خروش مردم دیار آفتاب علیه اغتشاشگران+تصاویر شاهد هیچ‌گونه تخریب اموال عمومی در استان مرکزی نبودیم فیلم اختصاصی از گفت‌وگو با پسر شهید مدافع امنیت/ سخنان انقلابی همسر شهید ابراهیمی + فیلم توطئه‌های دشمنان در ایجاد شبهه بین مردم از عمده دلیل تجمعات غیرقانونی بود/ ناجا همواره اقتدار خود را در طول انقلاب حفظ کرده است امشب ۲۰ میلیون نفر دیگر کمک حمایتی می‌گیرند برفروبی 5400 کیلومتر از راه های استان/ تمامی محورهای استان مرکزی به جز ساوه-همدان، باز است تصادف تریلی و وانت در محور توره- بروجرد دو کشته بر جا گذاشت محدودیت‌های ترافيکي راهپیمایی مردمي «حمايت از اقتدار و امنيت كشور» اراك اعلام شد نه جهرمی و نه معاونانش حاضر به مناظره نشدند! رهبر انقلاب: دوستان و دشمنان بدانند در حوادث امنیتی چند روز اخیر، دشمن را عقب زدیم
چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۲
کد خبر: 64550
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۹
کارشناس مسائل سیاسی؛

گام های کوچک برجامی هرچند روبه جلو ولی اهرم فشاری بر طرف غربی نخواهد بود

یک کارشناس مسائل سیاسی گفت: آن چیزی که باعث شده بود غربی ها پای میز مذاکره بیایند و امتیازاتی بدهند، داشته های ایران در حوزه هسته ای از جمله ذخایر اورانیوم غنی شده بود که امروزه دیگر آن ذخایر را نداریم و با چنین گام های کوچکی بعید است تا آن ها مجاب شوند کاری جدی در راستای منافع ایران انجام دهند.

علی مقدسی کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با دیار آفتاب، در خصوص برداشتن گام چهارم کاهش تعهدات برجامی توسط ایران، گفت: تزریق گاز UF6 به سانتریفیوژهای سایت هسته ای فردو گرچه می تواند حساسیت و تنشی در میان طرف های غربی برجام ایجاد کند، ولی در کل اقدامی کافی تلقی نمی شود.

گام های کاهش تعهدات برجامی ایران، اروپا را مجاب به انجام تعهداتش نمی کند

وی افزود: کشوری که چندین تن اورانیوم غنی سازی شده خود را به خارج از کشور انتقال داده و تنها حق ذخیره سازی 300 کیلوگرم را دارد، حال با چنین کارهایی چند سال طول می کشد تا به حالت قبل از برجام برسد. در واقع آن چیزی که باعث شده بود آن ها پای میز مذاکره بیایند و امتیازاتی بدهند، داشته های ایران در حوزه هسته ای از جمله ذخایر اورانیوم غنی شده بود که امروزه دیگر آن ذخایر را نداریم و با چنین گام های کوچکی بعید است تا آن ها مجاب شوند کاری جدی در راستای منافع ایران انجام دهند.

مقدسی ادامه داد: البته ممکن است به صورت نمادین حاضر به انجام کارهایی مانند اینستکس باشند که همانطور که از نامش پیداست کاملا نمادین بوده و در عمل امتیازی را شامل ایران نمی کند.

این کارشناس سیاسی تصریح کرد: در توافقنامه برجام به این علت که ما اقدامات عملی را ابتدا به عمل انجام دادیم، خودمان دستمان را خالی کردیم و اهرم های فشار را از دست دادیم. در نتیجه گام هایی مانند این، اهرم فشاری قوی برای انجام تعهدات طرف غربی نیست گرچه گام رو به جلویی محسوب می شود.

دولت حاضر به کنار گذاشتن برجام نیست

وی در ادامه گفت: با اینکه تقریبا همه به این نتیجه رسیده اند که انجام یک طرفه تعهدات برجامی به صلاح کشور نیست، ولی به این علت که دولت تدبیر و امید تمام استراتژی و حیات و ممات خود را روی آن تعریف کرده، حاضر به کنار گذاشتن این توافقنامه نیست و همچنان امیدوار به آن است.

مقدسی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر تکیه به توان داخلی و دل نبستن به خارج کشور، گفت: بعید است این دولت در این راستا قدم قابل توجهی بردارد چرا که تکیه به داخل کشور نیاز به کاری جهادی و با تمام توان دارد که با توجه به هیئت وزیران پا به سن گذاشته این دولت بعید است چنین کاری انجام شود مگر اینکه تیم دولت تغییر کند که این هم محال است صورت بگیرد.

انتهای پیام/

captcha