راننده کامیون بر اثر خروج از جاده جان خود را از دست داد نخستین تلفات ارتش امریکا در سال ۲۰۲۰ در افغانستان / ۲ افسر عضو لشکر ۸۲ هوابرد در حمله طالبان کشته شدند +عکس گزارش| حاج قاسم سلیمانی باید به حاشیه برود! / چگونه رهبر انقلاب بازی برده ترامپ را دوسر باخت کرد؟ هاشمی از دوران نوزادی صدای مردم بود!! آنچه رهبری درباره حاج قاسم نگفت! عراقچی: لغو میزبانی باشگاه‌های ایرانی سیاسی است پشت پرده لبنیات سمی/ توضیحات کارشناس جنجال آفرین بزرگترین رویداد تولید محتوای دیجیتال برگزار می شود قیمت روز گوشی موبایل در ۳۰ دی نخستین کنگره شعر آئینی ـ انقلابی «کوثر ناب» فراخوان داد
دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۲
کد خبر: 65461
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۱
رئیس ستاد انتخابات استان مرکزی:

وظیفه پیگیری پول های کثیف در انتخابات، بر عهده هیئت نظارت است/احتمال می رود انتخابات به صورت 100درصد الکترونیکی انجام شود

رئیس ستاد انتخابات استان مرکزی گفت: وظیفه هیئت نظارت بر انتخابات است که مسئله ورود پول های کثیف به انتخابات را به طور جدی پیگیری کند و ما هم به عنوان هیئت اجرایی وظایف خود را انجام خواهیم داد.

به گزارش دیار آفتاب؛ بهروز اکرمی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی و رئیس ستاد انتخابات استان مرکزی در نشست خبری این ستاد گفت: از فردا دهم آذرماه فرآیند ثبت نام از کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی همانند کشور آغاز خواهد شد که در استان مرکزی ۶ حوزه اصلی برای انتخابات داریم.

اکرمی افزود: حوزه انتخابیه اراک،خنداب و کمیجان به مرکزیت اراک با ۲ نماینده، حوزه انتخابیه ساوه و زندیه با مرکزیت ساوه با ۱ نماینده، حوزه انتخابیه خمین با ۱ نماینده، حوزه انتخابیه محلات و دلیجان به مرکزیت محلات با ۱ نماینده، شازند با ۱ نماینده و تفرش، آشتیان و فراهان به مرکزیت تفرش با ۱ نماینده در استان وجود دارد.

وی عنوان کرد: ثبت نام داوطلبین نمایندگی مجلس در محل های فرمانداری مراکز اصلی، وزارت کشور و برای کسانی که در خارج از کشور هستند در دفاتر نمایندگی ایران در خارج از کشور انجام می شود که بر طبق ماده ۴۵ قانون انتخابات داوطلبین باید در طی ۷ روز از ساعت ۸ صبح تا ۱۸ عصر به مراکز جهت ثبت نام مراجعه کنند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی تصریح کرد: شرایط سنی داوطلبین حداقل ۳۰ سال و حداکثر ۷۵ سال است که دستور شروع فرآیند ثبت نام فردا توسط وزیر کشور انجام خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه طبق ماده ۴۶، داوطلبینی که قصد انصراف از کاندیداتوری دارند باید انصراف خود را شخصا و کتبی اعلام کنند، ادامه داد: پس از پایان هر روز مشخصات کاندیداها  به مراجع چهارگانه قوه قضائیه، پلیس، اداره اطلاعات و ثبت احوال ارسال می شود و در تاریخ ۲۷ آذرماه ابلاغ مراتب رد صلاحیت به داوطلبین، فرمانداری ها و هیئت نظارت ارسال خواهد شد که رد صلاحیت ها باید مستند به قانون و بر اساس اسناد معتبر باشند.

اکرمی بیان کرد: کلیه هیئت های اجرایی تا ۱۵ آذرماه تشکیل می شوند که کلیه فرمانداران برای توجیه به مشهد مقدس اعزام شده اند و اقدامات گسترده ای در خصوص آموزش صورت گرفته است.

وی اظهار کرد: بالابردن سطح مشارکت مردم در انتخابات به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهمترین آن عملکرد دستگاه های اجرائی و حاکمیتی است؛ به هر میزان بتوانند رضایتمندی مردم را کسب کنند قطعا سطح مشارکت بالاتر خواهد رفت.

رئیس ستاد انتخابات استان مرکزی دومین عامل مهم برای افزایش مشارکت در انتخابات را نحوه عملکرد کلیه دست اندرکاران انتخابات در راستای افزایش اعتماد عمومی دانست و عنوان کرد: تاکنون انتخابات انجام شده در سطح جمهوری اسلامی با مشارکت بالایی انجام شده اند که این میزان از نرم جهانی بالاتر است و باید در این انتخابات سعی کنیم با عملکرد خود سطح مشارکت را بالا ببریم.

وی در خصوص ورود پول های کثیف به انتخابات عنوان کرد: وظیفه هیئت نظارت بر انتخابات است که این مسئله را به طور جدی پیگیری کند و ما هم به عنوان هیئت اجرایی وظایف خود را انجام خواهیم داد.

اکرمی ضمن ممنوع دانستن تبلیغات خارج از زمانِ اعلام شده، زمان تبلیغات انتخاباتی را از ۲۴ بهمن ماه لغایت ۳۰ بهمن برشمرد و تشریح کرد: تاکنون ۸ جلسه ستاد انتخابات با ۹۱ مصوبه و۲ جلسه هماهنگی با هیئت نظارت بر انتخابات استان انجام شده که مشکلات موجود در این جلسات بررسی شده است که مهمترین اقدامات، آسیب شناسی از انتخابات دوره های قبل در حوزه های مختلف و رصد و پایش فضای انتخاباتی برای شناسایی داوطلبین احتمالی بوده است.

وی اظهار کرد: انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان مرکزی ۲۵ فرآیند دارد که ۲۳ مورد آن الکترونیکی است که احتمال می رود انتخابات به صورت ۱۰۰ درصدی الکترونیکی انجام شود و کلیه زیرساخت های لازم برای اینکار فراهم شده است.

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار مرکزی تصریح کرد: انتظار مردم این است که کسانی که خود را به عنوان داوطلب معرفی می کنند هم به قوانین مسلط باشند و هم خودشان قانون را رعایت کنند؛ چراکه کسی که می خواهد به مرکز قانون گذاری برود باید خود بر محور قانون حرکت کند.

وی تاکید کرد: خرید و فروش رای هم تخلف و هم جرم است، شورای مورد نظر در این خصوص پیگیری لازم را انجام می دهد.

اکرمی خاطر نشان کرد: به محض تشکیل هیئت های اجرایی تعداد شعب اخذ  رای در استان مشخص خواهد شد و تمام سعی ما بر این است که همه شهروندانی که قصد رای دادن دارند، بتوانند در بستری امن اخذ رای را انجام دهند و شرایط قطعا به گونه ای فراهم خواهد شد که رای روی زمین نماند.

انتهای پیام/

captcha