انتقاد قوه قضائیه از معرفی قطره چکانی متخلفان ارزی/ ۴۴۵ متخلف ارزی بازداشت شدند فردا؛ آخرین مهلت دریافت کارت ورود به جلسه کنکور کارشناسی ارشد ثبت نام آزمون استخدامی دستگاه های دولتی در مرداد/ جذب ۴۰ هزار نفر نخستین دوره سواد رسانه ویژه دختران برگزار می شود افزایش قیمت نان در استان مرکزی از هفته آتی شیفت ایثار کارگری در کارخانه فولاد هیربرد زرندیه برگزار شد معاون شهردار تفرش متهم به دریافت رشوه است/ پرونده وی در مراحل تحقیق مقدماتی قرار دارد مجمع نمایندگان مرکزی پیگیر مشکلات «هپکو» از وزیر کار و تأمین اجتماعی باشند وقتی نظارت بر قیمت ها بین اصناف و صمت پاسکاری می شود/ گرانی یا گرانفروشی؟ کمک مؤمنانه یاری گر اقشار آسیب‌پذیر جامعه است /همدلی ملت ایران در دنیا بی‌نظیر است
سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۸
کد خبر: 65561
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۶

آنچه در اولین روز ثبت نام انتخابات مجلس در استان مرکزی گذشت

روز گذشته دهم آذرماه بود که مراحل انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به طور رسمی آغاز شد و لنز های بسیاری از دوربین ها در انتظار ثبت لحظه ورود اشخاص برای ثبت نام و قلم های بسیاری در انتظار تحلیل نحوه چینش سیاسی انتخابات اسفند ماه 98 بودند.

به گزارش دیار آفتاب؛ روز گذشته دهم آذرماه بود که مراحل انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به طور رسمی آغاز شد و لنز های بسیاری از دوربین ها در انتظار ثبت لحظه ورود اشخاص برای ثبت نام و قلم های بسیاری در انتظار تحلیل نحوه چینش سیاسی انتخابات اسفند ماه 98 بودند.

ثبت نام انتخابات مانند سراسر کشور در استان مرکزی نیز در ساعت اعلام شده آغاز شد و در همان روز اول اتفاقات جالب توجهی را به ثبت رسید.

در انتخابات مجلس یازدهم شرکت نخواهم کرد/شاید در حوزه اجرایی بتوانم موفق تر باشم

سید مهدی مقدسی نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی روز گذشته در برنامه ای که به مناسبت روز مجلس برگزار شده بود اعلام کرد که در یازدهمین دوره از انتخابات مجلس شرکت نخواهد.

این خبر یکی از خبرهای مهمی بود که بسیار قابل تامل است و طی روز های آینده تحلیل های بسیاری را به خود اختصاص خواهد داد؛ چرا که از طرفی سوال های بسیاری در خصوص این اقدام مقدسی مطرح است که با گذر زمان پاسخ آن نیز مشخص خواهد شد. بسیاری از گمانه زنی های رسانه ای از عدم اطمینان وی از احراز صلاحیتش توسط شورای نگهبان می گویند و برخی دیگر از ریزش رای مردمی اش و حتی شاید از دست دادن حمایت اصلاح طلبان و حتی عده ای این حرکت مقدسی را به یک سیاست تبلیغاتی تعبیر کرده اند. حال مطئنا گذر زمان بسیاری از گمانه زنی را تایید و یا که رد خواهد کرد.

 از سویی دیگر مقدسی یکی از اعضای لیست امید و نماینده جریان اصلاح طلب بود که در همان انتخابات سال 94 نیز برخی از اصلاح طلبان او را به عنوان اصلاح طلب خالص نمی شناختند. حال با این انصراف باید منتظر بود و دید چینش این جریان سیاسی برای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در اراک چگونه خواهد بود. آیا تندرو های اصلاحات غالب خواهند شد و یا که معتدلینشان گزینه ای دیگر ارائه خواهند داد.

البته بخشی از صحبت های سید مهدی مقدسی احتمال قرارگیری او در منصبی دولتی را افزایش داد چرا که در بخشی از صحبت های خود گفت که شاید در حوزه اجرایی بتوانم موفق تر باشم و در بخشی دیگر گفته بود که گرچه پیشنهاد وزارت داشته ام اما بخاطر رای مردم این پیشنهاد را نپذیرفتم.

باید منتظر بود و دید که مقدسی بعد از پایان دوره نمایندگی اش در مجلس در کدام بخش مشغول به کار خواهد شد و با توجه به این جمله که «تا آخرین روز نگاه اصلاح طلبانه خود را حفظ می کنم» آیا بعد از دوره دهم نیز این نگاه را حفظ می کند و یا به دوران قبل از دوره دهم خود بر می گردد.

