راننده کامیون بر اثر خروج از جاده جان خود را از دست داد نخستین تلفات ارتش امریکا در سال ۲۰۲۰ در افغانستان / ۲ افسر عضو لشکر ۸۲ هوابرد در حمله طالبان کشته شدند +عکس گزارش| حاج قاسم سلیمانی باید به حاشیه برود! / چگونه رهبر انقلاب بازی برده ترامپ را دوسر باخت کرد؟ هاشمی از دوران نوزادی صدای مردم بود!! آنچه رهبری درباره حاج قاسم نگفت! عراقچی: لغو میزبانی باشگاه‌های ایرانی سیاسی است پشت پرده لبنیات سمی/ توضیحات کارشناس جنجال آفرین بزرگترین رویداد تولید محتوای دیجیتال برگزار می شود قیمت روز گوشی موبایل در ۳۰ دی نخستین کنگره شعر آئینی ـ انقلابی «کوثر ناب» فراخوان داد
دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۹
کد خبر: 65452
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۳
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی مطرح کرد:

عبور استان مرکزی از منطقه اوج آنفولانزا/گروه های پر خطر موارد بهداشتی را رعایت کنند/ توزیع واکسن های آنفولانزا در تمام داروخانه های خصوصی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی با اشاره به اینکه خدا را شکر هفته گذشته منطقه اوج آنفولانزا را رد کردیم، گفت: با توجه به اینکه مراکز درمانی در وضعیت بحرانی قرار داشتند اما تقریبا از روز سه شنبه بیماری از وضعیت اوج به حالت عادی برگشت و از وضعیت بحرانی خارج شدیم.

به گزارش دیار آفتاب؛ سید محمد جمالیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی در خصوص وضعیت بیماری آنفولانزا در استان مرکزی با تاکید براینکه امسال موج آنفولانزا را زودتر از موعد همیشگی داشتیم، گفت: معمولا وقتی آنفولانزا شروع می شود، به این صورت است که رشد فزاینده ای دارد تا به اوج خود می رسد و وقتی به اوج رسید حالت سکونی را به مدت یک یا  دو ماه طی می کند و بعد از آن ظرف یک هفته فروکش می کند.

جمالیان با اشاره به اینکه خدا را شکر هفته گذشته منطقه اوج را رد کردیم، افزود: با توجه به اینکه مراکز درمانی در وضعیت بحرانی قرار داشتند اما تقریبا از روز سه شنبه بیماری از وضعیت اوج به حالت عادی برگشت و از وضعیت بحرانی خارج شدیم.

وی ادامه داد: وضعیت عادی حدود یک یا دو ماه طول خواهد کشید و در این مدت مردم استان باید به مسائل بهداشتی که توصیه اکید به آن شده است بسیار توجه کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی تصریح کرد: یکی از نکات حائز اهمیت در خصوص افرادی که جزء گروه های پر خطر هستند؛ مانند کودکان زیر چهار سال، افراد بالای 65 سال، کسانی که بیماری مزمن قلبی و یا مزمن ریوی دارند و مادران باردار، این افراد جز افراد، برای بیماری پر خطر محسوب می شوند که باید توجه ویژه تری به خودشان داشته باشند.

وی به نکاتی که برای جلوگیری از این بیماری باید رعایت شود پرداخت و عنوان کرد: اگر با فرد علامت داری که علائم آنفولازا را دارد برخوردی صورت می گیرد باید از ارتباط نزدیک خودداری شود. اگر احیانا با یکدیگر دست هم دادند، بلافاصله دست ها را با آب و صابون بشویند و هر گونه علامت سرما خوردگی که به صورت ناگهانی رخ می دهد به پزشک مراجعه و درمانهای لازم را دریافت کنند.

جمالیان ضمن بیان اینکه این بیماری در استان کنترل شده است، اظهار کرد: از لحاظ دارویی مشکلات مرتفع شده است و کمبود دارویی نداریم و دارو ها در مراکزی که متخصصین عفونی در آنها حضور دارند توزیع شده است. اگر مردم دچار این علائم شدند حتما به متخصصان عفونی مراجعه کنند و درمانهای لازم را دریافت کنند.

وی در خصوص تزریق واکسن آنفولانزا نیز گفت: بهترین زمان تزریق واکسن آنفولانزا در پایان شهریور و اوایل مهر ماه هست ولی به افرادی که جزء گروه های پر خطر هستند توصیه می شود که در این فصل نیز واکسن بزنند که اگر خدایی نکرده ابتلای به این بیماری نیز اتفاق افتاد از نوع خفیف این بیماری را دچار شوند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی در خصوص محل های توزیع واکسن های آنفولانزا نیز تصریح کرد: این واکسن ها در همه داروخانه های خصوصی توزیع شده است. ما فقط برای افراد درمانگر خودمان تزریق واکسن داریم ولی مردم می توانند از داروخانه های خصوصی واکسن را دریافت و تزریقات را انجام دهند.

انتهای پیام/

captcha