مجلس یازدهم افتتاح شد/ادای احترام نمایندگان به شهدای گمنام تحریم آمریکا تاثیری بر فعالیت نیروی انتظامی ندارد جامعه کارگری هپکو همچنان در انتظار تولید/وضعیت مالکیت بزرگترین کارخانهٔ تولید تجهیزات سنگین خاورمیانه مبهم است شرط پرداخت 50 درصد مبلغ خودرو قبل از قرعه کشی حذف شد/ادامه پیش‌ثبت‌نام تا 14 خرداد خانه ملت روی ریل یازدهم/ وعده کاهش نرخ تورم/ از دورکاری تا تعدیل / قربانی خانه پدری حضور فوتبالیست‌ها در کانون کرونا/ احتمال تعطیلی لیگ برتر قوت گرفت/ پرسپولیس قهرمان نمی‌شود نجوا لاشیدایی چگونه سلطان طلا شد؟ جزئیات قتل دختر ۱۴ ساله توسط پدر ۳۷ ساله در تالش از زبان پلیس آخرین آمار کرونا در ایران؛ شناسایی ۱۷۸۷ بیمار جدید/ انجام بیش از ۸۳۷ هزار تست تشخیصی در کشور تاکنون پیش‌ ثبت‌نام خرید خودرو تا 14 خرداد امکان پذیر است
چهارشنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۵
کد خبر: 65500
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۷

هشت فن‌بازار تخصصی در کشور راه‌اندازی می‌شود

معاون توسعه نوآوری پارک علم و فناوری پردیس از راه‌اندازی هشت فن‌بازار تخصصی در کشور خبر داد.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از ایرنا؛ اکبر قنبرپور روز شنبه در سیزدهمین نشست سراسری فن‌بازارهای منطقه‌ای و تخصصی کشور در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: فن‌بازارها و بروکرها فعالان حوزه تجارت فناوری کشور هستند، بیش از ۴۷۰۰ شرکت دانش‌بنیان در تولید فناوری فعالیت می‌کنند.

وی بیان کرد: با توجه به ظرفیت عظیم عرضه و تقاضای فناوری در کشور در این میان واسط‌هایی مانند کارگزاران تجارت فناوری و فن‌بازارها حضور دارند که هم‌رسانی عرضه و تقاضا را انجام می‌دهند و یکی از سخت‌ترین کارها که تجاری‌سازی فناوری است را عهده‌دار هستند.

وی با تاکید بر این که فن‌بازارها بر روی ریسک شرکت‌های دانش بنیان تعهد ایجاد می‌کنند، بیان کرد: در این امر فن‌بازارها تلاش می‌کنند تا فناوری را بفروشند یا انتقال فناوری کنند و یا سرمایه‌گذار را مجاب به سرمایه‌گذاری برای یک طرح دانش‌بنیان کنند، مجموعه فن‌بازار ایران یک مجموعه‌ای است که فارغ از عرضه و تقاضا وظیفه خود را هم‌رسانی در این زمینه می‌داند و از سال ۹۱ با ایجاد فن‌بازارها و از سال ۹۲ با  ایجاد شبکه بروکرها که یک شخصیت حقوقی خصوصی هستند اقدام به این کار کرده‌اند.

وی افزود: تاکنون ۴۰ بروکر ایجاد شده است که دارای شخصیت‌های حقوقی و خصوصی هستند و درآمد خود را از سرمایه‌گذاری بر روی نوآوری کسب می‌کنند.

معاون توسعه نوآوری پارک علم و فناوری پردیس با اشاره به راه‌اندازی فن‌بازار در ۲۰ استان کشور اظهار کرد: برنامه داریم تا دو سال آینده تمام کشور دارای فن‌بازار شود ضمن آن که به ۷ پارک علم و فناوری و ۱۵ شرکت شهرک‌های صنعتی مجوز راه‌اندازی فن‌بازار داده‌ایم.

وی گفت: با همکاری شرکت گاز، فن‌بازار حوزه گاز و در حوزه سلامت با همکاری وزارت بهداشت فن‌بازار حوزه سلامت راه‌اندازی کرده‌ایم و در نظر داریم با همکاری شهرداری و وزارت نفت فن‌بازارهای تخصصی ایجاد کنیم و در آینده ۸ فن‌بازار تخصصی ایجاد خواهد شد.

قنبرپور افزود: در نتیجه اقدامات فن‌بازار ملی کشور، اکنون ۴۱۰۰ شرکت دانش‌بنیان فناوری‌های خود را در سامانه این فن‌بازار بارگذاری کرده‌اند که شامل ۱۳ هزار محصول است علاوه بر آن ۳۰۰ تقاضا برای بهره‌برداری از این فناوری‌ها به دست ما رسیده است و ۱۶ هزار نفر در سامانه فن‌بازار عضو هستند.

وی بیان داشت: مجموعه شبکه فن‌بازار با ۳۷ کارگزار تجارت فناوری در حال تعامل است و در حال افزایش کارگزاری‌ها هستیم، تاکنون ۶۰۰ محصول را بازاریابی کرده‌ایم و در سه سال گذشته ۳۰۰ میلیارد تومان گردش مالی فن‌بازارها بوده است.

captcha