات برجامی بگیرد، مسئله تازه‌ای نیست بلکه از این جهت جای تعجب دارد که جای شاکی و متشاکی عوض شده است.

*اظهارات ضدایرانی لودریان نشان‌دهنده تغییر جای شاکی و متشاکی است

وی با اشاره به خروج آمریکا از برجام و اینکه عملا برجام جانی برای زندگی ندارد، گفت: این اتفاق در حالی است که به جای آنکه جمهوری اسلامی گلایه‌مند باشد این فرانسه است که مدعی شده است.

*تهدیدات فرانسه تاثیری بر تصمیمات ایران و کاهش تعهدات برجامی نخواهد داشت

آصفی با تاکید بر اینکه تهدیدات فرانسه تاثیری بر روشی که جمهوری اسلامی در کاهش تعهدات برجامی خود گرفته است نخواهد داشت، یادآور شد: اظهارات لودریان از یک جهت فرار رو به جلوست، چون اروپایی‌ها نه توانستند و نه خواستند که تعهدات خود را جلو ببرند و با این روش در حقیقت توپ را در زمین ایران می‌اندازند.

سخنگوی اسبق وزارت خارجه با اشاره به هم زمانی ناآرامی‌ها در ایران و عراق با مدیریت انگلیس، آمریکا، عربستان و با پیاده نظام بعث گفت: شاید وزیر خارجه فرانسه فکر کرد با توجه به اینکه ایران در این تنگنا قرار دارد، می‌تواند فشار‌ها را بر کشور ما حداکثر کند. در حقیقت شواهد حکایت از آن دارد که طرف مقابل احساس کرده جمهوری اسلامی از جایگاه قوت فاصله گرفته و لذا می‌خواهد بر ایران فشار حداکثری وارد کند.

*فرانسه با سوء استفاده از ناآرامی ها در ایران به‌دنبال تهدید علیه جمهوری‌اسلامی است

سفیر سابق ایران در فرانسه با اشاره به بخش دیگری از سخنان وزیر خارجه فرانسه مبنی بر اینکه "با توجه به وقایع اخیر ایران، سخت است آمریکایی‌ها را مجاب کنیم تا تحریم‌ها را کاهش دهند گفت: همین جمله نشان دهنده آن است که فرانسوی‌ها با سوء استفاده از موقعیت ناآرامی‌ها در ایران به دنبال اعمال چنین فشار و تهدیدی علیه جمهوری اسلامی هستند.

*فرانسه به‌دنبال انفعال ایران در جلسه کمیسیون برجام است

وی در ادامه با اشاره به برگزاری کمیسیون برجام در جمعه پیش رو گفت: از طرف دیگر در برگزاری این جلسه فرانسه برای اینکه جمهوری اسلامی را در جایگاه متهم قرار دهد که چرا تعهدات برجامی خود را کاهش داده‌اند در حقیقت به دنبال آن است که ابتکار عمل را در روز جمعه به دست بگیرد.

آصفی با تصریح بر اینکه جمیع این وقایع حکایت از آن دارد که فرانسه و اتحادیه اروپا عاجز از ایفای نقش خود در انجام مسئولیت‌های پیش رو هستند، گفت: بر این اساس آن‌ها چاره‌ای جز دست اندازی به حربه‌های تهدید  ندارند.

*پیوستن ۶ کشور اروپایی به اینستکس به منظور انصراف ایران از کاهش تعهدات برجامی است/ اینستکس عملیاتی نشده و نخواهد شد

سخنگوی اسبق وزارت خارجه با اشاره به اعلام ۶ کشور اروپایی شامل دانمارک، فنلاند، سوئد، نروژ، هلند و بلژیک در پیوستن به اینستکس نیز گفت: برای اینکه روشن شود اروپا علاقه‌ای به اجرای تعهدات خود ندارد، این ۶ کشور به اینستکس اضافه می‌شود این در حالی است که آن‌ها یک سال و نیم فرصت داشتند تا به این سازوکار مالی بپوندند و این سوال وجود دارد که در طول این مدت چه موانعی برداشته شده که این ۶ کشور به این نتیجه رسیدند که به اینستکس بپیوندند؟ 

سفیر سابق ایران در فرانسه با تاکید بر اینکه اینستکس اساسا عملیاتی نشده و نخواهد شد، تاکید کرد: جمهوری اسلامی در شرایط فعلی در حال کاهش تعهدات برجامی است و بر این اساس طرف‌های مقابل نگران این کاهش تعهدات شدند و عنوان می‌کنند که به این سازوکار مالی خواهیم پیوست.

وی ادامه داد: ورود این ۶ کشور تاثیری در شرایط اینستکس نخواهد گذاشت کمااینکه فرانسه، انگلیس و آلمان که از ابتدا در اینستکس بودند هیچ اقدامی در خصوص پیشرفت آن انجام ندادند و گذشته از آن بنا بود که این سازوکار مالی شرایط فروش نفت ایران را تسهیل کند که چنین دستاوردی نداشت.

آصفی با اشاره به اینکه این اعلام ۶ کشور اروپایی نشان از آن دارد که اروپا هیچ منطقی را جز منطقی که از موضع قدرت باشد نخواهد پذیرفت، خاطرنشان کرد: بر این اساس این اقدام اروپا یک فریب است برای اینکه جمهوری اسلامی را از کاهش تعهدات برجامی خود منصرف کند.

سخنگوی اسبق وزارت خارجه در پایان خاطرنشان کرد: کنار هم قرار دادن تکه‌های مختلف این پازل حکایت از آن دارد که از آنجا که کمیسیون مشترک برجام خروجی خاصی نخواهد داشت و از طرف دیگر طرف اروپایی عزم ایران را برای تصمیمات کاهش تعهدات برجامی جدی می‌بیند، لذا با این ابزار درصدد منصرف کردن جمهوری اسلامی از راهی است که در پیش گرفته و من فکر می‌کنم جمهوری اسلامی و مسئولان ارشد نظام بر ادامه راه که در پیش گرفته اند مصمم و استوار هستند.

captcha