23 نفر در استان مرکزی ثبت نام کردند/ افزایش ثبت نام در کشور نسبت به دور قبل

بهروز اکرمی رئیس ستاد انتخابات استان مرکزی در پایان زمان ثبت نام روز نخست، تعداد ثبت نام کنندگان قطعی را 21 نفر و در حال تکمیل مدارک را 2 نفر عنوان کرد.

همچنین بنا به گفته اکرمی 22 نفر از این تعداد مرد و 1 نفر زن بوده اند.

رئیس ستاد انتخابات استان مرکزی ثبت نامی های حوزه انتخابیه اراک، خنداب و کمیجان را که حوزه اصلی آن در فرمانداری اراک مستقر است  ۹ نفر قطعی و یک نفر نیز در حال ثبت نام اعلام کرد که در مجموعِ ۱۰ نفر، ۹ نفر مرد و یک نفر زن بوده اند.

اکرمی تعداد ثبت نامی ها در دیگر حوزه ها را به این شرح اعلام کرد: در حوزه انتخابیه تفرش، آشتیان و فراهان یک نفر، شهرستان خمین یک نفر، محلات و دلیجان دو نفر، ساوه و زرندیه ۶ نفر، شازند دو نفر قطعی و یک نفر نیز در حال ثبت نام است.

همچنین او از تشکیل نخستین هیات اجرایی انتخابات در شهرستان خنداب خبر داد.

این در حالی است که تعداد ثبت نامی های روز اول در سراسر کشور 956 نفر بوده اند که 92 درصد ثبت نام کنندگان مرد و 8 درصد آن ها خانم هستند نکته قابل تامل این است که این تعداد ثبت نام در روز اول نسبت به دوره گذشته با افزایش قابل توجهی رو به رو بوده است.

ثبت نامی هایی که احتمالا می شناسیم

روز گذشته در بین 23 نفری که برای ثبت نام وارد شدند چند شخص که به عنوان چهره های شناخته شده تر مطرح هستند و یا از ویژگی جوان بودن نیز برخوردارند به عرصه انتخابات وارد شدند.

خسرو کهزادی معاون دبیرستان شهید بهشتی در حوزه انتخابیه محلات و دلیجان، سید سعید میر محمدی وکیل و حقوق دان از حوزه انتخابیه اراک، خنداب و کمیجان با گرایش اصلاح طلبانه، دکتر مجتبی شاهوار وکیل و حقوق دان نزدیک به جبهه پایداری، یاسر فراهانی مهندس عمران و شاغل در مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه آشتیان، تفرش و فراهان، غلامعلی یارمحمدی رئیس سابق شورای شهر و فرماندار محلات و نفر دوم انتخابات سال 94 از حوزه انتخابیه محلات و دلیجان.

در این بین شاید عکس مجتبی شاهوار و سید سعید میرمحمدی در کنار یک دیگر از حاشیه هایی بود که از طرفی حضور جوانان را پر رنگ می کرد و از طرف دیگر در کنار یکدیگر قرار گرفتن دو جریان سیاسی را. البته باید منتظر بود و دید عاقبت این دو جوان در بین گرو های سیاسی چه خواهد شد و تحلیل گران و با تجربه ها از آینده سیاسی آنها چه خواهند نوشت. باید پرسید آیا جریاناتی که این افراد خود را منتسب به آن می دانند این دو را تایید خواهند کرد یا خیر و از طرفی آیا بدنه اجتماعی این جوانان را خواهد پذیرفت؟

البته نکته مهم در این ایام جریان شناسی دقیق سیاسی است که می تواند مردم را در انتخاب گزینه اصلح یاری دهد. همچنین توجه به سابقه سیاسی و اجرایی و فکری افراد و برنامه آنها برای آینده و همچنین توجه به بنیه فکری و اعتقادی آنها کمک شایانی در انتخاب خواهد کرد. حال باید دید این جوانان که خود را آماده حضور در انتخابات دیده اند آیا از آزمون معیار های فکری، سیاسی، برنامه ای و ... موفق بیرون خواهند آمد. مطمئنا آینده بسیاری از مسائل را روشن خواهد ساخت.

اعلام آمادگی دو عضو سابق شورای شهر اراک

برخی از رسانه ها از اعلام آمادگی دو عضو سابق شورای اسلامی کلانشهر اراک برای شرکت در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی خبر داده اند. مجید کلوانی و اشرف بهادری دو نفری هستند که گویا برای حضور در انتخابات تصمیم قطعی گرفته اند.

همچنین در روز گذشته بختیاری فرماندار اراک از تشکیل هیئت اجرای اراک طی روزهای آینده خبر داد.

انتهای پیام/

captcha